Okrasná zahrada v květnu; výsadba a řízkování graduje
16. 5. 2023Květen je na zahrádce rušné období. Vrcholí výsadba trvalek, letniček a po 15. květnu můžeme vysazovat i druhy, které nesnášejí mráz.
Právě řízkování letniček se těší vzrůstající oblibě. Stačí dbát na zdravou mateční rostlinu, čisté nástroje a vhodný substrát a prostředí.
Únor je nejkratší měsíc, ale zahrada se během něho zásadně mění. Z krátkých studených dnů na jeho začátku se vyklubou první jarní dny na jeho konci. Zmizí sněhová pokrývka a slunce prohřeje půdu. Začínají kvést čemeřice, sněženky, lýkovce a další jarní rostliny. Únor je začátkem nové sezony, na kterou se všichni z nás již netrpělivě čekáme.
Sortiment letniček se během několika let významně změnil. Po mnoho let se většina těchto květin pěstovaných v truhlících množila semeny.
Dnes k tradičně řízkovaným druhům jako jsou třeba pelargonie a verbeny přibyly i klasické petúnie, lobelky a řada dalších. Důvody jsou dva:
I v domácích podmínkách si však můžeme vypěstovat kvalitní sazenice. Prvním předpokladem úspěchu je zdravá matečná rostlina, z které odebíráme řízky. Nesmí mít na listech žluté mozaikovité skvrny, které mohou být příznakem viróz, ty jsou řízkováním přenosné.
Klasický substrát pro řízkování je složený z rašeliny, perlitu a případně písku. Přímo pro účely řízkování můžeme také substrát koupit již hotový.
Řízky odebíráme z matečné rostliny nožem, žiletkou, nůžkami, ale můžeme řízek i odtrhnout. Řízek by neměl mít poupě, či květ, a měl by být 2,5–4 cm dlouhý. Nástroj použitý k oddělování řízků při přechodu na další rostlinu omyjeme lihovou desinfekcí.
Před nasazením řízku do substrátu namočíme řeznou plochu řízku do stimulátoru, který obsahuje látky podporující tvorbu kořenů. Vhodný je pudrový nebo gelový, který je k dostání v zahradnických prodejnách. Především při méně vhodných podmínkách pro kořenění zvyšuje stimulátor úspěšnost o desítky procent.
Současně použití sadbovače naplněného substrátem zamezí poškození kořenů při přesazování zakořenělých řízků. Sadbovač doporučuji také zalít přípravkem proti plísním. Výbornou volbou je i použití paperpotu, což je váleček substrátu obalený jemnou papírovou síťkou. Rostlinka má proto při kořenění dostatek vzduchu v substrátu. Hlavní zásadou je, že řízek nesmí nikdy uvadnout. Proto odebrané řízky ihned sázíme, nebo je uschováme v igelitovém sáčku při teplotě 7 °C maximálně dva dny.
Pro dobré zakořenění je důležitá 100 %vzdušná vlhkost a teplota 21–23 °C. Během 7–10 dní se vytvoří první kořínky. Postupně snížíme vzdušnou vlhkost a teplotu a rostlinám dopřejeme také více světla. Sazenice přesadíme a 1-2 x zaštípneme.
Foto autor
Vybrané druhy letniček v září vysejeme na chráněná venkovní stanoviště podle aktuálního vývoje počasí. Když je příznivé, rostliny na jaře pokvetou dřív. Pokud vyklíčí už na podzim, přikryjeme je v listopadu chvojím.