Do konce prosince lze odebírat a uskladnit rouby révy vinné

9. 12. 2020

Rouby révy o délce 30 cm odebíráme z jednoletého dřeva. Lehce je zvlhčíme, zabalíme do igelitového sáčku a uskladníme ve studeném sklepě, chladicím boxu apod.

Také pro révu platí, že množitelský materiál stejně jako sazenice musí být zdravé, bez příznaků chorob, které by podstatně snížily životnost rostlin, kvalitu a množství úrody.

Opatření proti mšičce

  • Se zavlečením mšičky révokazu do tuzemských vinařských oblastí musí pěstitelé nyní myslet i na odolnost révy vůči hmyzu, který saje na kořenech a tím způsobuje uhnívání keře. Obranou proti tomu je štěpování evropských odrůd na odrůdy vůči mšičce odolné.
  • Štěpování se také používá k rychlejšímu rozmnožování odrůd a k ovlivnění jejich vlastností – plodnosti, zrání, sprchávání, přizpůsobení se půdním podmínkám, odolnosti k suchu, velikosti hroznu.
Roub révy vinné

Roub révy připravený k roubování

Pravidla výběru roubu révy

  1. Síla roubu by měla odpovídat síle révové podnože.
  2. Réví – zdřevnatělé letorosty – musí být dostatečně vyzrálé.
  3. Podnož s roubem musí disponovat vzájemnou vegetativní afinitou – schopností srůstu roubu a podnože.

Pokud roubujeme anglickou kopulací (jazýčkovou), musí být obě řezné plochy podnože i roubu dokonale rovné, aby spojení ideálně přiléhalo. Řezná plocha musí být alespoň 1,5 násobně dlouhá než je průměr réví.

Schéma roubování anglickou kopulací

Roubování anglickou kopulací; schéma J. Sus

Mnoho pěstitelů révy má zkušenost s nakoupenou sazenicí, z níž vyrostla zcela jiná odrůda, než kterou chtěli pěstovat. Stojí potom před problémem, jak révový keř přeroubovat na původní požadovanou odrůdu. Možností roubování a očkování révy vinné je několik, zvlášť vhodným se jeví systém přeroubování révy vinné za zelena.

Kde se daří pravokořenné révě

Většina zahrádkářů hospodaří v oblastech chladnějších, než je jižní Morava. Přesto jde o místa vhodná pro pěstování révy vinné. V těchto nevinařských oblastech se navíc mšička révokaz (fyloxera) nevyskytuje. Proto zde lze bez obav pěstovat pravokořennou révu. Tento způsob množení révy je mnohem jednodušší než roubování, přitom úspěšnost u odrůd, které dobře zakořeňují, je téměř 100%.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

7. 7. 2022

Jahodník po sklizni potřebuje letní péči: čištění, pletí, výživu

Po sklizni pečujeme o jahodník podle stáří porostu. Buď odstraňujeme šlahouny, okopáváme a plejeme, nebo záhon rušíme, případně plánujeme výsadbu.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x
()
x