Také révě svědčí zelené hnojení: Vysejte směs svazenky a pohanky

2. 8. 2021

Zelené hnojení má kladný vliv na výživu révy. Ozelenění je však třeba umístit dál od keřů, aby rostliny neubíraly révě vláhu.

Kořenový systém révy se rozrůstá jak do hloubky, tak do stran. Zelené hnojení proto vysejeme přibližně 40–60 cm od kmínků. Následná mineralizace zelené hmoty uvolňuje živiny přímo ke kořenům.

Připomeňme si v té souvislosti význam kompostu přidávaného ke keřům révy. Jde o efektivní způsob, jak obohacovat půdu o organickou hmotu a současně zabezpečit výživu révy. Péče o půdu je při pěstování révy velmi důležitá. Zelené hnojení je dalším vítaným způsobem ošetření půdy.

Zelené hnojení do pásu vinice, kombinace svazenky a pohanky

Kombinace svazenky a pohanky vhodná pro zelené hnojení révy

Které rostliny prospívají půdě na vinici

Zelené hnojení přispívá ke zlepšení struktury půdy. Většinou se jedná o kombinace trav (čeleď lipnicovité), jetelovin (čeleď bobovité) a rostlin z čeledi brukvovité. Tato kombinace umožňuje dobré prokořenění půdy, čímž se půda prokypřuje.

V takové půdě réva dobře zakořeňuje a vytvářejí se příznivé podmínky pro půdní organismy. Ty ovlivňují rychlost rozkladu organické hmoty a uvolňování přístupných živin.

Směs jetelovin

Zelené hnojení – jeteloviny

Druhy vhodné pro zelené hnojení

Jeteloviny poutají prostřednictvím symbiózy s hlízkovými bakteriemi vzdušný dusík. Ten se ukládá do zelené hmoty těchto rostlin a po zapravení rostlin do půdy se uvolňuje. Réva se pak nemusí vůbec hnojit dusíkem. Není vhodné vysévat jediný druh, ale kombinovat několik druhů.

V létě je vhodné využít kombinace svazenkypohanky. Svazenka poměrně atraktivně kvete a láká na zahradu opylovače.

  • Další možností může být bohatší směs ve složení: hrách setý, svazenka vratičolistá, tolice dětelová, ředkev olejná, pohanka obecná. Tato směs již splňuje všechny výše uvedené podmínky, tzn. poutání vzdušného dusíku, kvalitní prokořenění a nízká konkurence pro révu.
Zelené hnojení, směs pro opylovače

Směs rostlin v zeleném hnojení vhodná pro přilákání opylovačů

Na zahrádky může být také vhodná kombinace několika druhů kvetoucích rostlin, které opět láká do zahrady hmyz a opylovače. Tyto směsi je možné vysévat na jaře, nejčastěji v dubnu. Podle jejich růstu se potom mohou několikrát pokosit. Na podzim se pokosí a zapraví do půdy.

Vhodné je také chránit půdu přes zimní období. Využitelná může být kombinace druhů žito seté ozimé, ozimá vikev a ředkev olejná. Vyséváme koncem srpna a na jaře potom zaryjeme do půdy.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

14. 4. 2024

Jak upravit řezem broskvoň po jarní výsadbě

Nově zakoupenou broskvoň vysazujeme co nejdříve. Při výsadbě provedeme srovnávací řez koruny, aby nadzemní část rostliny odpovídala kořenové části.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x