Talovín a krokus aneb jak hlásí konec zimy květy ve žlutém

2. 3. 2021

Minulý týden jsem chodil po Praze a na štěrkových záhonech, například na Žižkově, na Olšanském náměstí kvetou krokusy.

Jsou to žluté krokusy patřící k druhu Crocus flavus. Časem se budou objevovat i další druhy a barvy, jmenovaný druh doplní například větší žluté květy krokusu jarního (Crocus vernus), který kvete i modře, bíle, fialově. Ale to přijde až později.

Teď je, alespoň podle mě, první žluté jaro. Vedle těchto krokusů je v plném květu i talovín, Eranthis hyemalis. Pod zemí má hlízku, která po zatažení do země v době, kdy vloni odkvetl, čekala na první oteplení země předcházející mnohdy ještě o několik týdnů skutečné jaro. Jeho žlutá barva je specifická pro čeleď, do které patří. Je zástupcem pryskyřníkovitých.

Talovín

Jeden z prvních poslů jara z čeledi pryskyřníkovitých

  • S tím souvisí další věc obecně platná pro pryskyřníkovité, je celý jedovatý. Takže pozor! Nenechávejte děti, aby si talovíny trhaly domů do vázičky, nebo aby si s nimi hrály.

Jak žluté využít v zahradě

Mít v zahradě žluté předjaří, to zas není takový problém. Jmenované hlíznaté rostliny (to, čemu říkáme u krokusů cibulka, je opravdu hlízka), se snadno vysazují a vcelku dobře množí a rozšiřují po okolí. A jsou také dostupné na trhu s hlíznatými a cibulovými rostlinami.

Vysazují se do trávníků, tzv. na zplanění, do záhonů, kde rostou trvalky rašící a narůstající později. Pokud si budeme říkat o hlízky někomu v okolí, musíme to stihnout zhruba do měsíce. Aby ještě byly vidět nad narůstajícím trávníkem, mezi rašícími trvalkami. Vyrýpneme je s troškou zeminy okolo kořínků a co nejdříve vysadíme na nové stanoviště.

U nás na Táborsku – v Sezimově Ústí, zhruba na hraně Českomoravské vysočiny – se v téže době ukazují kosatečky, první petrklíče, začínají se klubat bledule a sněženky.

Primule bezlodyžná

Primule bezlodyžná

To mě docela překvapilo, pokládal jsem žluté jaro za jaro až druhé, které přichází po bílém, bledulovém a sněženkovém.

Užijme si slávy žlutých květů. Trvá déle než pět minut, ale brzy převáží další jarní květy, mnohdy vzhledem atraktivnější. Už to nebudou ty první žluté krásky, které, když teploty stoupnou, nabídnou první pyl a trochu nektaru včelám medonosným i divoce žijícím opylovačům.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Milé! Díky!

Naprostý souhlas. Dobrá práce!

cítím se poctěn. I. Dvořák

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

28. 2. 2024

Řez révy vinné: na kolik výhonů a oček?

U slabšího řezu budeme mít hroznů sice víc, ale budou drobné s nekvalitními bobulemi. Čím více starého dřeva na keři necháme, tím lépe snáší zimní mrazy. Větší množství starého dřeva vyžadují některé stolní odrůdy a odrůdy náchylné ke sprchávání.

zobrazit další rady a tipy
3
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x