
Hýčkáme půdu pro révu živinami kompostu i mulčem z réví či listí
14. 1. 2021Správnou pěstitelskou péčí o půdu podpoříme přirozenou odolnost révy vinné k chorobám i škůdcům. Zdravé vitální révové keře pak plodí kvalitní hrozny.
Zelené hnojení má kladný vliv na výživu révy. Ozelenění je však třeba umístit dál od keřů, aby rostliny neubíraly révě vláhu.
Kořenový systém révy se rozrůstá jak do hloubky, tak do stran. Zelené hnojení proto vysejeme přibližně 40–60 cm od kmínků. Následná mineralizace zelené hmoty uvolňuje živiny přímo ke kořenům.
Připomeňme si v té souvislosti význam kompostu přidávaného ke keřům révy. Jde o efektivní způsob, jak obohacovat půdu o organickou hmotu a současně zabezpečit výživu révy. Péče o půdu je při pěstování révy velmi důležitá. Zelené hnojení je dalším vítaným způsobem ošetření půdy.
Zelené hnojení přispívá ke zlepšení struktury půdy. Většinou se jedná o kombinace trav (čeleď lipnicovité), jetelovin (čeleď bobovité) a rostlin z čeledi brukvovité. Tato kombinace umožňuje dobré prokořenění půdy, čímž se půda prokypřuje.
V takové půdě réva dobře zakořeňuje a vytvářejí se příznivé podmínky pro půdní organismy. Ty ovlivňují rychlost rozkladu organické hmoty a uvolňování přístupných živin.
Jeteloviny poutají prostřednictvím symbiózy s hlízkovými bakteriemi vzdušný dusík. Ten se ukládá do zelené hmoty těchto rostlin a po zapravení rostlin do půdy se uvolňuje. Réva se pak nemusí vůbec hnojit dusíkem. Není vhodné vysévat jediný druh, ale kombinovat několik druhů.
V létě je vhodné využít kombinace svazenky a pohanky. Svazenka poměrně atraktivně kvete a láká na zahradu opylovače.
Na zahrádky může být také vhodná kombinace několika druhů kvetoucích rostlin, které opět láká do zahrady hmyz a opylovače. Tyto směsi je možné vysévat na jaře, nejčastěji v dubnu. Podle jejich růstu se potom mohou několikrát pokosit. Na podzim se pokosí a zapraví do půdy.
Vhodné je také chránit půdu přes zimní období. Využitelná může být kombinace druhů žito seté ozimé, ozimá vikev a ředkev olejná. Vyséváme koncem srpna a na jaře potom zaryjeme do půdy.
Foto autor
Cibuli ze sazečky a zimní česnek přestáváme před sklizní zavlažovat. Jejich dozrání v sušší půdě zlepší jejich skladovatelnost. Česnek je dobré sklízet ve chvíli, kdy je plně vyzrálý, tím i dlouhodobě skladovatelný.