
Vybíráme dřeviny pro živý plot; hodí se i ty opadavé
20. 2. 2023Čeští zahrádkáři jsou oproti zahraničí konzervativnější. Upřednostňují stálezelený živý plot, navíc se často rozhodují pro zeravy.
Často zaměňujeme vřes a vřesovec, stejně tak zlatici a zlatý déšť. U druhého příkladu by mohla být záměna dost fatální. Proč?
U některých rostlin se můžeme dostat do úzkých, když je nevidíme vedle sebe a pokud nemáme botaniku v krvi.
Možná to někomu nebude sedět, ale velikost květů nám nahrává k jistému domácímu třídění. Tedy zjednodušeně. Krátké slovo vřes patří ke štíhlým květům. Zatímco vřesovec má kvítky buclatější, trošku připomínající zvonečky. Vřes kvete koncem léta, na podzim, vřesovec obyčejně až po Novém roce.
Před mnoha lety to měli lidé o něco snadnější. Vřes se v botanice historicky řadil do rodu vřesovec (Erica vulgaris). Dnes patří do samostatného rodu vřes (Calluna vulgaris), vřes obecný. Rozdíly byly totiž tak významné, že vřesu bylo dáno samostatné jméno a umístění v čeledi vřesovcovitých.
Protože patří vřes mezi léčivé rostliny, zaměnily se i názvy drog.
Pokud zaměníme sušenou nať vřesu a vřesovce jako byliny, zas tak moc se nestane. I vřesovec se dá využít jako léčivka. Dokonce použití a účinky mají podobné.
Zajímavostí je, že vřesovec pleťový (Erica carnea) je tak hořký, že se v dobách nouze používal na hořčení piva místo chmele.
Znám spoustu lidí, kteří považují upozorňování na to, že zlatý déšť není zlatice téměř za urážku. Podobně jako to, že květiny nesázíme do hlíny. Pokud si spleteme zeminu (substrát,…) s hlínou v praxi, kytky moc dobře neporostou. Když si ovšem spleteme zlatý déšť a zlatici, bude zle!
Není to sice všeobecně známo, ale zlatice se může používat jako léčivá rostlina. Používají se zralé plody. Pokud se zde spleteme v názvech zlatice a zlatý déšť, může se to stát osudným. Plody a semena zlatého deště jsou totiž jedovaté.
Je opadavá dřevina patřící do příbuzných olivy a šeříku, do čeledi olivovníkovitých. Zahrnuje více druhů s odlišným typem růstu, ale podobnými charakteristickými žlutými květy.
Kvete zjara, od března podle počasí a odrůdy až do začátku května. Plodem je tobolka s křídlatými semeny. Ty dozrávají přes léto. Plody můžeme po dozrání sklízet, sušit a v zimě jíst.
Zlatý déšť nazývaný také štědřenec odvislý je opadavý keř nebo malý strom. Jeho květenství jsou výrazná, hroznovitá. Jde o poměrně nenáročnou, mrazuvzdornou rostlinu, která se právě díky svým vlastnostem používá jako dřevina okrasná.
Co je velmi důležité si zapamatovat, že celá rostlina zlatého deště je jedovatá. Zejména pak její semena.
V literatuře najdete informace o příznacích, které jsou především dlouhodobé zvracení, zemdlenost a průjmy. Současně se uvádí, že smrtelnou otravu u dětí může způsobit už jen dvě semena nebo pět květů.
Štědřenec je keř patřící do čeledi bobovitých. Dorůstá do výšky pět až sedm metrů. Kvete od konce dubna do května nebo začátku června, v závislosti na odrůdě a stanovišti.
Květy jsou podobné květům akátu, jen jich je v květenství více a mají žlutou barvu. Z opylených květů se vyvíjejí chloupkaté lusky s drobnými semeny.
Dbejte na to, aby už i malé děti zvaly věci pravými jmény a podle toho se chovaly. Mám v paměti příhodu se šťastným koncem. Dcera mi volala, že jedno z dětí ve škole cucalo nebo dokonce snědlo několik květů ze zlatého deště. Naštěstí to nebyl zlatý déšť, ale zlatice, a tak nebylo třeba nějak zasáhnout. Dík mobilu a fotografii bylo vše jasné. Ale jak by to dopadlo, kdyby děcko v představě, že květ zlatého deště obsahuje sladkou šťávu jako květ akátu, tyto cucalo, nevím. Naštěstí jsem se s tím nikdy nesetkal.
Foto autor a Shutterstock
V boji proti mšicím jsou významné i larvy dlouhososek a lumků, které jsou odkázány ve své výživě na pyl a nektar z květů. Dospělé dlouhososky spolehlivě poznáte podle schopnosti stát na místě v letu při sání nektaru z květů a hlavními pro ně lákavými …
Dekuji za info.Protoze tento tyden deti cestou ze skoly snedly zlaty dest ,ale vlastbe se ukazalo,ze to byla zlatice,ktera neni jedovata.Nikdo ze znamych ani v rodine to nevedeli.Az na toxikologii.