Okrasná zahrada v květnu; výsadba a řízkování graduje

16. 5. 2023

Květen je na zahrádce rušné období. Vrcholí výsadba trvalek, letniček a po 15. květnu můžeme vysazovat i druhy, které nesnášejí mráz.

Doplňujeme potřebné živiny hnojením běžnými hnojivy a to i těmi, které mají vyšší obsah dusíku. Podporujeme tak prodlužovací růst. Pozor, dusíkem ale nepřehnojujeme víc,  než je nutné.

Běžné činnosti v květnu

Květiny na balkoně

Malý pomerančovník přesouváme v květnu ven

  • Odplevelujeme záhony.
  • Kontrolujeme čistotu vody v jezírku a zdravotní stav ryb.
  • Vyséváme přímo na záhon letničky k řezu, nebo popínavky k zakrytí nevzhledných stěn.
  • Je také ideální doba pro řez choulostivých dřevin, např. sakur, javorů, bříz, nebo stewartií či vonokvětek.
  • Dobře lze v druhé polovině měsíce, respektive těsně po odkvětu, řezat pěnišníky (Rhododendron). Zmlazování pěnišníku těsně po odkvětu lze přestárlé pěnišníky dobře zmladit. U velkých keřů je vhodné řez rozdělit do několika let.
  • Sázíme nachystané dřeviny s balem nebo kontejnerované.
  • Intenzivní péči vyžadují travní porosty, proto sečeme, přihnojujeme a likvidujeme širokolisté plevele.
  • Je vhodná doba pro výsevy dřevin na volné záhony či do pařenišť.
  • V druhé polovině měsíce lze množit vegetativně, očkováním na bdící očko, které vyroste a vyzraje v tomtéž roce.
  • Na konci května můžeme začít se zkracováním některých příliš dlouhých výhonů vistárií. Ideálně zkracujeme za 6 očkem nového výhonu. Ten poznáme podle zelené kůry.
  • Do zahrad, na balkony a terasy přemisťujeme rostliny pěstované ve větších nádobách a umístěné přes zimu ve skleníku nebo zimní zahradě.

Řízkujeme trvalky a skalničky

Odebíráme bazální řízky trvalek, jako jsou například vlčí boby a stračky ještě předtím, než si tyto záhonové rostliny vytvoří duté nebo dužnaté stonky. Potom se již nedají s úspěchem řízkovat.

Vysoké odrůdy chryzantém připevníme k opěrným tyčkám. Je také čas zaštípnout velkokvěté, paprsčité a velké výstavní chryzantémy. Na jaře kvetoucí plaménky (Clematis) po odkvětu seřízneme.

Ve druhé polovině jara kvete naprostá většina skalniček. Pokud plánujete založení skalky, teď je ta správná doba navštívit výstavu skalniček, kterých se v tomto období pořádá nejvíc. Zde můžeme nakoupit běžné druhy, ale sehnat i nějaké skvosty.

Kdy je vhodná výsadba cibulovin a hlíznatých rostlin?

V květnu můžeme na zahradě vysadit cibuloviny kvetoucí v létě. Uskladněné hlízy druhů, které nesnesou mráz jako mečíky, frézie, letních hyacinty, acidantery a lilie zkontrolujeme, jak přezimovaly. Plesnivé a suché cibule odstraníme a případně doplníme novými.

Po zmrzlých mužích vysazujeme choulostivé cibuloviny a hlíznaté rostliny: tygřice, dosny, jiřinky, begónie, montbrécie, křín atd.

Hlízy jiřin

Zdravé hlízy jiřin

Hlízy jiřinek pečlivě přebereme. Ty, které mají více rašících oček, můžeme rozdělit ostrým nožem nebo nůžkami. Tyto nástroje pravidelně dezinfikujeme například lihem. Řezné rány ošetříme drceným dřevěným uhlím a před výsadbou necháme zaschnout. Vysadíme do kypré, kompostem vyhnojené půdy. Vrchní část hlízy by měla být asi 8–12 cm hluboko.

Trávník v květnu: hnojíme a sekáme

Hnojení a sekání je aktivita tohoto měsíce pro trávník. Optimální výživu zajistíme nejlépe dlouhodobě působícími trávníkovými hnojivy. Ty jsou přizpůsobena potřebám trávníku. Obsahují všechny důležité makro i mikro prvky, tj. dusík, fosfor, draslík a hořčík, železo a další, přičemž jejich množství a vzájemný poměr je optimalizován.

Trávník je potřeba pravidelně hnojit, foto Shutterstock

Na jaře doplňujeme potřebné živiny, aby byl trávník v dobré kondici

Trávníky nyní začínají intenzivně růst. Musíme je tedy začít pravidelně sekat na výšku mezi 3 až 5 cm. Porost ve stínu doporučujeme sekat na 5 cm. Současně dodržujeme pravidlo zkracování trávníku ideálně o 1/3 výšky. Při hlubším zkrácení travních stébel může dojít k poškození zežloutnutím. Dbáme také na ostrý nůž v sekačce, který je podmínkou úspěchu.

Květen, letničky, výsadba

Květen je zcela zasvěcený výsadbě. V podmračných dnech je potřeba otužit sazenice pěstované ve skleníku nebo pařníku. Neotužené sazenice může totiž ostré slunce popálit. Po zmrzlých mužích je čas i na výsadbu choulostivých druhů jako jsou třeba ledovky.

Pro vlastní výsadbu si vybereme den, kdy nesvítí slunce a sazenice po výsadbě pořádně zalijeme. V případě extrémně horkých a slunečných dnů můžeme výsadbu zastínit přikrytím zelenou stínovací sítí.

květen, výsadba letniček

Na výsadbu letniček volíme dne, kdy není příliš horký a sluneční den

V plném proudu je i výsadba květin do truhlíků

Začíná druhá nejdůležitější sezona v našich truhlících. Květiny by nám v ní měly dělat parádu od poloviny května do začátku podzimu. Výběr vhodných druhů je velmi široký. Nemusíme se tedy omezovat na tradiční muškáty nebo petúnie.

Když sesadíme truhlík z různých druhů, bude se nám měnit před očima, jak jednotlivé druhy budou narůstat a kvést. Do přední řady truhlíku, směrem ven, doporučujeme nasadit rostliny, které vytvářejí převis. Ve druhé řadě, a především na krajích truhlíku mohou být i vyšší rostliny.

Zajímavé jsou i tzv. strukturní rostliny, které většinou nekvetou, ale vytvářejí pouze zelené pozadí. Na této kulise ještě více vyniknou rostliny s velkým barevným květem.

Výsadba truzhlíků

Působivé jsou výsadby z různých druhů

Foto autoři a Shutterstock

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

10. 11. 2024

Hortenzie na podzim neřežeme, lépe tak odolají mrazu

Rostlinu chráníme před mrazy dobrým kompostem, vyšší vrstvou listí, chvojím nebo prodyšnou netkanou textilií. Keř na podzim neořezáváme, protože tak zůstane odolnější vůči mrazu.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x