Pařeniště zvládne postavit každý, stačí jen trocha umu

4. 3. 2023

Pro mnohé zahradníky je pařeniště nedílnou součástí zahrady. Využijí ho pro předpěstování sadby, k pěstování zeleniny nebo k jejímu uskladnění.

Pařeniště je poměrně jednoduchá věc, která nám na zahradě ovšem dělá obří službu. Skládá se z rámu a oken. Pařeništní okna si zakoupíme nebo vyrobíme. Normovaná mají rozměry 150 x 100 cm a seženeme spíše už jen ty použité, často z míst, kde skončilo svou činnost nějaké zahradnictví. Nebo si je v těchto rozměrech sami zhotovíme. Použít můžeme dřevo, ideálně borové, nebo kovové profily. Rozměry rámu pak přizpůsobíme velikosti oken.

Pařeniště je vhodné i pro pěstování melounů

Pařeniště můžeme velmi dobře využít i k pěstování melounů. Vyžadují ale dostatek živin.

 Okna ze skla, polykarbonátu nebo fólie

Na jedné z užších stran by okno ze dřeva mělo mít žlábek pro odtok vody. Tou se vždy dává dolů. V rozích vyztužíme okna ocelovými rohovníky. Zasklíme je buď celými tabulemi skla v síle aspoň 3 mm, nebo menšími tabulkami, které klademe odspodu, a to 1 cm přes sebe, střechovitě, aby voda po okně dobře stékala.

Pro zvýšení trvanlivosti se dřevěné rámy napouštějí penetrací s fungicidy a fermeží. Mohou se natřít vhodnou, nejlépe základní podkladovou barvou a pak venkovním emailem, nebo barvami, kde je složka podkladová i venkovní. Tedy nátěrovou barvou typu 2 v 1.

Skleněná okna

U skleněných oken natíráme i tmel, do kterého jsme uložili skla. Pokud použijeme komůrkové plasty, je víc než dobré uzavřít komůrky doporučenou lepicí páskou, aby se v nich časem netvořily vinou prostupující vlhkosti povlaky řas. Takto  ošetřené je uložíme buď do profilů, nebo je přilepíme pružnými tmely. Popřípadě je k rámu můžeme připevnit šroubovanými lištami.

Pařeniště se sklem

Skleník je doplněn ještě pařeništěm se skleněnými výplněmi

Není fólie jako fólie

Místo skla můžeme do pařeništních oken napnout průhlednou polyetylenovou fólii. Je výhodná pro svou cenu i malou hmotnost a v případě poškození i snadnou opravu. Taková okna si snadněji zhotovíme a budeme s nimi, díky menší váze, lépe manipulovat.

Fólie propouští ultrafialové paprsky lépe než normální sklo, což je pro rostliny výhodné. Klasická fólie určená například na obaly, působením těchto paprsků rychleji stárne a trhá se. Nevyhneme se tak jejímu obnovování po po několika letech. Zatímco fólie vyráběná na použití na slunci a zejména dvojitá fólie vyztužená silonovou nebo kovovou síťovinou je trvanlivější.

Pařeniště osázíme například salátem

Pařeniště je ideálním místem k osetí například ranou zeleninou

Nevýhodou fóliových oken, obdobně jako u oken s polykarbonátovou výplní je, že jsou příliš lehká. Zvednutá okna vítr snadno odnáší. Proto je musíme k rámu dobře připevnit.

Další nevýhodou ve srovnání se sklem je větší pokles teploty v noci. Při mrazech bývá teplota jen o něco málo vyšší než na nechráněné ploše. Ke zvýšení izolační schopnosti a k zabránění kondenzace par lze napnout ještě jednu fólii ze spodní strany oken.

Rám pařeniště

Zhotovíme ho podle velikosti a počtu pařeništních oken. Nejlépe se k tomu hodí 4 cm silné a aspoň 30 cm široké borové fošny. Rám může být též betonový, armovaný železem, aby nepraskal, z prefabrikátů nebo zděný z cihel či tvárnic.

Pařeniště ze dřeva

Rám zhotovíme ze čtyř fošen, do rohů pařeniště zatlučeme do země hranoly. Dospodu teplého nebo poloteplého pařeniště dáme vrstvu písku nebo jemného štěrku (a), na to navrstvíme kompost, nebo ještě lépe třeba kravský (koňský) hnůj (b) a nakonec humózní zeminu (c). Prostor mezi zeminou asklem by měl být přiměřený (d).

Zadní strana rámu, která je obrácená k severu, má být asi o 10 cm vyšší, abychom tak docílili sklonění rámu k jihu.

Víko pařeniště se má svažovat směrem k jihu

Zadní strana obrácená k severu by měla být asi o 10 cm výš než přední

Fošny nařezané na potřebnou délku pevně přibijeme na rám. Na jeho vnitřní strany upevníme podélně latě tak hluboko pod okraj rámu, aby do něj položené pařeništní okno s ním bylo v jedné rovině.

Pařeništní rám pro 2 nebo více oken vyztužíme proti borcení podélných stran příčnými latěmi, které zasadíme do podélných latí podpírajících okna.

Dřevěné pařeniště

Fošny sbijeme hřebíky, nebo použijeme vruty. Dřevo je třeba napustit fermeží, můžeme ho natřít i přípravkem proti houbám.

Jak rám pařeniště správně upevnit

Pro zasazení pařeništního rámu pro poloteplé či teplé pařeniště vyhloubíme v zemi základhluboký 40–55 cm. Pro studené pařeniště postačí mělčí, okolo 30 cm. I tento prostor může být po obvodu vyzděný či vyložený betonovými deskami.

V rozích vykopaného základu zatlučeme do země hranoly ideálně z tvrdého dřeva, na něž rám posadíme až po podélné latě a z vnitřní strany přibijeme.

Na ochranu před hnitím rám i hranoly napustíme fungicidním přípravkem a fermeží. U vyzděných nebo betonových pařenišť rám pokládáme na cihly či betonové prefabrikáty.

Betonový nebo rám vyzděný z cihel můžeme postavit podobně. Ideálně s drážkou na obvodu, abychom do ní mohli pařeništní okna zasadit. Jednodušší však je pokládat okna na rám, takže odpadne zářez pro okna. Na přední straně však musíme do rámu zasadit kovové zarážky, o něž se okna při zvedání opírají.

Na zajištění otevřených oken používáme větrací kolíky. Ty by měly mít více zářezů, aby bylo možné okna méně či více otevírat.

Kresby K. Zemková, foto Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x