V dubnu sázíme popínavé dřeviny a množíme jiřinky a chryzantémy

25. 4. 2024

Období pracovní špičky na zahradě je tu, s ním ale i nevlídné aprílové počasí. Množíme jiřinky, zmlazujeme kvetoucí keře, pečujeme o trvalky.

  • Sázíme okrasné dřeviny včetně stálezelených, jako jsou například rododendrony (Rhododendron). Nyní je i čas pro dřeviny, které se při podzimní výsadbě špatně ujímají, jako jsou břízy (Betula), magnolie (Magnolia), komule (Buddleja), ibišky (Hibiscus).

    okrasné dřeviny vysazujeme na jaře

    Jaro je ideální čas pro sázení okrasných dřevin, např. rododendrony

  • U hortenzie velkolisté (Hydrangea macrophylla) odstraníme pouze uschlá květenství z loňského roku. Ostatní hortenzie, jako jsou hortenzie latnatá (H. paniculata), nebo hortenzie stromečkovitá (H. arborescens) se nemusí řezat vůbec.
  • Po odkvětu zlatice (Forsythia), kdoulovce (Chaenomeles) a jiných časně kvetoucích keřů, můžeme začít se zmlazováním a tvarováním.
  • Vřesům a vřesovcům na počátku rašení ostříháme zaschlá květenství, aby se vytvořily nové letorosty a udržel se nízký tvar keřů.
  • Cibulnaté a hlíznaté rostliny zbavujeme květů odkvetlých květů.
  • Vysazujeme hlízy mečíků a montbrécií a množíme velkokvěté chryzantémy pomocí řízků.
  • Trvalkám dopřejeme hnojení a kompost, okopeme je a podle počasí zalijeme.
  • Nově založenou skalku osazujeme rostlinami a ve staré nahrazujeme uhynulé skalničky. Příliš expanzivním druhům omezíme velikost trsů.
  • Připravujeme si hlízy jiřinek k vysazování.
  • Okrasné jezírko vyčistíme, doplníme vodou a osazujeme rostlinami.
  • Koncem měsíce je vhodné trávník poprvé přihnojit. Využijeme deštivého počasí, nebo hnojivo aplikujeme s dostatečnou zálivkou.

Vybíráme popínavé dřeviny

Z mnoha nevzhledných stěn můžeme udělat chloubu zahrady, když před ně nasadíme popínavé dřeviny. Na jaře nalezneme v zahradnictvích řadu kontejnerovaných výpěstků, ze kterých můžeme vybírat. Druh a odrůdu volíme podle vlastních představ a stanoviště, kam je chceme vysadit.

Mezi nejznámější patří vistárie (Wisteria), ale sortiment nabízí řadu dalších variant. K dalším, velmi oblíbeným dřevinám patří: aktinidie význačná (Actinidia arguta), podražec (Aristolochia), rdesno (Polygonum aubertii), trubač (Campsis radicans), jesenec (Celastrus), plamének (Clematis), břečťan (Hedera), hortenzie odlišná (Hydrangea anomala ssp, petiolaris), jasmín nahokvětý (Jasminum nudiflorum), zimolez kozí list (Lonicera caprifolium), loubinec pětilistý (Parthenocissus quinquefolia), loubinec (Parthenocissus tricuspidata).

oblíbená popínavá dřevina

Kvetoucí plamének

U rostlin sázených ke stavbám, jako jsou zdi domů, nebo zděné ploty, vysadíme rostliny s odstupem alespoň 50 cm. Jáma, do které rostlinu sázíme, by měla být široká i hluboká 50 cm. Zeminu v ní vylepšíme přídavkem kompostu. V těžkých a nepropustných půdách nezapomeneme na drenáž ze štěrku a písku. Výhony rostliny upevníme k tyči a v prvním roce většinou nesestřihujeme. Podle použitého druhu vybudujeme pevnou konstrukci, která bude sloužit jako opora rostliny na stěně.

Jiřinky množíme dělením 

Dělení hlíz je nejjednodušší a nejsnazší způsob rozmnožování jiřinek. Používáme ho tehdy, když potřebujeme získat větší množství nových rostlin.

Silnější hlízy dělíme v každém případě, jen tak dosáhneme bohaté násady květů. Jestliže sázíme silné hlízy bez předchozího rozdělení, vytvoří rostliny příliš mnoho výhonů, což je na úkor vývinu květů. Hlízy dělíme opatrně, protože nemají na svém povrchu očka. Ty se nacházejí jen na kořenovém krčku.

Hlízy jiřinek dělíme na jaře, nějaký čas před sázením, abychom předešli zahnívání řezných ran.

Před dělením musíme hlízy dobře očistit od zeminy. Zbytek stonku seřízneme krátce nad kořenovým krčkem a hlízy si dobře prohlédneme. Je potřeba dobře odhadnout, které části bude možné oddělit, aby na každém oddělku byl potřebný počet oček. I z malé hlízy s jedním očkem vyroste pěkná sazenice. Řezné plochy necháme na suchém místě dobře zaschnout, případně ošetříme mletým dřevěným uhlím.

Dělení hlíz je nejjednodušší a nejsnazší způsob rozmnožování jiřinek

Dělení hlíz jiřinek

Dalším způsobem množení jiřin je řízkování. To však vyžaduje vytápěný skleník a musíme s ním začít nejpozději v březnu, kdy dáme hlízy narašit. Z nich se pak odebírají řízky a ty se zakořeňují.

Foto autor a Shutterstock

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

7. 5. 2024

Trvalkové záhony doplňujeme předpěstovanými letničkami

V trvalkových záhonech se objevují první prázdná místa po odkvetlých trvalkách a cibulovinách. Srdcovka (Dicentra spectabilis) zatahuje nadzemní část brzo po odkvětu. Označíme si její stanoviště, abychom jí nepoškodili okopáváním jiných rostlin.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x