Papriky: Jak se liší kozí rohy od beraních?
23. 12. 2022Kdo si oblíbil nakládané beraní a kozí rohy, nejspíš ví o vzhledových i chuťových rozdílech mezi těmito skupinami štíhlých paprik.
Papriky, které jsou v Maďarsku velmi oblíbené, si k nám cestu teprve hledají. Dají se jíst čerstvé, konzervovat i nakládat.
Konzervatismus ve stravovacích zvyklostech a návycích je velmi silný. S tím souvisí i využívání plodin, které si lidé pěstují.
Západní část Evropy preferuje jen zelené plody kvadratických paprik. Méně důvěry má ke světle zeleným nebo smetanově žlutým jehlancovým typům paprik, které jsou naopak oblíbené v tuzemsku. My pro změnu objevujeme chuť jablíčkových paprik.
V Maďarsku považují jablíčkové papriky za originální národní papriky. Jablko se maďarsky řekne alma, proto se pro tyto plody vžilo označení alma papriky.
Pro jablíčkové papriky jsou typické:
Hybridní, poloraná jablíčková paprika je ovšem příjemně sladká. Je také velmi šťavnatá, vyniká plnou chutí a výrazným paprikovým aromatem.
Má krémově bílé, ploše kulovité plody se silnou stěnou a je určena především pro sklizeň v této zralosti. V botanické zralosti se pak vybarvuje do barvy žluté.
Plod má 3–5 komor, hrubší dužnatou stěnu a hmotnost 50–80 gramů. Čerstvé plody jsou vhodné k přímé spotřebě, hodí se i ke sterilaci ve sladkokyselém nálevu. Plody se konzervují vcelku spolu s jádřincem a semeny, stejně jako kozí rohy. Ve variantě se plní zelím.
Můžeme je také konzervovat mléčným kvašením podobně jako tradiční kysané zelí.
Sterilované papriky plněné zelím
Zelí nakrouháme na jemné nudličky, promícháme s cukrem, solí, tymiánem a necháme odležet, aby zelí trochu zkřehlo. Odstáté zelí trochu promačkáme a naplníme do paprik, které jsme zbavili jadřince a semen. Naskládáme do sklenice a zalijeme sladkokyselým okurkovým nálevem svařeným s kořením nebo směsí povařené vody a octa v poměru 2:1. Sterilujeme 20 minut při teplotě 80 °C.
Další originální maďarská odrůda, která je mírně pálivá a silnostěnná.
Plody jsou ploše kulovité, v technické zralosti světle zelené až žluté, v botanické zralosti červené, s průměrnou hmotností 90–100 g.
Je to vysoce úrodná paprika s výbornou chutí, určená ke konzervaci celých plodů.
Vyrábí se z ní maďarská národní specialita, kterou je paprika plněná zelím a konzervovaná ve sladkokyselém nálevu.
Hybridní odrůda, která má krémově bílé, ploše kulovité menší plody o průměru 5–7 cm se stěnou silnou kolem 5 mm. Plody mírně pálí. Její pálivost je na úrovni 2000–3000 SHU.
Tato mírně pálivá jablíčková paprika je určená pro přímou spotřebu, případně k plnění a sterilaci. Plody se konzervují vcelku, spolu s jádřincem a semeny.
Sbírají se především v technologické zralosti, pokud je necháme dozrát do botanické zralosti, vybarvují se do červena.
Sladkokyselý nálev na nakládání pikantní papriky
Nálev: 1,8 l vody, 340 g cukru krupice, 80 g soli, 0,5 l octa, 4 bobkové listy, 4 kuličky nového koření, 4 kuličky pepře, 4 hřebíčky, 1 lžíce hořčičného semínka
Vodu svaříme s cukrem, kořením a solí. Ocet přiléváme až po odstavení z plotny, aby se ho moc nevypařilo.
Nálevem zalejeme papriky i s jadřincem, jen odstraníme stopku. Vhodné je papriku napíchnout z boku vidličkou, aby se nálev dostal i do papriky. Zavařujeme na 80–90 °C po dobu 20–30 minut. Sklenice otočíme dnem vzhůru a necháme tak vychladnout.
Kvašené pálivé zelí
Na 4 kg krouhaného zelí použijeme 1 kg nakrouhané Pálindy i se semeny, 0,5 kg nakrájené cibule na proužky, 100 g soli, hrstku kmínu.
Vše promícháme. Dno kameninové nádoby vyložíme čistými zelnými listy, po hrstech dáme promíchanou krouhanou směs a pořádně utlačíme, až pustí šťávu. Nahoru dáme znovu zelné lisy, zakryjeme čistým plátýnkem, zatížíme. Zelí musí být pořád pod vodou!
Všechny uvedené odrůdy se pěstují jako ostatní zeleninové papriky. Můžeme je pěstovat ve skleníku, fóliovém krytu i venku v oblastech, kde se daří ostatním typům paprik.
Foto autor a Shutterstock
Rajčata, papriky, cukety a další zeleninové plody sklízíme průběžně tak, aby je nepoškodily první mrazíky.