Mulčováním chráníme půdu a život v ní: žížaly, bakterie, houby…
5. 6. 2021V půdě koření rostliny a žijí v ní různé organismy, které pomáhají rozkládat zbytky rostlin i živočichů na humus. Čím více organické hmoty je v půdě, tím je zemina úrodnější.
Kolíčky na prádlo se dají využít různě, nejen k zabezpečení prádla na šňůře před odletem. Také v jarní zahradě k lepší plodnosti ovocných stromů.
Nové větvičky u jabloní a dalších druhů ovoce často nerostou tak, aby úhel odklonu od kmínku a osy koruny byl optimální. Kolíčkem na prádlo jim pomůžeme do vhodnější polohy. Těsně nad pupeny budoucích větví připneme kolíček, který zabrání výhonu, aby rostl rovnou k nebi, a odkloní ho blíž vodorovné ose. Koruna se tak otevře a větve zaujmou pozice, které jsou pro zrání plodů vhodnější.
Ukázka na snímku se týká stádia rašení, ale stejně dobře se dají směrovat větvičky v délce 5-10 cm. Jsou ještě měkké v tzv. bylinném stavu, dobře a bez následků se odklánějí od kmínku. A za týden či dva můžeme kolík odstranit. Větvička se do původního směru již nevrátí. Poroste tak, jak jsme ji napolohovali.
Kdo si koupí sadu kolíčků se šňůrou, najde využití i pro ni. Také starší větve se dají vyvázat do vodorovnější polohy. I tak se koruna dá tvarovat. Nebo vyvážeme jen konce nových přírůstků.
Případně použijeme dva tři kolíčky jako závaží, abychom zatížili, ohnuli a vytvarovali mladý konec větve.
Foto autor
Vybrané druhy letniček v září vysejeme na chráněná venkovní stanoviště podle aktuálního vývoje počasí. Když je příznivé, rostliny na jaře pokvetou dřív. Pokud vyklíčí už na podzim, přikryjeme je v listopadu chvojím.