Růže v květnu: Zalijeme, léčíme, přihnojíme, vlky odřežeme

5. 5. 2020

Prohlédneme keřové i stromkové růže, neraší-li na nich výhony z podnože – vlky. Pokud  ano, odřežeme vlky co nejblíže starého dřeva.

Kvůli odstřižení vlků bývá zapotřebí odhrnout z kořenového krčku zeminu. Zejména kontrolujeme nově vysazené rostliny. Za sucha je pravidelněji zaléváme  a to v dopoledních hodinách, aby co nejdříve oschly), okopáváme je i mulčujeme.

Výhon z podnože růže

Vlky vyrůstající z podnože odřežeme; foto Shutterstock

Výživa růží v květnu

Hnojivo aplikujeme na list ve večerních hodinách – čím déle zůstane list vlhký, tím lépe.

Keře přihnojíme malou dávkou granulovaného hnojiva podle návodu. Během vegetace je možné růžím přidat další živiny a to nejlépe kapalnými hnojivy na list. Vítané jsou i stopové prvky obsažené v hnojivu.

Léčba poruch a chorob

Listy se světlejší zelenou barvou a tmavšími žilkami prozrazují chlorózu, způsobenou nejčastěji nedostatkem železa. Opakovaně hnojíme na list, např. Chlorofenem (0,2 %), nebo ho zapracujeme na jaře do půdy.

Chloróza se projevuje blednutím listů

Chloróza: Nedostatek železa se u růží projevuje chlorotickými listy; foto Shutterstock

Pokud mají růže malé přírůstky a světlé listy, můžeme aplikovat na list roztok močoviny (0,2%), ale jen do července. Je nutné pamatovat že předávkování dusíkem zvyšuje náchylnost k houbovým chorobám a v pozdějších termínech aplikace snižuje vyzrávání dřeva a tím i mrazuvzdornost rostlin.

  • Růst listové plochy lze podpořit močovinou také po krupobití.
Padlí růže

Padlí na růži; foto Shutterstock

Nastává čas vhodný pro ošetření proti případnému padlí a škůdcům. Pilatku signalizují drobné, podélně svinuté lístky, obaleč růžový tká pavučinky kolem mladých lístků a na vrcholcích rostlin, pilatka prýtová a dřeňová způsobuje vadnutí výhonků.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

30. 11. 2023

Jak se doma starat o živý vánoční stromek, aby se mohl vrátit ven

Pořídíme-li si živý jehličnan v kontejneru s úmyslem využít ho jako vánoční stromek, je důležité ho postupně přivykat na teplejší prostředí, pravidelně ho zalévat a rosit. Také povánoční návrat do venkovních podmínek musí být pozvolný.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x