Vyséváme letničky s dlouhou dobou předpěstování

25. 2. 2020

Přelom února a března se hodí pro výsev letniček s dlouhou dobou předpěstování. Potřebují však teplý skleník nebo jiný prosvětlený prostor s teplotami 20–22°C.

Po vzejití a přepikýrování je možné teplotu snížit na 18 °C.

Připomeňme, že druhy nenáročné a rychle rostoucí nebo s dlouhým kořenem, který se špatně přesazuje, sejeme do volné půdy. Ostatní předpěstujeme na okně nebo ve skleníku.

Od poloviny dubna je pro další pěstování výhodné pařeniště, kde rostliny snadno otužíme před výsadbou.

Semena sejeme do hloubky dva- až třikrát větší, než je jejich velikost. Přebytečné vzešlé rostliny jednotíme na dvě tři u sebe.

V polovině května vysadíme na čistý prokypřený záhon. Letničky koření většinou mělce, půdu průběžně kypříme a odplevelujeme.

K nejznámějším letničkám patří: hledík (Antirrhinum), nestařec (Ageratum), nevadlec (Celosia), okrasné papričky (Capsicum), gazánie (Gazania), velkokvěté karafiáty (Dianthus caryophyllus), lobelky (Lobelia), petunie (Petunia), šalvěj zářivá (Salvia splendens) a šalvěj šarlatová (S. coccinea), třapatka srstnatá (Rudbeckia hirta), vilec (Cobea).

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

13. 4. 2024

Duben je příznivým měsícem pro výsadbu trvalek

Po 5–10 letech podle druhu ustávají trvalky ve vývoji a růstu. Proto je dobré jejich zmlazení a případné rozmnožení. Dělení provádíme v době, kterou určí termín kvetení toho či onoho druhu: před rašením, po odkvětu nebo časně na podzim. Rozmnožit je můžeme i odkopky.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x