Trávník si žádá víc pravidelné údržby, než se může zdát
25. 2. 2023Někdo vášnivě rád zahrádkaří, jiný hledá, jak to udělat, aby zahradě mohl věnovat jen minimum času. A tak se rozhodne pro trávník.
Květen je na zahrádce rušné období. Vrcholí výsadba trvalek, letniček a po 15. květnu můžeme vysazovat i druhy, které nesnášejí mráz.
Doplňujeme potřebné živiny hnojením běžnými hnojivy a to i těmi, které mají vyšší obsah dusíku. Podporujeme tak prodlužovací růst. Pozor, dusíkem ale nepřehnojujeme víc, než je nutné.
Odebíráme bazální řízky trvalek, jako jsou například vlčí boby a stračky ještě předtím, než si tyto záhonové rostliny vytvoří duté nebo dužnaté stonky. Potom se již nedají s úspěchem řízkovat.
Vysoké odrůdy chryzantém připevníme k opěrným tyčkám. Je také čas zaštípnout velkokvěté, paprsčité a velké výstavní chryzantémy. Na jaře kvetoucí plaménky (Clematis) po odkvětu seřízneme.
Ve druhé polovině jara kvete naprostá většina skalniček. Pokud plánujete založení skalky, teď je ta správná doba navštívit výstavu skalniček, kterých se v tomto období pořádá nejvíc. Zde můžeme nakoupit běžné druhy, ale sehnat i nějaké skvosty.
V květnu můžeme na zahradě vysadit cibuloviny kvetoucí v létě. Uskladněné hlízy druhů, které nesnesou mráz jako mečíky, frézie, letních hyacinty, acidantery a lilie zkontrolujeme, jak přezimovaly. Plesnivé a suché cibule odstraníme a případně doplníme novými.
Po zmrzlých mužích vysazujeme choulostivé cibuloviny a hlíznaté rostliny: tygřice, dosny, jiřinky, begónie, montbrécie, křín atd.
Hlízy jiřinek pečlivě přebereme. Ty, které mají více rašících oček, můžeme rozdělit ostrým nožem nebo nůžkami. Tyto nástroje pravidelně dezinfikujeme například lihem. Řezné rány ošetříme drceným dřevěným uhlím a před výsadbou necháme zaschnout. Vysadíme do kypré, kompostem vyhnojené půdy. Vrchní část hlízy by měla být asi 8–12 cm hluboko.
Hnojení a sekání je aktivita tohoto měsíce pro trávník. Optimální výživu zajistíme nejlépe dlouhodobě působícími trávníkovými hnojivy. Ty jsou přizpůsobena potřebám trávníku. Obsahují všechny důležité makro i mikro prvky, tj. dusík, fosfor, draslík a hořčík, železo a další, přičemž jejich množství a vzájemný poměr je optimalizován.
Trávníky nyní začínají intenzivně růst. Musíme je tedy začít pravidelně sekat na výšku mezi 3 až 5 cm. Porost ve stínu doporučujeme sekat na 5 cm. Současně dodržujeme pravidlo zkracování trávníku ideálně o 1/3 výšky. Při hlubším zkrácení travních stébel může dojít k poškození zežloutnutím. Dbáme také na ostrý nůž v sekačce, který je podmínkou úspěchu.
Květen je zcela zasvěcený výsadbě. V podmračných dnech je potřeba otužit sazenice pěstované ve skleníku nebo pařníku. Neotužené sazenice může totiž ostré slunce popálit. Po zmrzlých mužích je čas i na výsadbu choulostivých druhů jako jsou třeba ledovky.
Pro vlastní výsadbu si vybereme den, kdy nesvítí slunce a sazenice po výsadbě pořádně zalijeme. V případě extrémně horkých a slunečných dnů můžeme výsadbu zastínit přikrytím zelenou stínovací sítí.
Začíná druhá nejdůležitější sezona v našich truhlících. Květiny by nám v ní měly dělat parádu od poloviny května do začátku podzimu. Výběr vhodných druhů je velmi široký. Nemusíme se tedy omezovat na tradiční muškáty nebo petúnie.
Když sesadíme truhlík z různých druhů, bude se nám měnit před očima, jak jednotlivé druhy budou narůstat a kvést. Do přední řady truhlíku, směrem ven, doporučujeme nasadit rostliny, které vytvářejí převis. Ve druhé řadě, a především na krajích truhlíku mohou být i vyšší rostliny.
Zajímavé jsou i tzv. strukturní rostliny, které většinou nekvetou, ale vytvářejí pouze zelené pozadí. Na této kulise ještě více vyniknou rostliny s velkým barevným květem.
Foto autoři a Shutterstock
Rostlinu chráníme před mrazy dobrým kompostem, vyšší vrstvou listí, chvojím nebo prodyšnou netkanou textilií. Keř na podzim neořezáváme, protože tak zůstane odolnější vůči mrazu.