
Od srpna lze muškáty množit řízkováním. Zakoření a přezimují
8. 8. 2021Nejsnáze muškáty zakoření z postranních krátkých, jen vylomených výhonků. Použít můžeme i ne příliš měkké stonkové řízky pelargonií.
Rozmnožování a zimování pelargonií v podobě řízků je vhodné zejména pro pěstitele, kteří mají omezené prostory na přezimování velkých rostlin.
Pro každou kategorii muškátů se hodí trochu jiný termín množení.
Srpen je pro množení muškátů optimální, ale pokud jsou rostliny v růstu, v teple, dají se množit i na podzim, případně celou zimu. Když rostliny přemístíme do teplot pod 15 °C omezí nebo zastaví růst.
Dodržení vhodného termínu zvyšuje šance na úspěch řízkování. Měkké řízky s nevyzrálým pletivem špatně zakořeňují a bývají napadány hnilobou a plísněmi.
Řízkování muškátů: Pro zakořeňování řízků si můžeme pořídit hotový substrát, doporučuje se vylepšit ho trochou perlitu. Stejně tak si můžeme namíchat vlastní směs z písku, perlitu a rašeliny v poměru 3:2:1. Můžeme však vyzkoušet i jiné receptury. Na snímku je zavodněná směs písku a perlitu pro variantu tzv. řízkování na vodě.
Pelargonie můžeme na řízkování připravit podáváním hnojiva s vyšším obsahem draslíku v předstihu 1,5–2 měsíců.
Před odebíráním řízků musí pelargonie být bez škůdců a chorob. Doporučuji proto 7–14 dní před řízkováním zkontrolovat stav rostlin a popřípadě je ošetřit dostupnými přípravky. Toto ošetření můžeme provést i z preventivních důvodů.
Před odběrem řízků musí být rostliny dostatečně zalité. Vláha usnadní řízkování i odlamování z rostliny.
Foto autorka
Ze skalky postupně odstraníme zimní kryt z chvojí a dalšího materiálu. Na podzim vysázené skalničky bývají mrazem povytažené a je třeba je přitlačit. Začínáme s pečlivějším čištěním a pletím skalky.