Rajče na pole, do skleníku, do nádoby. Které odrůdy si vybrat?

15. 4. 2023

Co víc si přát, než přivonět a ochutnat rajče ze své vlastní sklizně. Odrůdy si volíme podle stanoviště, ranosti, tvaru, barvy či chuti plodu.

Možná stojí za připomenutí, že rajče pochází z horských oblastí Jižní Ameriky – Peru, Bolívie a Ekvádoru, kde se pěstovalo již v 5. století př. n. l. Do Evropy se dostalo s druhou Kolumbovou výpravou, ale ještě několik staletí potom bylo pěstováno pouze jako okrasná rostlina.

Různé odrůdy rajčat

Rajče je zelenina mnoha odrůd

V kuchyni se rajče využívá až od poloviny 18. století a dnes se díky svým chuťovým vlastnostem, nutričním hodnotám i jednoduché přípravě stalo trvale oblíbenou zeleninou.

Proč si rajče pěstovat

Rajče je bohaté na vysoký obsah:

  • vitaminu C
  • vitaminy skupiny B a A
  • hořčík
  • karotenoidní barvivo lykopen, u něhož byl prokázán protirakovinný účinek. Tepelným zpracováním se přitom obsah tohoto barviva v pokrmu ještě zvyšuje.

V potravinářství se lykopen používá pod označením E 160 d a nepatří tedy mezi tzv. škodlivá éčka, ale naopak mezi látky lidskému organismu prospívající.

Rajče v kuchyni

Rajče je nepostradatelnou zeleninou v kuchyních celého světa

Rajče je teplomilná zelenina

V našem podnebném pásmu je rajče jednoletá teplomilná rostlina. Teplota ovlivňuje růst jak mladých rostlin pěstovaných za oknem, tak  vzrostlé keře na poli. Při teplotě pod 10 °C a zároveň také nad 35 °C přestávají rostliny růst. Při teplotách pod 0 °C dochází k nevratnému poškození rostlinných pletiv.

Pokud nemáme skleník nebo fóliovník, vybereme pro něj slunné stanoviště s humózní půdou, dostatkem závlahy a přijatelnými živinami.

Rajčata během sezony přihnojíme

Přihnojení rajčat během růstu

Rostliny vysazujeme šikmo do jamky, což nám zajistí vytvoření mohutnějšího kořenového systému, který dokáže rostlinu lépe zásobovat vodou z půdy. Kořenový systém díky tomu může dorůst až 1,5 m.

V osevním plánu dodržujeme dostatečný odstup mezi lilkovitými plodinami, abychom omezili rozvoj společných chorob a škůdců, a tím nutnost nadměrné chemickém ochrany.

Během letních měsíců můžeme tuto celkem nenáročnou plodinu snadno pěstovat doma. Stačí si jen vybrat odrůdu, která přesně vyhovuje našim požadavkům.

Odrůdy na pole nebo do krytu

  • Brutus

Polopozdní odrůda, plody jsou velmi velké, silně žebrované a masité. Hmotnost jednoho plodu dosahuje až 2 kg. Masité plody jsou využívány také ke grilování. Raná hybridní odrůda tyčkového cherry rajčete typu LSL. Plody jsou sladké, kulaté, červené, o hmotnosti 15–20 g. Vijany jsou jednoduché nebo zdvojené, na jednom vijanu dozrává 25–30 plodů, které nepraskají a nepadají. Odrůda je vhodná k pěstování na poli i v krytech a ke sklizni celých vijanů.

  • Spencer

Polopozdní odrůda typu LSL pro fóliové kryty i pro polní pěstování. Plod je kulovitý, pevný, odolný proti praskání, bez žebrování, bez žíhání. Hmotnost plodu 25–35 g. Plody dozrávají jednotně a lze sklízet celé vijany. Rajče Spencer vyniká výbornou nasládlou chutí plodů a odolností rostlin proti chorobám.

  • Mandant F1

Raná, velmi plodná odrůda datlového rajčete oblíbená zejména u dětí je určená pro pěstování na poli i v krytech. Plody jsou drobné, válcovité, červené a velmi sladké. Vijany jsou dlouhé s 20–25 pevnými plody, které nepraskají a nepadají. Hmotnost plodu je 10–14 g. Při intenzívním pěstování jsou vijany větvené, a odrůda tak poskytuje vysoký výnos chutných plodů.

  • Dalimil

Raná odrůda keříčkového rajčete doporučená pro ruční sklizeň k přímému konzumu i ke konzervování formou kečupů a šťáv. Plody jsou větší, kulovité, červené. Plody dorůstají do hmotnosti 85–95 g.

  • Gallant F1

Raná hybridní odrůda rajčete typu LSL vhodná pro teplé i studené rychlení a polní pěstování. Plody jsou pevné, chutné, kulaté, červené bez žíhání a bez žebrování. Na jednom vijanu dozrává 10–12 plodů o hmotnosti 60–80 g. Odrůda je vhodná ke sklizni celých vijanů, plody nepraskají a nepadají.

Rajče Gallant

Gallant

Rajče i na balkon

Pro pěstování v nádobách nám postačí kvalitní substrát doplněný o hnojiva s postupným uvolňováním živin, správná velikost nádob a u tyčkových odrůd ještě opora pro rostliny.

  • Bajaja

Velmi raná odrůda balkónového rajčete keříčkového typu s převislým růstem. Plody jsou velmi malé, kulaté, hmotnost plodu je 8–10 g. Na jedné rostlině dozrává 650–750 plodů. Plody jsou pevné, nepraskají a neopadávají. Při pěstování v nádobách doporučujeme výsadbu do nádob s objemem alespoň 20 l a více.

Odrůda Bajaja

Bajaja

  • Vilma, Aztek, Venus

Kombinace balkónových odrůd s drobnými plody různé barvy. Vilma má plody červené, Aztek žluté a Venus oranžové. Jedná se o odrůdy určené zejména pro drobné pěstitele k pěstování v truhlících a na balkónech. Plody jsou malé, kulaté, o hmotnosti 15–20 g. Rostliny, zejména v kombinaci, působí v nádobách dekorativně.

Foto autorka a Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

25. 4. 2024

Výsevy a zeleninová zahrada ve vyšších polohách koncem dubna

I ve vyšších polohách již v těchto dnech vyséváme na záhony kořenovou a jinou zeleninu. V příznivých podmínkách sejeme do volné půdy pod netkanou textilii okurky nakládačky. Sklízíme první řapíky reveně, květní stvoly včas odstraňujeme.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x