Vše o červené řepě: pěstování, posila pro zdraví, typická chuť

27. 3. 2022

Červená řepa pochází ze Středomoří a pěstovala se již za starých Římanů. K červené řepě patří možnost využít v kuchyni jak bulvy, tak listy.

Ve starověkém Římě jedli převážně řepné listy. Kořen sloužil ke zdravotním účelům. Dnes převažuje na stolech bulva, zatímco zelená část řepy se na talíře vrátila v podobě tzv. baby listů. Pro týž účel, ke kterému používáme mladé listy salátů, rokety, mizuny, mangoldu, řeřichy a dalších druhů zeleniny, se hodí také lístky červené řepy.

Odrůda Pablo. Řeč je o červené řepě. Foto J. Prášil

Červená řepa odrůdy Pablo

Chuť a obsahové látky

Červená řepa obsahuje 8–12 % sušiny, 1,2 % vlákniny, 1,2 % popelovin, obsah bílkovin je nízký, naopak vyšší je obsah cukrů až 7–7,5 %. Výrazná, typická chuť je způsobena kyselinou jablečnou, vinnou, citronovou a šťavelovou. Charakteristické intenzívní zbarvení je způsobené antokyanem dobře rozpustným ve vodě. Obsahuje vitaminy C, B1 a B2, nikoliv však ve vysokém množství.

V červené řepě najdeme celou řadu dalších zdraví prospěšných látek. Obsažený betain působí proti kornatění cév a kladně ovlivňuje činnost jater. Červená barviva antokyany pomáhají proti vysokému krevnímu tlaku.

K červené řepě patří také různé tvary bulvy

Odrůda řepy Monopoly

Kromě toho má červená řepa také vysoký obsah minerálních látek (železo, hořčík, draslík, měď), takže podporuje krevní oběh a tvorbu krve a pomáhá také při prevenci srdečních chorob.

  • Červená řepa podporuje krvetvorbu, povzbuzuje činnost žaludku a střev, stimuluje činnost jater a žlučníku.
  • Prospívá při léčbě hypertenze, arteriosklerózy a dalších onemocnění srdce a krevního oběhu.
  • Ceněna je rovněž při nádorovém onemocnění.

Obecně je řepa známá jako jedna z nejléčivějších potravin prodlužující život. Zdravá a chutná červená řepa by si proto zasloužila, aby v tuzemských jídelníčcích byla více viditelná. Vzhledem k vyššímu obsahu sacharidů se řepa nehodí pro diabetiky.

Jak pěstovat červenou řepu

Červená řepa potřebuje lehkou, dobře propustnou půdu s pH 6,5–6,8. Pokud máte půdu příliš kyselou, pomůže vápnění na podzim.

Semenáčky řepy jsou celkem odolné k nízkým teplotám. Semena můžeme vysévat od poloviny dubna. Pozor ale na déletrvající nízké teploty – můžou způsobit vybíhání do květu.
Červená řepa vyžaduje rovnoměrnou závlahu.

Červená řepa Burpless Golden

K červené řepě patří i odrůdy s pozměněnou barvou, například Burpless Golden

Nenechávejte řepu přerůst. Menší bulvičky jsou křehké a dobře probarvené, u starších a příliš velkých se zvyšuje nebezpečí dřevnatění. Baby řepa Pablo F1 krásně zakulacuje již malé bulvičky. Ihned po sklizni odstraňte listy 1–2 cm nad bulvou, zabráníte tím odpařování vody listy a následnému sesychání bulev.

Semínko řepy je seschlý plod (klubíčko), obsahující 3–5 semen, proto to jednocení řepy v minulosti. V současné době je osivo většiny odrůd obrušované, aby v plodu zůstalo jedno, maximálně tři, semena. Geneticky jednoklíčková řepa (např. odrůda Monopoly) má v klubíčku pouze jedno klíčivé semínko.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

13. 4. 2024

Duben je příznivým měsícem pro výsadbu trvalek

Po 5–10 letech podle druhu ustávají trvalky ve vývoji a růstu. Proto je dobré jejich zmlazení a případné rozmnožení. Dělení provádíme v době, kterou určí termín kvetení toho či onoho druhu: před rašením, po odkvětu nebo časně na podzim. Rozmnožit je můžeme i odkopky.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x