
Luskoviny a zelené hnojení: Je vydatné díky hlízkovým bakteriím
23. 8. 2021Luskoviny údajně obohatí za rok hektar půdy až čtyřiceti kilogramy dusíku. To je tolik dusíku, jako je ve dvou metrácích síranu amonného nebo ve 260 kg ledku vápenatého.
Náhradou uleželého hnoje či kompostu může být například hnůj granulovaný nebo nakupovaná rašelina, organické substráty. Nic z toho však není zadarmo.
Vlastními silami a dosti levně můžeme výrazně obohatit půdu organickou hmotou a částečně i živinami, vysejeme-li na záhony zelené hnojení. Vzešlé zelené rostliny posléze zapravíme zarýpáním či zaoráním do půdy s hlavním cílem obohatit ji o organickou hmotu a živiny.
Zelené hnojení bychom měli využívat všude tam, kde to podmínky dovolují.
Zelené hnojení patří k nejefektivnějším způsobům doplnění organických látek do půdy. Význam zeleného hnojení stoupá tam, kde se hnojí vyššími dávkami minerálních hnojiv.
Je univerzálním organickým hnojivem, které lze použít místo hnoje. Částečně nahradí chlévský hnůj nebo dodá do půdy snadno rozložitelnou organickou hmotu. Zelené hnojení je zdrojem živného humusu v půdě, tvoří se z něj i humus stálý.
Hnojivá účinnost v roce po hnojení činí na lehké půdě 80 %, na střední 65 % a na těžké 50 % a v dalším roce na půdě lehké 15 %, na střední 25 % a na těžké 35 %.
Doplňuje organickou hmotu do půdy, slouží jako meliorační hnojení písčitých půd.
Může ochránit před háďátky. Jde o hořčici odrůdy Caliente, která obsahuje přirozené glukosinoláty, které po nasekání a zapravení do půdy tvoří přírodní sterilizant uvolňovaný některými chemickými fumiganty. Nemat je kultivar rokety seté (Eruca sativa) s vysokým obsahem glukosinolátu ve svých kořenech. Je specifickou rostlinnou pastí pro háďátka rodu Meloidogyne spp.
Zelené hnojení – hořčice. Zelené hnojení by se mělo pohnojit minerálními či organickými hnojivy. Samotné rostliny bez přidání živin do půdy přinesou jen organickou hmotu.
Aksamitník rozkladitý (Tagetes patula) může být používán k ošetřování půdy mezi plodinami pěstovanými na zahradě. Odrůda Ground control je používána v Nizozemí těsně před pěstováním lilií, dostupné informace říkají, že zlikviduje až 95 % háďátek. Podmínkou je, že na pozemku neporostou žádné plevele ani jiné rostliny. Jen tento aksamitník. Jeho kořeny by měly být jediným zdrojem potravy pro háďátka. Kořeny obsahují „širokospektrální biocid“, který je zahubí.
Hrách, peluška, fazol, sója, vikve, vojtěška, lupina, bob, komonice, jetel inkarnát.
Řepka jarní i ozimá, hořčice, řepice.
Ozimé i jarní formy základních obilovin: pšenice, ječmen, oves, okrajově žito.
Aksamitník, lichořeřišnice, svazenka vratičolistá, pohanka…
I když nemáme možnost zajistit si hnůj, s hnojením zeleným a při ohlídání dalších pravidel můžeme čekat slušnou sklizeň všeho, co v zahradě pěstujeme nebo máme.
Foto autor
S osázením nádob a truhlíků nemusíme čekat až po ledových mužích – od března je mnoho květin k tomuto účelu vhodných. Patří sem především macešky, sedmikrásky a chejr vonný (Cheiranthus), použít můžeme trvalky – prvosenky, z cibulovin narcisy a další.