Malé desatero, aby nám papriky úspěšně plodily
22. 1. 2024Leden se chýlí ke konci a my netrpěliví víme, že čas prvních výsevů už klepe na dveře. Papriky by měly přijít na řadu jako první.
Konečně se kola výsevů rozjíždí. Výsevy paprik střídají rajčata, ale také papriky a nebo pekingské zelí, byť to je spíše zeleninou podzimu.
Ano. Také pekingské zelí můžeme úspěšně pěstovat i na jaře, pokud odstraníme tzv. jarovizační stimuly.
Jaké stimuly to jsou?
Pokud ovšem zajistíme předpěstování sadby za vyšších teplot a vyloučíme pro rostlinu stresové situace, uspějeme s pekingským zelím i při jarním pěstování. Sadbu předpěstujeme v sadbovačích nebo menších květináčích, aby při výsadbě nedošlo k narušení kořenů a přesazovací šok se omezil na minimum.
Po celou dobu předpěstování zajistíme teplotu nad 20 °C. Sazenice by měly být silné, s 8–10 pravými listy.
I když se mají ostatní sazenice před výsadbou otužovat, u pekingského zelí to neplatí a neotužujeme.
Pro jarní výsev vybíráme odrůdy, které jsou odolné proti vybíhání do květu, např. Concord F1, Forco F1 nebo Parkin F1.
I když je teď v obchodech dostatek dovezené zeleniny v průběhu celé zimy, ředkvičky z vlastní zahrádky jsou stále nejkřehčí.
Vysadit je můžeme tak brzy, jak to jen jde. Proto využijeme skleník nebo fóliovník dříve, než do něj nasadíme rajčata a papriky.
Jediným rizikem jejich pěstování jsou škůdci, např. plzáci a hlavně dřepčíci. Dřepčíci nemají rádi vlhko, proto se snažíme udržovat záhonek po dobu růstu ředkviček vlhký. Nakrytí bílou netkanou textilií rovněž omezí škody způsobené tímto škůdcem. Smiřme se s tím, že část listů prostě bude děrována, rostliny ale i tak vytvoří hezké bulvičky.
Pro první sklizně jsou výborné rané ředkvičky s krátkou vegetační dobou, např. Faraon nebo Ester.
S nimi můžeme vysít i některou poloranou odrůdu, např. Ladu nebo dvoubarevnou Slovanu. Z jednoho výsevu si tak zajistíme delší období sklizně.
A pokud spolu s ředkvičkami vysejeme např. kulatou japonskou ředkev Acord, budeme moci sklízet její bulvičky od velikosti asi 5 cm, až do plné velikosti o průměru 15 cm, po dobu několika týdnů.
Foto autor a Shutterstock
V Česku jsou rozšířeny všechny kmeny šarky švestky, které napadají všechny druhy modrých peckovin, meruněk a broskvoní. Virus je přenášen mšicemi, dále je šířen ovocnými výpěstky – rouby a očky, vegetativně množenými podnožemi.