Zlatice v proměnách: zakrslá, kulovitá, jako živý plot

30. 4. 2023

Zlatice známe jako běžné keře v parcích a zahradách, dorůstající výšky a i šířky až dvou metrů. Ale i v malé zahradě můžeme zlatici využít.

Zlatice zakrslé nebo v živém plotě

Při pěstování zlatice (Forsythia) můžeme začít s tím, že si vysadíme tzv. zakrslé odrůdy zlatice. Tedy keře, které mají kompaktní růst a nejsou tak bujné.

Zlatice po odkvětu

Bujnější odrůdy pak můžeme použít na dva způsoby, jako:

  • živý plot
  • tvarované, na kmínku

Živý plot vypadá pěkně nejen v době květu, ale i v době, kdy květy opadají. Pokud je chceme mít v podobě plotu, musíme je stejně jako rostliny v keřích po odkvětu upravit.

Zlatice keř

Pevně rostlý keř

U keřů pracujeme s objemem tak, aby v něm byly zastoupené olistěné a na jaře kvetoucí větvičky v celém objemu. Zatímco u plotu jde prakticky jen o kvetoucí plochu, kterou řezem zahušťujeme a nutíme větve, aby se zahušťovaly a snižovaly svou prostupnost.

Volně rostoucí plot může mít hloubku 40 – 100 cm. Pokud keře opřeme o drátěný plot, pak může mít jen několik cm.

Kulovitý tvar docílíme řezem

Když vytváříme zářivé žluté koule, můžeme postupovat dvěma způsoby:

  • Keř u země ořežeme

Po ořezu keře u země ořežeme a necháme narůst jen jeden výhon, který v požadované výšce seřízneme. Přidáme k němu oporu, aby se nevylomil. Obrost zakracujeme a snažíme se, aby zhoustl a vytvářel v korunce velké množství postranních větviček, které kvetou.

Zlatice koule

Zlatice na kmínku

Trpělivost růže přináší. V případě zlatice to jsou pak květy, na které se již druhý rok můžeme těšit a to v solidním objemu a i množství. Postupně pak každý rok přidáváme jen několik cm na obvodu, aby se vytvořila kompaktní koule s květy uvnitř i na obvodu.

  • Necháme větve růst

Pokud necháme větve narůst víc, bude koruna řídká, se silnými výhony uvnitř.

  • Zlatice se smuteční korunkou

Vedle korun kulovitých se můžeme pokusit vytvořit i stromek se smuteční korunkou z odrůd, které tvoří převislé výhony.

Zlatice, odrůda se smuteční korunkou

Prěvislá zlatice

Kulovitý tvar pomocí štěpování a řezu

Na výhon bujné odrůdy s větším odstupem květů naštěpujeme kompaktnější odrůdu. V potřebné výšce kopulací nebo zlepšenou kopulací naroubujeme zhruba pětiočkový roub. Ten už v prvním roce vytváří obrost, který zakracujeme.

U kompaktněji rostoucích odrůd je vytváření korunek jednodušší. Pokud si nevěříme, raději necháme narůst výhony dva, a pak nám stačí 50% úspěšnost. Pokud se chytnou oba, jedem těsně u země po opadu listů vyřízneme.

Keře zlatice ve větších parcích a zahradách

V sortimentu jsou odrůdy:

  • pevné, které dorůstají do výšky 1-2 metrů. Najdeme ale i takové, které zvládnou v pohodě i 3-4 metry do výšky i šířky (Forsythia x intermedia).
  • tzv. smuteční, které tvoří pevný základ keře a dlouhé měkké převislé větve (Forsythia suspensa).

    Zlatice v parku

    Velmi časté použití zlatice ve formě živého plotu

U všech odrůd zlatice platí pravidlo, že keře tvarujeme po odkvětu, přísně vedené tvary pak ještě v srpnu. To už obyčejně mají výhony založené květy na příští jaro.

Ovšem úplně jinak se budeme chovat, pokud bychom chtěli zlatici brát jako léčivku. Léčivé účinky mají totiž zralé plody, kterých se normálně co nejdříve zbavujeme.

Foto autor a Shutterstock

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x