Tip: Perlit kdovíproč odrazuje hryzce od kořenů rostlin

1. 3. 2023

Zahrádkáři a především pěstitelé pokojových rostlin, kaktusů či sukulentů se jistě setkali s pojmem perlit a jistojistě s výrobkem samotným.

Perlit vzniká tepelným zpracováním vulkanické horniny a používá se jako pomocná půdní látka především k vylehčování a provzdušnění pěstitelských substrátů. Má nízkou objemovou hmotnost, protože obsahuje velké množství pórů. Tím zabezpečuje vzdušnost.

Perlit

Perlit vylehčí a provzdušní substrát, pojme vláhu a dokáže chránit kořeny, hlízy a cibule před hryzcem

Perlit reguluje půdní vlhkost

Jako regulátor půdní vlhkosti může perlit fungovat, protože má schopnost nasát v určitém objemu i vodu. Kromě toho, že se používá jako příměs pěstebních substrátů, slouží také jako sterilní médium pro zakořeňování řízků nebo pro výsev semen. Bývá nabízen v tříděné frakci 1–4 mm.

Substrát pro kaktusy vylehčený perlitem

Osobně perlit používám pravidelně při míchání speciálního substrátu pro kaktusy a ostatní sukulenty. V tomto konkrétním případě přimíchávám v poměru objemu 1 díl perlitu na 1 díl zeolitu, 1 díl antuky, 1 díl křemičitého písku a 1 díl kvalitního rašelinového substrátu.

Překvapivě účinný odpuzovač hlodavců

Svůj příspěvek však píši kvůli skutečnosti, že mám pozitivní zkušenost s použitím perlitu při pěstování cibulovin a hlíznatých květin, kterým hrozí poškození od drobných zemních hlodavců. V našem případě především od hryzce vodního (Arvicola terrestris).

Perlit odradí hryzce od ožírání kořenů, hlíz či cibulek rostlin

Hryzec vodní; foto Shutterstock

Už jsou to desítky let, kdy můj otec pěstoval velké množství tulipánů a narcisů, které jsme sázeli do řádků vyhloubených speciální radličkou. Tu měl tatínek jako příslušenství vyrobené svépomocí pro systém Vari.

Aby byla půda vylehčená, každoročně podsypával nejen cibule, ale i hlízy mečíků vrstvičkou perlitu. V řádcích, kde provedl tento zásah, většinou nedocházelo k poškození hryzci nebo bylo poškození mnohem menší než v řádcích neošetřených perlitem.

Postupně jsem začal na zahrádce uplatňovat tuto metodu i při sázení ovocných stromů. Musím říci, že až na výjimky s úspěchem. Do jámy vykopané pro strom vsypu přibližně kbelík perlitu, který pomůže lepšímu zakořenění stromu. A jak jsem zmínil, nezaznamenávám, že by hryzci požírali kořeny.

Perlit dokáže ochránit cibule krokusů před hlodavcem

Krokusy zůstávají na stanovišti několik let. Do nového perlitu je přesadím zhruba po třech letech.

Proč perlit chrání kořeny, to ověřeno nemám

Je mi jasné, že moje zkušenost není v žádném případě založena na vědeckém experimentu. Přesto jsem si jist, že empirické zjištění prověřené mnoha lety praxe má o úspěchu této metody určitou vypovídací schopnost.

Perlit ochrání i kořeny liliochvostce

Eremurus neboli liliochvostec má dužnaté kořeny, které zemním hlodavcům velmi chutnají a zároveň jsou po narušení náchylné na hniloby

Otázku, proč se hryzci nepouštějí do kořenů obalených perlitem, jsem z důvodu „nedůsledně vedeného experimentu“ stále nezodpověděl.

Přesto si myslím, že výsledkem použití perlitu při výsadbě cibulovin, hlíznatých květin nebo stromů také budete mile překvapeni. A pokud by si hryzec přece jen na některé z rostlin pochutnal, samotné vylehčení půdy perlitem dozajista neztratí svůj přínos!

Foto autor a Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Perlit je výborná věc, ovšem menší sáček za 45,-kč je na rozmyšlení kde všude použít. Dávat ke stromům a do krtinců je finančně náročné, pokud by se nesehnal ve velkém.

Perlit i spíše pro zahradu vhodnější agroperlit vcelku snadno ve velkém seženete. Jemnější se užívá ve stavebnictví, jako sorbent ho používají i hasiči. Agroperlit dík své velikosti zrn tolik nepráší. Když ho sypete neopatrně a jemný podíl se zvedne do vzduchu, je dobré zatajit dech. Perlit na průduškách a plicích je hodně nepříjemná věc. Možná i na těle kožíškatých je nepříjemnou záležitostí. Asi ho začnu foukat a sypat do nor hlodavých kožíškatých.

dá se koupit i ve stavebninách, našla jsem na první pokus na goooglu, treba se da sehnat i neco vyhodnějšího, už jsem vyhodila několik ovocnych stomků ožraných od hryzců, 100l/pytel – 9kg – 353,32 Kč / ks

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

13. 4. 2024

Duben je příznivým měsícem pro výsadbu trvalek

Po 5–10 letech podle druhu ustávají trvalky ve vývoji a růstu. Proto je dobré jejich zmlazení a případné rozmnožení. Dělení provádíme v době, kterou určí termín kvetení toho či onoho druhu: před rašením, po odkvětu nebo časně na podzim. Rozmnožit je můžeme i odkopky.

zobrazit další rady a tipy
3
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x