Čas kolíčků aneb zahradní kolíčkování větviček

6. 5. 2020

Kolíčky na prádlo se dají využít různě, nejen k zabezpečení prádla na šňůře před odletem. Také v jarní zahradě k lepší plodnosti ovocných stromů.

Nové větvičky u jabloní a dalších druhů ovoce často nerostou tak, aby úhel odklonu od kmínku a osy koruny byl optimální. Kolíčkem na prádlo jim pomůžeme do vhodnější polohy. Těsně nad pupeny budoucích větví připneme kolíček, který zabrání výhonu, aby rostl rovnou k nebi, a odkloní ho blíž vodorovné ose. Koruna se tak otevře a větve zaujmou pozice, které jsou pro zrání plodů vhodnější.

 

Ukázka na snímku se týká stádia rašení, ale stejně dobře se dají směrovat větvičky v délce 5-10 cm. Jsou ještě měkké v tzv. bylinném stavu, dobře a bez následků se odklánějí od kmínku. A za týden či dva můžeme kolík odstranit. Větvička se do původního směru již nevrátí. Poroste tak, jak jsme ji napolohovali.

Kdo si koupí sadu kolíčků se šňůrou, najde využití i pro ni. Také starší větve se dají vyvázat do vodorovnější polohy. I tak se koruna dá tvarovat. Nebo vyvážeme jen konce nových přírůstků.

Případně použijeme dva tři kolíčky jako závaží, abychom zatížili, ohnuli a vytvarovali mladý konec větve.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

27. 5. 2023

Netkané textilie pomáhají i při ochraně proti škůdcům

V zahrádkářské praxi mají velmi široké využití. Prospívají zdravotnímu stavu a vývoji pěstovaných rostlin a pomáhají i proti škůdcům. Mají i svá rizika.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x