Trvalkové záhony doplňujeme předpěstovanými letničkami

7. 5. 2020

V květinových záhonech se objevují první prázdná místa po odkvetlých trvalkách a především po cibulovinách. Můžeme je zaplnit letničkami.

Srdcovka (Dicentra spectabilis) zatahuje nadzemní část brzo po odkvětu. Abychom ji během následující vegetace nepoškodili při okopávání, nezapomeneme si její místo v záhoně označit.

Srdcovka

Srdcovka (Dicentra spectabilis); foto Shutterstock

Zelené listy odkvetlých cibulovin však šetříme, aby vydržely na rostlinách co nejdelší dobu.

Další místa, uprázdněná po odkvétajících cibulovinách, osazujeme předpěstovanými letničkami.

  • Drobným cibulovinám – sněženkám, šafránům, ladoňkám, talovínům a dalším, které rostou na okrajích keřových skupin, nevyštipujeme odkvetlá květenství. U nich je rozmnožení naopak žádoucí.

Starší trvalky kvetoucí v letním a podzimním termínu lze v květnu po vyrašení zmladit vyrytím trsů, jejich rozdělením a opětovným zasazením do vylepšené zeminy, nebo na jiné stanoviště.

  • Odkvétajícím polštářovým trvalkám odstřihneme odkvetlé stonky a odpíchnutím okrajů omezíme jejich velikost, abychom předešli vyholení polštáře uvnitř. 14 dní po odkvětu je možné staré polštáře rozdělit a znovu zasadit, přičemž střed polštáře ponecháme na místě.

Tařička (Aubretia), která koření hluboko, se lépe rozmnožuje řízkováním. Totéž platí i pro další trvalky, malé keříky a polokeře: vřesovce (Erica), levanduli (Lavandula), šalvěj (Salvia) atd.

Šalvěj zahradní !Salvia Viridis)

Šalvěj zahradní, foto Miloš Kožešník

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

22. 3. 2023

Klejotok mívá různé příčiny včetně přehnojení nebo škůdců

Klejotok je slizovitý lepkavý výtok z trhlin a ran listnatých stromů. Na vzduchu výtok tuhne v gumovitou žlutavě až černohnědě zbarvenou hmotu. Vyskytuje se zejména u peckovin, nejvíce u broskvoní, třešní a višní, méně u meruněk a slivoní.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x