Červená řepa pochází ze Středomoří a pěstovala se již za starých Římanů. K červené řepě patří možnost využít v kuchyni jak bulvy, tak listy.
Ve starověkém Římě jedli převážně řepné listy. Kořen sloužil ke zdravotním účelům. Dnes převažuje na stolech bulva, zatímco zelená část řepy se na talíře vrátila v podobě tzv. baby listů. Pro týž účel, ke kterému používáme mladé listy salátů, rokety, mizuny, mangoldu, řeřichy a dalších druhů zeleniny, se hodí také lístky červené řepy.
Červená řepa obsahuje 8–12 % sušiny, 1,2 % vlákniny, 1,2 % popelovin, obsah bílkovin je nízký, naopak vyšší je obsah cukrů až 7–7,5 %. Výrazná, typická chuť je způsobena kyselinou jablečnou, vinnou, citronovou a šťavelovou. Charakteristické intenzívní zbarvení je způsobené antokyanem dobře rozpustným ve vodě. Obsahuje vitaminy C, B1 a B2, nikoliv však ve vysokém množství.
V červené řepě najdeme celou řadu dalších zdraví prospěšných látek. Obsažený betain působí proti kornatění cév a kladně ovlivňuje činnost jater. Červená barviva antokyany pomáhají proti vysokému krevnímu tlaku.
Kromě toho má červená řepa také vysoký obsah minerálních látek (železo, hořčík, draslík, měď), takže podporuje krevní oběh a tvorbu krve a pomáhá také při prevenci srdečních chorob.
Obecně je řepa známá jako jedna z nejléčivějších potravin prodlužující život. Zdravá a chutná červená řepa by si proto zasloužila, aby v tuzemských jídelníčcích byla více viditelná. Vzhledem k vyššímu obsahu sacharidů se řepa nehodí pro diabetiky.
Červená řepa potřebuje lehkou, dobře propustnou půdu s pH 6,5–6,8. Pokud máte půdu příliš kyselou, pomůže vápnění na podzim.
Semenáčky řepy jsou celkem odolné k nízkým teplotám. Semena můžeme vysévat od poloviny dubna. Pozor ale na déletrvající nízké teploty – můžou způsobit vybíhání do květu.
Červená řepa vyžaduje rovnoměrnou závlahu.
Nenechávejte řepu přerůst. Menší bulvičky jsou křehké a dobře probarvené, u starších a příliš velkých se zvyšuje nebezpečí dřevnatění. Baby řepa Pablo F1 krásně zakulacuje již malé bulvičky. Ihned po sklizni odstraňte listy 1–2 cm nad bulvou, zabráníte tím odpařování vody listy a následnému sesychání bulev.
Semínko řepy je seschlý plod (klubíčko), obsahující 3–5 semen, proto to jednocení řepy v minulosti. V současné době je osivo většiny odrůd obrušované, aby v plodu zůstalo jedno, maximálně tři, semena. Geneticky jednoklíčková řepa (např. odrůda Monopoly) má v klubíčku pouze jedno klíčivé semínko.
Foto autor
Jabloně a hrušně trpí za déletrvajícího vlhkého počasí strupovitostí. Tato nemoc se vyskytuje hlavně ve vyšších polohách s většími srážkami a v uzavřených vlhkých údolích. Více trpí stromy s přehoustlými korunami.