Jak pečovat o pupenové mutace javorů, aby stále zdobily zahradu

11. 9. 2020

Oblíbili jsme si javory různých druhů od japonských nebo dlanitolistých až po ty, které tvoří dominanty parků a velkých zahrad.

Vedle původních zelenolistých forem se naší přízni těší i jejich odchylky – pupenové mutace s různou barvou listu. Pestré, nebo dokonce zcela překryté jinou barvou, červené, tmavě rudé.

Když vysejeme semena z těchto stromů, bude se potomstvo lišit.

  • Část nových rostlin bude mít znaky původního druhu,
  • další budou smíšené (v barvě listu na přechodu k barvě mateřské rostliny),
  • jiné zůstanou téměř nebo zcela nerozeznatelné od stromu, ze kterého byla semena brána.
Javor klen Leopoldii

Kultivar javoru klenu Leopoldii

Proměny červenolistých buků a javorů

Když srovnám potomstvo červenolistých javorů a červenolistých buků, bude u javorů změna vidět již první rok po výsevu. U buků to po výsevu vypadá, že jsou všechny červenolisté. Ale během prvního roku růstu se jich více než 90 % vrátí k původní barvě, jen malá část si podrží odlišný vzhled. To pokračuje i druhý rok.

Takže, když budete sázet dvouleté sazenice potomstva červenolistého buku, budou prakticky všechny zelenolisté. Jen v genetické výbavě bude někde spát červená barva listu, která se v potomstvu možná někdy projeví, když se zkříží s původní formou nebo mezi sebou.

Vliv slunce a stínu

Zpátky k javorům. Ta červená či rudá barva není v listu jediná. Vlastně jen překrývá zelené barvivo, které v listech také je. Takže když budou stromy či keře na výsluní, budou zářivě červené, když je vysadíme do podrostu vysokých stromů, převládne v listu barva zelená. Ale jen do doby, než se dostanou na výsluní.

Také třeba u javoru klenu (Acer pseudoplatanus), u odrůdy Leopoldii, jsou listy v koruně méně pestré, než ty, které rostou na jejím obvodu.

U javoru jasanolistého (Acer negundo) se často pěstují pestrolisté variety, listy vroubené bíle (či stříbrně), žlutě (zlatě). V latině by to bylo var. marginata (argenteomarginata, aureomarginata).

Acer negundo variegatum

Javor jasanolistý

Nestálá pestrolistost

U ještě atraktivnější formy javoru jasanolistého – Acer negundo cv. Flamengo – se v listě objevuje i růžová barva. Tato forma se do potomstva nepřenáší, co je však horší, nebývá stálá.

Takže koupíte-li si stromek tohoto druhu s pestrými listy, musíte hlídat, jestli se v koruně nebo někde na větvích neobjeví původní zelený list. Jakmile by se objevily takové větvičky, musíme je vyříznout, vystřihnout. Jinak během několika let přemůže zelenolistá část tu pestrolistou a původně atraktivní strom se se stane běžným. Větve, které měly pestré vybarvení, postupně zaschnou a vytratí se. Zejména Flamengo je na to citlivý.

Možná, že v těch rychlých změnách, návratech hraje roli genetická neustálenost těchto změn, možná přispívá i počasí – teplo, sucho, více slunečných dnů, než bylo dříve.

Měli jsme javor jasanolistý – Acer negundo var. aureomarginata – v botanické zahradě přistíněný vysokými stromy. Občas se v koruně tohoto starého stromu (výsadba nejspíše po roce 1929) objevila nějaká zelená větev, ale nikdy to nebylo v takovém počtu a intenzitě růstu, aby převládla nad původní pestrolistou formou.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

3. 11. 2024

Zeleninu v listopadu přemístíme k rychlení nebo do pařeniště

Z půdy vyzvedneme rostliny pro rychlení – čekanku, radicchio a později na podzim to může být i reveň. Trsy pažitky, které jsme už vyryli a uložili volně nebo do pařeniště, nyní očistíme od suché natě a nasázíme je do květináčů pro zimní rychlení.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x