Trvalkové záhony doplňujeme předpěstovanými letničkami

7. 5. 2020

V květinových záhonech se objevují první prázdná místa po odkvetlých trvalkách a především po cibulovinách. Můžeme je zaplnit letničkami.

Srdcovka (Dicentra spectabilis) zatahuje nadzemní část brzo po odkvětu. Abychom ji během následující vegetace nepoškodili při okopávání, nezapomeneme si její místo v záhoně označit.

Srdcovka

Srdcovka (Dicentra spectabilis); foto Shutterstock

Zelené listy odkvetlých cibulovin však šetříme, aby vydržely na rostlinách co nejdelší dobu.

Další místa, uprázdněná po odkvétajících cibulovinách, osazujeme předpěstovanými letničkami.

  • Drobným cibulovinám – sněženkám, šafránům, ladoňkám, talovínům a dalším, které rostou na okrajích keřových skupin, nevyštipujeme odkvetlá květenství. U nich je rozmnožení naopak žádoucí.

Starší trvalky kvetoucí v letním a podzimním termínu lze v květnu po vyrašení zmladit vyrytím trsů, jejich rozdělením a opětovným zasazením do vylepšené zeminy, nebo na jiné stanoviště.

  • Odkvétajícím polštářovým trvalkám odstřihneme odkvetlé stonky a odpíchnutím okrajů omezíme jejich velikost, abychom předešli vyholení polštáře uvnitř. 14 dní po odkvětu je možné staré polštáře rozdělit a znovu zasadit, přičemž střed polštáře ponecháme na místě.

Tařička (Aubretia), která koření hluboko, se lépe rozmnožuje řízkováním. Totéž platí i pro další trvalky, malé keříky a polokeře: vřesovce (Erica), levanduli (Lavandula), šalvěj (Salvia) atd.

Šalvěj zahradní !Salvia Viridis)

Šalvěj zahradní, foto Miloš Kožešník

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

14. 4. 2024

Jak upravit řezem broskvoň po jarní výsadbě

Nově zakoupenou broskvoň vysazujeme co nejdříve. Při výsadbě provedeme srovnávací řez koruny, aby nadzemní část rostliny odpovídala kořenové části.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x