Jiřinky a mečíky potřebují výživu, talovínu stačí vhodné místo

26. 6. 2020

Po vyrašení prospívá hlíznatým květinám voda, přísun živin a další péče. Mečíky přihnojujeme roztokem plných hnojiv po vytvoření třetího listu.

U bujněji rostoucích jiřinek pamatujeme na včasnou oporu s uvázáním. Poprvé je uvážeme při výšce asi 25 cm. Rostliny by neměly být hustě vysázeny a úvazky by je neměly příliš stahovat; praktické jsou kruhové držáky.

Síťová opora jiřin

Oporou pro jiřiny může být také upevněná síť; foto Shutterstock

U nejbujněji rostoucích druhů se vyplácí jejich sestřihnutí při dosažené výšce 30 cm o 10 cm, kdy rostliny reagují dalším rozvětvením a bohatě kvetou.

Talovín vykvétá se sněženkami, rozmnoží se i semeny

Nenáročná hlíznatá trvalka talovín zimní (Eranthis hyemalis) se naopak obejde bez hnojení. Nejlépe se talovín (známý též jako zlaťák předjarní) vyvíjí na stanovišti, kde se pěstuje delší dobu. Vykvétá většinou v únoru nebo březnu. Spolu se sněženkami ozdobí zahradu v předjaří. Uzavřený květ odolá mrazivé noci.

Letní tvář talovínu

V létě upoutá talovín svými listy; foto Shutterstock

Stejně jako jiné drobné cibuloviny se talovín hodí na polostinné stanoviště pod keře nebo stromy a to i díky dekorativnímu vzhledu zelených lístků. Jedovaté hlízky mají nenápadnou šedohnědou barvu.

Namočené hlízy vysazujeme v září do propustné půdy bohaté na humus. Při pozdější výsadbě rostliny často špatně rostou. Vhodnější je přesazovat je z půdy do půdy, také se snadno vysemení. Pak ovšem prvně vykvétají po několika letech.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

18. 4. 2024

Dubnové sečení, výsev a dosetí trávníku

Během dubna je již nutné první sečení, sekejte hodně nízko, podpoříte tím odnožování trav. Můžete začít i s přihnojováním, ale – na jaře mají traviny obrovskou růstovou sílu, ke které jim pomáhají uložené zásobní látky. Přirozené živiny vystačí zhruba do června.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x