V březnu vysejte nejen ředkvičky, ale i pekingské zelí

9. 3. 2024

Konečně se kola výsevů rozjíždí. Výsevy paprik střídají rajčata, ale také papriky a nebo pekingské zelí, byť to je spíše zeleninou podzimu.

  • Začátek března je posledním termínem na výsev sladkých i ostrých paprik. Již je sice za pět minut dvanáct, když ale dáme výsevní misku do teplot kolem 25 °C, semena rychle vyklíčí. Při následné optimální péči semenáčky doženou dřívější výsevy a přinesou spolehlivou úrodu.
  • S výsevy rajčat naopak nespěcháme. Druhá polovina března nám na tuto činnost jistě postačí. Rajčata jsou náchylnější na vytahování se při nedostatku světla než papriky a současně jim na vzejití stačí nižší teploty.
  • Pro výsevy použijeme speciální výsevní substráty. Mají jemnou strukturu a upravené pH a často jsou odlehčené agroperlitem. Vyznačují se ale nízkým obsahem živin. Mnohá semena, např. papriky, nesnáší při klíčení zasolené substráty. Vzešlé semenáčky již ale pikýrujeme do standardních zahradnických substrátů.

    výsev ve skleníku

    Pro předpěstování sadby využijeme skleník

  • Ve sklenících vysejeme okurky hadovky pro rychlení ve sklenících. V druhé polovině měsíce vysejeme cukrové a vodní melouny pro předpěstování sadby.
  • Povrch záhonů po oschnutí hned uhrabeme. Zabráníme tak neproduktivnímu výparu a zachováme tak co nejvíce půdní vláhy pro sazenice zeleniny. Hospodaření s vodou se u nás stává základním kamenem zahradničení.
  • Za příznivých podmínek vysejeme semena cibule, mrkve, petržele i hrachu. Každý si ovšem musí zvážit, jaké má mikroklimatické a půdní podmínky. Někdy je výhodný raný výsev s ohledem na půdní vláhu, jindy je lépe výsev odložit na počátek dubna, kvůli vyšším teplotám.
  • Při výsevu salátů na předpěstování sadby mějme na zřeteli, že optimální teplota je 18–20 °C, teplota nad 25°C, která je ideální pro papriky, způsobuje u salátů nerovnoměrné a slabší klíčení.

Pekingské zelí na jaře?

Ano. Také pekingské zelí můžeme úspěšně pěstovat i na jaře, pokud odstraníme tzv. jarovizační stimuly.

Jaké stimuly to jsou?

  • Dlouhý den, který na jaře nehrozí.
  • Nízká teplota, která již u mladých rostlin způsobuje přechod do generativní fáze, tedy fáze kvetení.

Pokud ovšem zajistíme předpěstování sadby za vyšších teplot a vyloučíme pro rostlinu stresové situace, uspějeme s pekingským zelím i při jarním pěstování. Sadbu předpěstujeme v sadbovačích nebo menších květináčích, aby při výsadbě nedošlo k narušení kořenů a přesazovací šok se omezil na minimum.

jarní výsev pekingského zelí

Předpěstování pekingského zelí v sadbovačích

Po celou dobu předpěstování zajistíme teplotu nad 20 °C. Sazenice by měly být silné, s 8–10 pravými listy.

I když se mají ostatní sazenice před výsadbou otužovat, u pekingského zelí to neplatí a neotužujeme.

Pro jarní výsev vybíráme odrůdy, které jsou odolné proti vybíhání do květu, např. Concord F1, Forco F1 nebo Parkin F1.

Ředkvičky, první zelenina jara

I když je teď v obchodech dostatek dovezené zeleniny v průběhu celé zimy, ředkvičky z vlastní zahrádky jsou stále nejkřehčí.

Vysadit je můžeme tak brzy, jak to jen jde. Proto využijeme skleník nebo fóliovník dříve, než do něj nasadíme rajčata a papriky.

Jediným rizikem jejich pěstování jsou škůdci, např. plzáci a hlavně dřepčíci. Dřepčíci nemají rádi vlhko, proto se snažíme udržovat záhonek po dobu růstu ředkviček vlhký. Nakrytí bílou netkanou textilií rovněž omezí škody způsobené tímto škůdcem. Smiřme se s tím, že část listů prostě bude děrována, rostliny ale i tak vytvoří hezké bulvičky.

Pro první sklizně jsou výborné rané ředkvičky s krátkou vegetační dobou, např. Faraon nebo Ester.

ředkvičky, odrůda ester

Ředkvičky Ester

S nimi můžeme vysít i některou poloranou odrůdu, např. Ladu nebo dvoubarevnou Slovanu. Z jednoho výsevu si tak zajistíme delší období sklizně.

A pokud spolu s ředkvičkami vysejeme např. kulatou japonskou ředkev Acord, budeme moci sklízet její bulvičky od velikosti asi 5 cm, až do plné velikosti o průměru 15 cm, po dobu několika týdnů.

Foto autor a Shutterstock

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 9. 2024

Plody peckovin zasažených virem šarky předčasně opadávají

V Česku jsou rozšířeny všechny kmeny šarky švestky, které napadají všechny druhy modrých peckovin, meruněk a broskvoní. Virus je přenášen mšicemi, dále je šířen ovocnými výpěstky – rouby a očky, vegetativně množenými podnožemi.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x