Kdy je nejlepší čas vysadit jiřinky, proč je sázet nadvakrát

11. 5. 2021

Výsadba hlíz jiřinek koncem dubna může být předčasná. To zejména, když se jaro opozdí a záhon není na jiřinky dobře připraven. Hrozbou jsou i přízemní mrazíky v polovině května.

Jak moc nás jiřinky v nové sezoně potěší, to závisí také na místních podmínkách: například na poloze nebo nadmořské výšce.

Při dvou termínech výsadby kvetou jiřinky déle

Pokud pěstujeme větší počet hlíz, je dobré rozdělit výsadbu do dvou termínů. V dubnovém termínu můžeme vysadit narašené hlízy, v druhé polovině května a na začátku června sázíme urostlé řízkovance. Ty si na jaře předpěstujeme, nebo je nakoupíme.

Jiřinka odrůdy Babovřesky

Oblíbená fimbra (typ jiřin s roztřepenými konci květních lístků) Babovřesky šlechtitele Mir. Štefana

Jiřinky z hlíz vysazených v dubnu pokvetou nejpozději v červenci, ale v září již budou jejich květní úbory menší a ne tak kvalitní jako na začátku kvetení.

Později sázené rostliny naopak vydrží kvést v dobré formě až do prvních mrazíků. V posledních letech většinou klesají teploty pod nulu  až koncem října. Při dvou termínech výsadby si užijeme květů svých jiřinek daleko víc, než když sázíme v jednom termínu.

Kam za jiřinkami?

Tuzemští i zahraniční šlechtitelé jiřinek každoročně představují spoustu novinek. Vyšlechtit novou, zajímavější odrůdu nevyžaduje u jiřinek tolik let, jako je tomu třeba u cibulovin.

Šlechtění jiřin je náročné spíše na prostor. Z vysetých semen totiž v převaze vzejdou buď rostliny již známých odrůd, nebo takové, které neodpovídají představám pěstitelů. Mnozí známe jednoduché květní úbory ze semen, těch, která vyséváme nebo vysazujeme třeba na okraje záhonů či rabátek.

Profesionální prodejci nabízejí nové odrůdy ze zahraničí i od tuzemských šlechtitelů. Zkušený jiřinkář proto sleduje na květinových přehlídkách a veletrzích doma i v zahraničí, které odrůdy získaly v minulých letech důvěru pěstitelů.

Za normálních okolností bývaly jiřinky ponejvíce k vidění během srpna a září na prestižních výstavách, jako je Flora Olomouc, Svět květin v Trutnově, tradiční chodská výstava ve Staňkově a na dalších místech. Rozmohly se také specializované monotematické výstavy jiřinek.

Uvidíme v zahrádkářském kalendáři, zda a kde se v srpnu a září 2021 a v dalších letech dočkají svého konání různé, více či méně tradiční jiřinkové slavnosti a vyhledávané výstavy květin.

Sledovat můžete také informace ze spolku českých pěstitelů jiřinek: V roce 1926 byla v Pardubicích založena profesionálními zahradníky Československá národní společnost pěstitelů a milovníků jiřinek. Na tu v roce 1962 navázala Specializovaná základní organizace Českého zahrádkářského svazu Dagla, které sdružuje pěstitele jiřinek, mečíků a ostatních cibulnatých a hlíznatých květin. Její název vznikl složením latinských slov Dahlia (jiřinka ) a Gladiolus (mečík).

Foto autor

Zdroj: https://www.dagla.cz/publikace

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 5. 2024

Biologická ochrana rostlin bude čím dál tím užívanější

Problémem chemické ochrany proti škůdcům je možný výskyt zdraví škodlivých reziduí ve sklízených výpěstcích. Riziko roste zejména při nesprávném načasování nebo při nadměrné koncentraci preparátu. Stále významnějšími se proto stávají možnosti biologické ochrany rostlin.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x