Únor ve znamení vysévání trvalek, přesazování muškátů či řízkování letniček

22. 2. 2024

Právě řízkování letniček se těší vzrůstající oblibě. Stačí dbát na zdravou mateční rostlinu, čisté nástroje a vhodný substrát a prostředí.

Únor je nejkratší měsíc, ale zahrada se během něho zásadně mění. Z krátkých studených dnů na jeho začátku se vyklubou první jarní dny na jeho konci. Zmizí sněhová pokrývka a slunce prohřeje půdu. Začínají kvést čemeřice, sněženky, lýkovce a další jarní rostliny. Únor je začátkem nové sezony, na kterou se všichni z nás již netrpělivě čekáme.

 • Suché, přestárlé, nemocné a nadbytečné dřeviny odstraníme i s kořeny.
 • Nastává poslední vhodné období k výsevu trvalek vyžadujících přemrznutí, jako je oměj, hlaváček, hořec.
 • Po rozmrznutí půdy zkontrolujeme trvalky, které jsme zasadili na podzim, jestli je mráz nepovytáhl. Podle stupně povytažení rozhodneme, zda postižené rostliny vyryjeme a znovu zasadíme, nebo je postačí pouze pevně přimáčknout. Následně rostliny vydatně zalijeme. Touto kontrolou předejdeme možnému uhynutí mnoha rostlin.

  trvalky po zimě

  Ušetříme si práci a zklamáním, pokud po rozmrznutí půdy zkontrolujeme trvalky

 • Stálezelené rostliny citlivé na poškození listů stíníme před přímým sluncem rákosovou stínovkou, stínovací textilií, nebo třeba starou záclonou.
 • Pokračujeme ve výsevu letniček, které potřebují předpěstování. Rostliny přepichujeme do sadbovačů a truhlíků.
 • Mladé rostliny muškátů získané řízkováním v létě předešlého roku přesazujeme do květináčů a zaštípneme.

  množení rostlin

  Rostlinky před zaštípnutím

 • Řezem tvarujeme koruny mladších okrasných jabloní, hlohů a javorů.
 • Připravíme jámy pro výsadbu dřevin.
 • Od poloviny února do poloviny března zmlazujeme přestárlé živé ploty z listnáčů.
 • Připravíme si půdu ve skleníku.
 • Koncem února ostříháme nebo seřežeme u země okrasné trávy.
 • Kontrolujeme, zda pod chvojím, které jsme použili na zakrytí rostlin, se nešíří plíseň, především na skalce a ve vřesovišti.

Řízkování letniček

Sortiment letniček se během několika let významně změnil. Po mnoho let se většina těchto květin pěstovaných v truhlících množila semeny.

Dnes k tradičně řízkovaným druhům jako jsou třeba pelargonie a verbeny přibyly i klasické petúnie, lobelky a řada dalších. Důvody jsou dva:

 • potřeba rychlé obměny sortimentu,
 • dostupnost kvalitních řízků pěstovaných v oblastech s ideálním podnebím jako je Izrael, Kanárské ostrovy atd.

I v domácích podmínkách si však můžeme vypěstovat kvalitní sazenice. Prvním předpokladem úspěchu je zdravá matečná rostlina, z které odebíráme řízky. Nesmí mít na listech žluté mozaikovité skvrny, které mohou být příznakem viróz, ty jsou řízkováním přenosné.

Klasický substrát pro řízkování je složený z rašeliny, perlitu a případně písku. Přímo pro účely řízkování můžeme také substrát koupit již hotový.

Řízky odebíráme z matečné rostliny nožem, žiletkou, nůžkami, ale můžeme řízek i odtrhnout. Řízek by neměl mít poupě, či květ, a měl by být 2,5–4 cm dlouhý. Nástroj použitý k oddělování řízků při přechodu na další rostlinu omyjeme lihovou desinfekcí.

Před nasazením řízku do substrátu namočíme řeznou plochu řízku do stimulátoru, který obsahuje látky podporující tvorbu kořenů. Vhodný je pudrový nebo gelový, který je k dostání v zahradnických prodejnách. Především při méně vhodných podmínkách pro kořenění zvyšuje stimulátor úspěšnost o desítky procent.

množení rostlin

Rostlinky před zaštípnutím

Současně použití sadbovače naplněného substrátem zamezí poškození kořenů při přesazování zakořenělých řízků. Sadbovač doporučuji také zalít přípravkem proti plísním. Výbornou volbou je i použití paperpotu, což je váleček substrátu obalený jemnou papírovou síťkou. Rostlinka má proto při kořenění dostatek vzduchu v substrátu. Hlavní zásadou je, že řízek nesmí nikdy uvadnout. Proto odebrané řízky ihned sázíme, nebo je uschováme v igelitovém sáčku při teplotě 7 °C maximálně dva dny.

Pro dobré zakořenění je důležitá 100 %vzdušná vlhkost a teplota 21–23 °C. Během 7–10 dní se vytvoří první kořínky. Postupně snížíme vzdušnou vlhkost a teplotu a rostlinám dopřejeme také více světla. Sazenice přesadíme a 1-2 x zaštípneme.

Foto autor

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

22. 4. 2024

Ořešák řežeme jen výjimečně a tak, aby se rány zahojily

Připomeňme si nejdůležitější zásady pro řez ořešáku. Výchovný – tvarovací řez korunky stromku děláme jen pokud je nutný v období prvních pěti let po výsadbě. Řez prosvětlovací – průklest, je možný v plodném věku stromu a to vždy v několikaletém odstupu.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x