Rady a příklady, jak kombinovat okrasné rostliny do nádob
26. 9. 2021Stěžejní pro kombinace okrasných rostlin je jistě velikost nádob. Obecně se však vyplatí držet osvědčeného pravidla: Krása spočívá v jednoduchosti.
Kdo chce v pěstební nádobě vytvořit něco méně tradičního, může využít i nízké vřesovištní rostliny a sesadit je s dalšími druhy miniaturních rostlin.
Vřesovité rostliny se dají kombinovat s jehličnatými dřevinami nebo například s vápnostřežnými listnatými keři. Kompozici můžeme doplnit i některými dekorativními mechorosty, jako je třeba bělomech sivý. Vápnostřežných rostlin je mnoho, a tak je z čeho vybírat.
Vřesovištní keříky je vhodné před příchodem zimy prosypat rašelinou a přidat kryt z chvoje.
Je však nutno namíchat takovou zeminu, která bude odpovídat nárokům těchto rostlin, čili mírně kyselou.
Do vřesovištní nádoby využijeme pochopitelně samotný rod vřes (Calluna), a to některé z jeho drobných kultivarů. Připadá v úvahu třeba Foxii Nana (10 cm vysoký, sytě zelený, zřídka kvetoucí) anebo třeba Sedloňov (ještě menší, 5–10 cm, téměř nekvete).
Zajímavý je Minima tvořící pěkné nízké podušky anebo Yellow Globe, nízký, kupkovitý, přes léto žlutý, v zimě až karmínově červený.
Z mnoha dalších krásných vřesovištních rostlin alespoň ve zkratce jmenujme vynikající a droboučkou žluťuchu (Thalictrum kiusianum) z Japonska, která velmi dlouho kvete růžovými kvítky. Bohužel hodně trpí požerem, zejména chutná slimákům.
U obyčejné brusinky můžeme použít její zmenšeninu, a to Vaccinium vitis-idaea var. minus, která zároveň pomaleji roste.
Do míst s kyselou zeminou rozhodně patří i některé zakrslé pěnišníky (Rhododendron), ale ty bychom měli umístit tak, aby měly lehké přistínění.
Krásný je třeba pěnišník křivopestíkatý, a zejména jeho varieta (Rhododendron campylogynum var. myrtilloides) s krásnými zvonečkovitými květy anebo plazivý a drobný pěnišník kořenující (Rhododendron radicans) se široce nálevkovitými květy.
Rod Cassiope zahrnuje drobné keříčky s hezkými zvonečkovitými kvítky. Pochází ze severských oblastí, a proto by měla mít chladnější stanoviště s odklonem od slunce. Setkat se můžeme nejspíše s Cassiope tetragona, Cassiope lycopodioides či Cassiope Randle Cooke.
Pokud potřebujeme vytvořit půdní kryt, může nám posloužit naše domácí klikva bahenní (Oxycoccus palustris).
Nakonec ještě připomenu brukentalii (Bruckenthalia spiculifolia) – drobný, ale nápadně kvetoucí keřík s květy v barvách od tmavě růžových přes světle růžovou až po bílé.
Foto autor
Na jaře jsme jednoduchým hřížením postranních větví okrasného nebo ovocného keře přiměli do země ponořenou část rostliny zakořenit. Pokud se nad místem zakořenění objevil nový výhon, můžeme výmladek oddělit.