Pěstební substrát pro kaktusy aneb nekončící hledání ideálu

21. 5. 2021

Bezesporu, volba substrátu pro kaktusy je jedním z nejdůležitějších faktorů, které významně ovlivňují úspěch nebo nezdar při jejich pěstování.

Ty zaručeně nejlepší recepty na přípravu toho nejkvalitnějšího substrátu pro kaktusy se vyskytují v mnoha desítkách variant. Co však naplat, i při naprosto přesném míchání jednotlivých surovin nedocílí jeden kaktusář stejného výsledku jako ten druhý, resp. v daných podmínkách se může i stejně namíchaný substrát chovat dosti odlišně – záleží totiž

  • na zálivce,
  • na přihnojování,
  • na kvalitě vody,
  • na kvalitě použitých surovin,
  • na objemu použité nádoby, do které kaktus zasadíme.

Těch faktorů by se jistě našlo více, ale i tento skromný výčet musí postačit k tomu, aby bylo zřejmé, že to s těmi substráty a jejich použitím nebude zas tak jednoduché.

Asterias produkovaný v rašelinovém substrátu

Asterias – moderní pěstitelské technologie ve velkých podnicích používají pro kaktusy jen rašelinový substrát nebo substrát na bázi drceného kokosového vlákna

Moderní nemusí být nejlepší

V současné době je možné ve specializovaných obchodech zakoupit namíchaný substrát určený pro pěstování kaktusů a ostatních sukulentních rostlin. Většinou je tvořen určitým poměrem tzv. bílé (světlé) rašeliny, černé (tmavé) rašeliny, písku, jílovitých minerálů jako je bentonit nebo granulovaný jíl, popř. dalších složek, např. antuky, zeolitu, liaporu, agroperlitu atp.

Co je však důležité? Podmínka, aby výsledkem byl vzdušný, vysychavý substrát s mírně kyselým pH. Ne každý zakoupený substrát tyto požadavky splňuje a jak jsem se přesvědčil, vždy je do něj vhodné přimíchat před použitím asi 1/5 objemu agroperlitu. Obecně však lze říci, že pro pěstování méně náročných druhů pak většinou vyhovuje a rostliny v něm vcelku dobře prosperují.

Další recept do kuchařky

  1. Osobně se snažím substrát na kaktusy připravit mícháním z kvalitního zahradnického substrátu s větším podílem bílé rašeliny, která není na rozdíl od černé tolik vododržná, má menší objemovou hmotnost, obsahuje tedy více vzduchu a pomaleji fermentuje.
  2. Kvalitní zahradnický rašelinový substrát tedy tvoří jakýsi základ, ale ve výsledku dosahuje pouze asi 1/5 objemu namíchaného substrátu.
  3. Další nezbytnou součástí receptu, který používám, je propraná antuka se zrnitostí do 5 mm, zeolit, agroperlit a říční písek.
  4. Jedná-li se o substrát pro semenáče, které chci podpořit v růstu, přimíchávám ještě v patřičném poměru hnojiva s řízeným uvolňováním živin, popř. rohovou moučku.

Minerální směsi pro kaktusy

Někteří kaktusáři pěstují své miláčky v čistě minerálních jednodruhových či vícedruhových substrátech. Někdo dává přednost čistému písku, nově se velmi často používá čistá pemza určité frakce, viděl jsem kaktusy pěstované také ve směsi antuky a agroperlitu.

Osobně jsem si vyzkoušel vlastní kombinaci pemzy a agroperlitu v objemovém poměru 1:1. Tuto směs používám v podmínkách pro pěstování choulostivých zástupců rodu Discocactus, ale vhodná je i pro mexické rody Ancistrocactus, Ariocarpus či velkokvěté mamilárie s dužnatými kořeny (Mammillaria haudeana, Mamillaria theresae, Mammillaria saboae, atp.). Takto pěstované kaktusy je třeba během sezony přihnojovat alespoň jedenkrát za měsíc komplexním typem vodorozpustného hnojiva.

Epithelantha bokei roste v domovině ve spárách vápencových skal

Epithelantha bokei roste v domovině v úzkých spárách vápencových skal

Drenáž – úspěch na dně květináče

Pěstované kaktusy sázíme do květináčů, kontejnerů nebo např. misek, které by neměly být svým objemem o mnoho větší, než je stonek samotného kaktusu. Nedošlo by totiž k dobrému prokořenění celého objemu pěstební nádoby a ve vlhkém prostředí by kořeny snadno zahnívaly.

To samé platí o spodní části nádoby, kterou se snažíme vysypat hrubší cihlovou drtí, drobným štěrkem, hrubou frakcí z prosetého písku atp. Umístění vrstvy drenáže vespodu především většího květináče či misky, může mít rozhodující vliv na zdravotní stav kořenů a tím potažmo vliv na zdraví celé rostliny.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

27. 4. 2024

Ke stínění skleníku poslouží réva, proti škůdcům lepové desky

Existují různé způsoby stínění skleníku během vegetace – nátěry, zakrytí rákosovými rohožemi, maskovacími sítěmi nebo vnitřními závěsy. Výhodné je využití révy vinné. Pro menší skleníky postačí jedna sazenice (hlava) – rostoucí ve skleníku.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x