Jak připravit pelargonie na řízkování a kdy řízkovat

19. 8. 2020

Rozmnožování a zimování pelargonií v podobě řízků je vhodné zejména pro pěstitele, kteří mají omezené prostory na přezimování velkých rostlin.

Pro každou kategorii muškátů se hodí trochu jiný termín množení.

Srpen je pro množení muškátů optimální, ale pokud jsou rostliny v růstu, v teple, dají se množit i na podzim, případně celou zimu. Když rostliny přemístíme do teplot pod 15 °C omezí nebo zastaví růst.

  • Anglické pelargonie je nejlepší množit brzo na jaře nebo koncem léta. Přitom je třeba pamatovat na fakt, že po ořezání mateční rostliny již nepokvetou.
  • Převislé a vzpřímené pelargonie řízkujeme na jaře nebo na podzim.
  • Botanické pelargonie řízkujeme nejlépe na začátku vegetace, což je dle druhu na podzim, nebo na jaře.

Dodržení vhodného termínu zvyšuje šance na úspěch řízkování. Měkké řízky s nevyzrálým pletivem špatně zakořeňují a bývají napadány hnilobou a plísněmi.

Řízkování muškátů

Řízkování muškátů: Pro zakořeňování řízků si můžeme pořídit hotový substrát, doporučuje se vylepšit ho trochou perlitu. Stejně tak si můžeme namíchat vlastní směs z písku, perlitu a rašeliny v poměru 3:2:1. Můžeme však vyzkoušet i jiné receptury. Na snímku je zavodněná směs písku a perlitu pro variantu tzv. řízkování na vodě.

Pelargonie můžeme na řízkování připravit podáváním hnojiva s vyšším obsahem draslíku v předstihu 1,5–2 měsíců.

Před odebíráním řízků musí pelargonie být bez škůdců a chorob. Doporučuji proto 7–14 dní před řízkováním zkontrolovat stav rostlin a popřípadě je ošetřit dostupnými přípravky. Toto ošetření můžeme provést i z preventivních důvodů.

Před odběrem řízků musí být rostliny dostatečně zalité. Vláha usnadní řízkování i odlamování z rostliny.

Foto autorka

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

13. 10. 2024

Barevný podzim může mást; nové rostliny však potřebují zálivku

Ač se to díky mlhám a občasnému mrholení nezdá, v říjnu může být poměrně sucho. Vláha v půdě se po horkém létě obnovuje jen pomalu. S tím musíme počítat při výsadbě nových rostlin, které důkladně zaléváme.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x