Proč je počasí v dubnu aprílové a zálivka potřebná?

1. 4. 2019

Nastává aprílové počasí: vyšší teploty, deštivo, slunečno, větrno, chladno, přeháňky. Počasí ovlivňují časté vpády arktického vzduchu.

Vzduch bývá průzračný, a tak k dubnu patří daleká viditelnost, rychlé střídání oblačnosti a vyjasnění i nejnižší průměrný tlak vzduchu. K dubnu se také vztahuje trefná pranostika: Březen – za kamna vlezem, duben – ještě tam budem. Zima je sice u konce, ale teplo nám není.

Když raší duby

Teprve koncem měsíce budou rašit duby, podle nichž je duben pojmenován. Až tou dobou převládne teplejší počasí, protože zemský povrch se konečně začne intenzívněji prohřívat. Půdní teplota se zvyšuje ve všech profilech a v nižších polohách začíná u většiny rostlin vegetace s kvetením téměř všech ovocných druhů. I půdní mikroflóra začíná být aktivní. Slunečního svitu přibývá na 9 % úhrnu.

Doubek na jaře

Doubek; foto Pixabay

  • Pro zahrádkáře v tomto období platí, že i když dešťových srážek v tomto měsíci zpravidla přibývá, zálivka je nutná u nových výsadeb a mělce kořenících rostlin.
Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

12. 4. 2024

V dubnu vysazujeme popínavé okrasné dřeviny

Duben je hlavním obdobím výsadby všech popínavých dřevin, které jsou na trhu k zakoupení s hrnkovým balem. Tyto liány jsou důležitou skupinou rostlin pro výzdobu zahrad – zdí, stěn, loubí, pergol, konstrukcí, plotů, kmenů stromů a dalších míst.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x