Rajče na pole, do skleníku, do nádoby. Které odrůdy si vybrat?
15. 4. 2023Co víc si přát, než přivonět a ochutnat rajče ze své vlastní sklizně. Odrůdy si volíme podle stanoviště, ranosti, tvaru, barvy či chuti plodu.
Snem každého zahrádkáře je si připravit kvalitní sazenice na výsadbu. Klíčovou roli v tom samozřejmě hraje poměr světla a tepla.
Právě proto je to někdy sen nedosažitelný, protože podmínky v bytě, kde se je mnozí snaží pěstovat, nejsou pro sazenice ideální.
Pokud je světla méně, musí mít rostliny k růstu nižší teplotu, aby nedocházelo k vytahování. Platí to obecně pro saláty, papriky, rajčata i hadovky. V zamračených dnech se proto snažíme snížit teplotu, i když nižší teplota znamená pomalejší růst sazenic a delší dobu předpěstování.
Může se nám sice zdát, že světelné podmínky jsou za oknem obráceným na jih ideální. Pokud si je ale změříme luxmetrem zjistíte, že intenzita světla je podstatně nižší, než v létě venku. K tomu se na jaře přidává ještě kratší den. Pro předpěstování sazenic proto v co největší míře využijeme skleníčky nebo fóliovníky na zahrádce.
Není třeba se bát nižších teplot, i tak budou sazenice pevné a kompaktní.
Stará dobrá pařeniště, našlapaná koňským hnojem, byla pro předpěstování sadby ideální. Poskytovala rostlinám dostatek světla, hřála zespodu a dala se rychle odvětrat. Samozřejmě ale vyžadovala neustálou péči.
Měli bychom si rozmyslet, jestli chceme chutná rajčata na jídlo, nebo potřebujeme pár keříků na kečupy či na sušení. Zda je pro nás důležité, aby plody nepraskaly, jak moc je daná odrůda odolná vůči plísni apod.
Mít vše v jednom bohužel nejde. Ideální rajče po všech stránkách zatím nikdo nevyšlechtil a ani nevyšlechtí. Proto bychom měli volit s rozumem a plánovat spíše více keříků, než méně. Rajčat totiž není nikdy dost.
Odrůdy rajčat podle využití:
Samozřejmně existují i další jedinečná rajčata, která nemají sice svou kategorii, ale jsou dobrá a stojí za pěstování, např.:
Tradiční italská odrůda tzv. zeleninových melounů z oblasti Bari. Mladé plody se dají využít začerstva jako okurky, nebo tepelně upravit podobně jako tykve. Plod není hořký ani v plné zralosti, ale není sladký.
Jednoklíčková salátová řepa s pravidelnou, kulatou bulvou a karmínově červenou dužinou. Má pouze jedno vitální semeno v klubíčku a po vzejití ji není nutné jednotit.
Lagenárie s kratšími, silně bradavičnatými plody. Nezralé plody jsou zelené, ve zralosti se vybarvují do sněhově bílé barvy.
Spolehlivá hadovka s pravidelnými, středně dlouhými plody délky kolem 20 cm. Má výbornou násadu plodů a vysoký výnos.
Okrasná tykev s plody velikosti, tvaru i barvy velkých citrónů. Zářivě žluté plody získávají v plné zralosti oranžový nádech.
Foto autor
Sasanka japonská (Anemone japonica = A. hupehensis) je krásná na podzim kvetoucí trvalka, asi metr vysoká s jednoduchými nebo i plnými květy velkými v průměru 4 až 5 cm. Většinou v jemných růžových odstínech.