
Jak střídat a seskupit zeleninu na záhoně; příklady a hnojení
16. 1. 2021Lednový plán celosezonního pěstování zeleniny, v němž si ujasníme, jak budeme střídat druhy a doplňovat živiny do půdy, nám může přinést novou zkušenost i pěknou úrodu.
Na mladých rostlinách pekingského zelí se mohou pást jak slimáci, tak i dřepčíci. Vyhledávají je však i květilky zelné.
Jedna larvička květilky zelné dokáže zničit celou rostlinu – ničí buď vegetační vrcholy, nebo jemný kůlový kořen.
V literatuře se uvádí, že pro roli rostliny, která bude odlákavat tohoto škůdce od zelí, můžeme využít květák. Ale podle mého sledování si květilka květáku ani nevšimne, raději napadne „čínu“.
Zkoušel jsem například i to, jestli si květilka všimne rostlin, které jsou vysazeny mezi jinými druhy zeleniny, kterou nenapadá. A bohužel, musím říct, že si všimne. Napadne i pekingské zelí v záhonech, které jsou olemovány převažujícími čekankami a saláty.
Tím základním, co by měl zahrádkář splnit, jsou:
V jedné zahradě takové požadavky splnit lze, ale v kolonii, kde jsou parcely maximálně 20×20 m, nemáme s tímto opatřením moc naději. Květilka hledá zdroje potravy, a tak bude nejspíše všude.
Pouze pečlivé zakrývání záhonu netkanou textilií (tenkou cca 17 g/m2) může podobně jako na jaře u ředkviček později pomoci proti květilce.
Ale musíme si dát práci se dvěma kroky:
Porost zakryjeme hned po výsevu nebo výsadbě. Květilka dokáže napadnout i týden starý výsev.
Vyčetl jsem další možnost ochrany – terče okolo rostlin: z nějaké silnější, pevné fólie, z koberce, lepenky (musí mít odolnost proti zničení první zálivkou) vyřízneme kolečka o průměru asi 15 centimetrů, která směrem ke středu prostřihneme.
Terče položíme na zem kolem krčku rostliny, tak zabráníme samičkám much v nakladení vajíček. Opatření je vhodné použít u vysazovaných rostlin, ne u výsevů.
Foto autor
Čajohybridy řežeme více (na 2–4 očka), abychom dostali krásné a dlouhé stonky. Floribundy grandiflory na 4–6 oček, floribundy na 5–7, polyanthybridy na výšku 30 cm, polyantky asi na 1/2 výšky, tj. 40 cm. Stromkové růže řežeme v zásadě stejně jako keřové.