Dubnové výsevy salátové zeleniny a péče o záhony

7. 4. 2020

Za normálního průběhu jara se můžeme radovat ze vzcházejících březnových výsevů. Na zahradě ve vyšší poloze však první výsevy a výsadby teprve dokončujeme.

Pokračujeme s výsevy řeřichy, rokety, baby salátů a koriandru do samozavlažovacího truhlíku. Pro pěstování tzv. baby listů vyséváme rychle rostoucí odrůdy jako Major, Maraton, Mars, Maršálus a Merkurion.

Odrůda Mars je jedna z nejranějších letních odrůd polního salátu, určená pro pěstování z výsadeb i výsevů. Hlávky mají střední velikost a světle zelené listy, jsou silné a hladké. Odrůda výborně zvládá chladný průběh počasí během jarního a podzimního pěstování.

Z listových barevných salátů jsou pro truhlíky nejvhodnější zelenolistý Dubagold nebo červenolistý Dubared s dubovými listy a Roden s tenkými listy velmi tmavě červené barvy a výrazným leskem.

Vysázené předpěstované sazenice ponecháme překryté netkanou textilií. Chráníme je takto proti mrazu, šetříme vláhu a zároveň i přirychlíme.

Výběr podle počasí, velikosti hlávky i barvy listů

Saláty podle potřeby zaléváme pravidelně, ale méně často a vydatněji, v době uzavírání hlávek zalévání naopak snížíme, abychom omezili zahnívání. Opakujeme výsev salátu na venkovní záhon. Zajistíme si tím postupnou sklizeň čerstvého salátu.

Vysévat můžeme i velkohlávkový salát Jupiter, který má velké, jemné a dobře uzavřené hlávky příjemné chuti. Výhodou je vysoká odolnost vůči vybíhání. Vysévat se dá do konce června.

Červenolistý Červánek vytváří pevné těžké hlávky střední velikosti.

Odrůda Červánek pro salátové baby leaf

Odrůda Červánek pro salátové baby leaf

Nastal čas pro výsevy ledových salátů. Kromě odrůdy Medimo lze pro výsevy v tomto období doporučit také velmi raný ledový salát Miniko, který tvoří menší, ale kompaktní hlávky s malými manžetovými listy. Lze jej pěstovat i při sponu 25 x 25 cm, je ceněný pro vynikající chuť a odolnost proti vybíhání. Jakmile se začnou tvořit hlávky, doporučuje se méně časté, ale vydatné ranní zalévání, tím předejdeme vnitřnímu zahnívání. Okrajové listy jsou výrazně zelené, hustě vroubkované. Vzešlý salát vyjednotíme na vzdálenost 30 cm v řádku.

Leodvý salát Miniko

Ledový salát Miniko

  • I na venkovní záhonek můžeme vyset salát pro tzv. baby listy.
  • Kozlíček polníček z časného březnového výsevu bude již koncem dubna ke sklizni.

Špenát

Vzešlý špenát zavlažujeme za suššího počasí, zvláště v době narůstání listů je dostatek vláhy limitující pro vytvoření velkých listů. Kromě toho, přísušek a případné vyšší teploty u špenátu vyvolávají vyrůstání do květu. Můžeme vysévat špenát pro pozdější sklizeň. V tomto výsevním termínu však již musíme zvolit odrůdu s odolností k vykvétání, jako např. Emilia F1. Můžeme ji rovněž postupně vysévat od března do července pro sklizeň od května až do září. Má středně zelené, mírně bublinaté listy.

Do konce dubna vyséváme odrůdu orientálního typu Fuji F1 s rychlým růstem, která je vhodná ke sklizni mladých listů. Špenáty vyséváme do řádků 15–20 cm, v řádku optimálně 1 cm od sebe a 0,5 cm hluboko.

Mangold

Řapíkatá odrůda Lucullus poskytuje široké listy s tlustými žebry a 2–3 cm silnými a až 6 cm širokými řapíky. Čepele listů jsou světle zelené. V roce poskytuje několik sklizní. Sejeme ji do poloviny května do řádků 30 cm od sebe, v řádku po 10 cm 2–3 semínka. Odrůda je odolná k vybíhání do květu.

Mangold Gator

Mangold Gator

Listová odrůdu Perpetual spinach Gator má tmavozelené listy k řezu a poskytuje několik sklizní, pro první ponecháme list do výšky 15 cm. Rostliny obrůstají, pro kuchyňské zpracování jsou chutné velmi mladé listy z dalších sklizní. Nahrazuje špenát, zejména v letních měsících. Sejeme do řádků 20 cm, v řádku 3 cm až na konci dubna nebo začátkem května. Při časnějším výsevu hrozí riziko vykvétání.

Novozélandský špenát

Další speciální listovou zeleninou pro výsev v dubnu je čtyřboč. Český název je odvozen od čtyřbokého tvaru plodu. Doporučuje se pěstovat z předpěstovaných sazenic. Osivo je vhodné před výsevem namočit do vlažné vody, aby nabobtnalo a urychlilo se tak vzcházení. Rostliny jsou teplomilné a vlhkomilné. Vyséváme ho počátkem dubna do sadbovače. Na venkovní záhon sazenice vysázíme až v květnu, kdy pomine nebezpečí pozdních mrazíků.

Čtyřboč používáme jako špenát, sklízíme však v letním období s vysokými teplotami, kdy obyčejný špenát vybíhá do květu. Předností novozélandského špenátu je výnos zelené hmoty a také minimální odpad při zpracování.

A další…

Ještě do konce dubna můžeme opakovat výsevy řeřichy zahradní, rokety, mizuny a listového koriandru.

Roketu, řeřichu a mizunu z časného březnového výsevu můžeme již koncem dubna začít sklízet.

Pokud si předpěstováváme sadbu bazalky a je již dostatečně narostlá, můžeme ji koncem dubna vysadit na záhon, optimálně do sponu 30 x 30 cm.

Foto archiv

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

28. 2. 2024

Řez révy vinné: na kolik výhonů a oček?

U slabšího řezu budeme mít hroznů sice víc, ale budou drobné s nekvalitními bobulemi. Čím více starého dřeva na keři necháme, tím lépe snáší zimní mrazy. Větší množství starého dřeva vyžadují některé stolní odrůdy a odrůdy náchylné ke sprchávání.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x