Vřesovištní miniatury do nádob: vřes, žluťucha, pěnišníky…

22. 9. 2021

Kdo chce v pěstební nádobě vytvořit něco méně tradičního, může využít i nízké vřesovištní rostliny a sesadit je s dalšími druhy miniaturních rostlin.

Vřesovité rostliny se dají kombinovat s jehličnatými dřevinami nebo například s vápnostřežnými listnatými keři. Kompozici můžeme doplnit i některými dekorativními mechorosty, jako je třeba bělomech sivý. Vápnostřežných rostlin je mnoho, a tak je z čeho vybírat.

Vřes Calluna vulgaris Minima

Vřes obecný (Calluna vulgaris) Minima

Vřesovištní keříky je vhodné před příchodem zimy prosypat rašelinou a přidat kryt z chvoje.

Je však nutno namíchat takovou zeminu, která bude odpovídat nárokům těchto rostlin, čili mírně kyselou.

Vřesy

Do vřesovištní nádoby využijeme pochopitelně samotný rod vřes (Calluna), a to některé z jeho drobných kultivarů. Připadá v úvahu třeba Foxii Nana (10 cm vysoký, sytě zelený, zřídka kvetoucí) anebo třeba Sedloňov (ještě menší, 5–10 cm, téměř nekvete).

Vřes Calluna vulgaris Foxii Nana

Kultivar vřesu obecného (Calluna vulgaris) Foxii Nana

Zajímavý je Minima tvořící pěkné nízké podušky anebo Yellow Globe, nízký, kupkovitý, přes léto žlutý, v zimě až karmínově červený.

Žluťucha a brusinka

Z mnoha dalších krásných vřesovištních rostlin alespoň ve zkratce jmenujme vynikající a droboučkou žluťuchu (Thalictrum kiusianum) z Japonska, která velmi dlouho kvete růžovými kvítky. Bohužel hodně trpí požerem, zejména chutná slimákům.

Brusinka Vaccinium vitis-idaea var. minus

Brusinka Vaccinium vitis-idaea var. minus

U obyčejné brusinky můžeme použít její zmenšeninu, a to Vaccinium vitis-idaea var. minus, která zároveň pomaleji roste.

Pěnišníky

Do míst s kyselou zeminou rozhodně patří i některé zakrslé pěnišníky (Rhododendron), ale ty bychom měli umístit tak, aby měly lehké přistínění.

Krásný je třeba pěnišník křivopestíkatý, a zejména jeho varieta (Rhododendron campylogynum var. myrtilloides) s krásnými zvonečkovitými květy anebo plazivý a drobný pěnišník kořenující (Rhododendron radicans) se široce nálevkovitými květy.

Pěnišník křivopestíkatý Rhododendron campylogynum var. myrtilloides

Pěnišník křivopestíkatý (Rhododendron campylogynum var. myrtilloides)

A další…

Rod Cassiope zahrnuje drobné keříčky s hezkými zvonečkovitými kvítky. Pochází ze severských oblastí, a proto by měla mít chladnější stanoviště s odklonem od slunce. Setkat se můžeme nejspíše s Cassiope tetragona, Cassiope lycopodioides či Cassiope Randle Cooke.

Pokud potřebujeme vytvořit půdní kryt, může nám posloužit naše domácí klikva bahenní (Oxycoccus palustris).

Nakonec ještě připomenu brukentalii (Bruckenthalia spiculifolia) – drobný, ale nápadně kvetoucí keřík s květy v barvách od tmavě růžových přes světle růžovou až po bílé.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

24. 3. 2023

S řezem růží začínáme v období, kdy květiny raší

S řezem u růží začínáme v termínu, kdy začínají rašit, tedy v březnu nebo dubnu. Řezem ovlivníme velikost květů: Při hlubším řezu naroste sice méně, ale o to silnějších výhonů s menším počtem větších květů.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x