Jak v Česku pěstovat kaki, aby přečkalo zimu, kvetlo a plodilo
12. 12. 2022Klimatické změny přinášejí zájem o zkušenosti s tím, které rostliny lze nově v Česku pěstovat a jak. Pozornosti se v tom ohledu těší i kaki.
Šťavnatý, aromatický, sladký, s pozoruhodnou dužninou, na talíři nebo s jiným ovocem v salátové míse potěší děti i dospělé.
Melounům cukrovým (Cucumis melo) se daří na zahradách v teplejších oblastech Česka. Jejich původ není přesně určen, ale jejich pěstební nároky odvozujeme od předpokládané domoviny v afrických subtropech.
K optimálnímu růstu melouny potřebují poměrně vysoké teploty, které se pohybují mezi 25–30 °C. Naopak při teplotách pod 15 °C přestávají růst. Teploty blízké nule rostliny zničí. V tuzemských klimatických podmínkách svědčí melounům teplejší oblasti Polabí nebo jižní Moravy. Jinde je lze částečně přirychlovat v buňkách z fólie nebo přímo ve fóliových tunelech.
Podobně náročný je cukrový meloun na vodu. Kořenová soustava je sice silně rozvětvená, ale mělká, a tak meloun vyžaduje dostatečnou zásobu půdní vláhy, případně pravidelnou zálivku.
Půdy s vyšším obsahem organických látek, dobře propustné a středně těžké jsou ideálním stanovištěm. Na druhé straně vyloženě nevhodné jsou těžké, studené a přemokřené lokality, kde melouny brzy trpí houbovými chorobami. V takových místech je vhodnější pěstovat je v substrátu třeba jako kulturu v pytlích.
Dáváme asi 3 kg hnoje nebo až 5 kg kompostu na 1 m² společně s průmyslovými hnojivy, která zapravíme při podzimním rytí.
Při výběru pozemku neopomínáme dodržet doporučený osevní postup, takže melouny nesázíme ani po sobě, ani po dalších druzích z čeledi tykvovitých. Vhodné předplodiny jsou luskoviny nebo kořenová zelenina. Znovu na tentýž záhon bychom měli meloun sázet nejméně po čtyřleté přestávce.
Meloun cukrový pěstujeme ve skleníku nebo pařeništi z březnových až dubnových výsevů. Semena si podrží klíčivost 6–8 let bez významnějšího poklesu vitality.
Nejpozději dva týdny před výsadbou doplníme zbytek průmyslových hnojiv a asi polovinu celkové potřeby dusíku.
Sazenice, které mají přibližně 5–7 pravých listů, vysazujeme po zmrzlých v polovině května na upravené záhony do sponu 40 x 80–100 cm. Velmi se osvědčilo používat mulč buď z černé netkané textilie (30–50 g/m²), nebo z polyetylenové fólie. Urychlí se tím ranost a omezí výskyt plísně okurkové a samozřejmě také plevelů.
Pro melouny je nezbytná pravidelná závlaha, při které během celé sezony můžeme dodat až 400 mm vody zhruba v deseti zálivkách. Na přihnojování plnými hnojivy jsou také náročné. Ochranu proti patogenům řešíme stejně jako u okurek.
Plody vyzrávají dříve než meloun vodní.
Plody sklízíme již od poloviny léta do prvních mrazíků. Sklizňovou zralost poznáme podle zasychajících stopek a nezaměnitelné aromatické vůně plodů. Velikost plodů se pohybuje většinou okolo jednoho až tří kilogramů. Z 10 m² sklidíme okolo 20–30 kg plodů. Chceme-li je udržet delší dobu, co nejdříve je uložíme do chladnějšího prostředí (okolo 12 °C).
Cukrové melouny se liší barvou, velikostí, tvarem i povrchem. Rozlišujeme zeleně, žlutě, oranžově zbarvenou dužninu plodů. Povrch může být hladký, žebernatý (typ kantalupy neboli muškátové melouny) nebo síťkovaný.
Z osvědčených zmíním například odrůdu Gallia, Nirit, Honeydew, Ananas nebo Melba. Stále je oblíbená již tradiční odrůda Solartur.
Foto autor a Thinkstock
Ač se to díky mlhám a občasnému mrholení nezdá, v říjnu může být poměrně sucho. Vláha v půdě se po horkém létě obnovuje jen pomalu. S tím musíme počítat při výsadbě nových rostlin, které důkladně zaléváme.