Proč pravidelně vysévat zelené hnojení, jak ho zapravit do půdy

30. 7. 2020

Většina rostlin označovaných pojmem zelené hnojení v podstatě není formou hnojiva. Přesto zlepšují kvalitu půdy.

Pouze bobovité rostliny, které poutají dusík a používají se k zelenému hnojení, lze pokládat i za hnojivo v pravém slova smyslu. Bobovité rostliny (hrách, fazol, vikev, jetel, vlčí bob) jsou důležitými dodavateli dusíku pro zahrádku. Dusík ze vzduchu do organické formy poutají bakterie, které žijí na kořenech bobovitých. Je to dokonce vidět, protože bakterie, které vnikají do jemného kořenového vlášení, tvoří hlízky.

  • Bobovité pěstujeme v osevním postupu před velmi náročnou zeleninou (např. košťálovinami, rajčaty, okurkami).
Jetel inkarnát

Jetel inkarnát

Kypří, stíní a chrání půdu

Jak to tedy je s ostatními rostlinami, které jsou jako zelené hnojení tak populární a doporučované? V čem jsou jejich výhody?

Jde o skupinu různých rostlin, které mají rozdílný vliv na půdu. Například slunečnice a ředkev olejná kypří půdu, neboť hluboko koření, aksamitník a měsíček mohou potlačovat háďátka.

Tyto a další rostliny slouží mj. k tomu, aby půda byla v období mezi sklizní a dalším pěstebním využitím zastíněna a při dešťových srážkách chráněna proti zabahnění a před vyplavováním, erozí.

Svazenka

Svazenka

Důležitá je pravidelnost zeleného hnojení. Abychom nenechali půdu ležet úhorem, měli bychom každou volnou plochu v zahradě osít rostlinami na zelené hnojení, které by se mělo stát pevnou součástí našich osevních postupů. Odborníci oceňují, že zelené hnojení zvyšuje vítanou pestrost tzv. osevního sledu a že zastává úlohu tzv. přerušovače.

Organická hmota váže živiny, reguluje vláhu

Zeleným hnojením dodáváme do půdy organickou hmotu. Tím stimulujeme půdní organismy v jejich činnosti, a tak vzniká humus. Ten na sebe váže živiny a chrání je před vyplavením. Díky zelenému hnojení se zlepšuje zásobení půdy vodou. Lehké půdy mohou díky přísunu humusu poutat více vody a těžké půdy jsou propustnější.

Horčíce bílá

Hořčice bílá

Jak zapravit zelené hnojení

Podstatné je správné zapravení organické hmoty. Pokud přes zimu rostliny neodumřou, nejprve je posečeme a rozdrtíme (například travní sekačkou).

Zelená hmota musí během několika dní zaschnout, než ji zapravíme do půdy. To je velmi důležité, protože čerstvá hmota za nepřístupu vzduchu v půdě hnije a může být překážkou pro vodu a vzduch v půdě.

Po zavadnutí zapravíme zelenou hmotu do vrchní vrstvy půdy. V zahrádce je to často obtížné. Jednodušší je nadzemní hmotu odstranit a zkompostovat. Tím se příznivé působení zeleného hnojení nesnižuje, protože kořenová hmota zůstává v půdě a nadzemní hmota se ve formě kompostu po čase vrátí na záhony.

Foto V. Brant a P. Fuksa

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x