Cibulky drobných květin sázíme od sebe tak daleko, jak hluboko

4. 9. 2019

Podzim a září zvlášť se hodí pro výsadbu cibulových květin. Za několik měsíců nás první jarní květy potěší tím víc, čím lepší podmínky rostlinám vytvoříme.

Cibuloviny a to zvláště ty drobné (např. sněženky, krokusy, bledule, ladoňky, modřence), sázíme nejlépe ve větším množství do skupin. Rozmístíme je hustě, tj. od sebe vzdálené tak, jak hluboko mají být zapuštěny do půdy. Výsadba do řad a pravidelných útvarů může působit nepřirozeně.

Puschkinia scilloides

Tenký šupinovitý obal cibule puškinie ladoňkovité; foto Shutterstock

Správná hloubka výsadby chrání rostliny před výkyvy teplot a zajišťuje dobrý přísun živin. Příliš hluboké umístění zhoršuje kvetení rostlin. Zahradnické pravidlo radí umístit cibule zhruba dvakrát až třikrát hlouběji, než je jejich velikost. Existují i výjimky, například kosatce nebo hvězdníky.

  • Oblíbenými místy k výsadbě jsou pro raně kvetoucí nižší a menší cibuloviny záhony s jarními trvalkami.
  • Vyšší druhy (tulipány a hyacinty) pak vysazujeme mezi trvalky kvetoucí v létě a na podzim, nebo mezi polštářovité květiny.
  • Travnaté plochy jsou k výsadbě považovány za méně vhodné – většinou trpí trávník, nebo cibuloviny.
  • Pro ty nejmenší cibuloviny jsou pak vhodné plochy i pod opadavými listnatými keři.
Krása z cibulek: krokusy

Krokusy

Půdu je na místě výsadby nutné prokypřit do dvojnásobné hloubky odpovídající hloubce výsadby. Zapracujeme do ní dobrý kompost, univerzální substrát a na těžkých půdách je pro cibuloviny důležité přidání písku. Vrchní vrstvu půdy je pak možné obohatit pomalu působícím organickým plným hnojivem.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

18. 4. 2024

Dubnové sečení, výsev a dosetí trávníku

Během dubna je již nutné první sečení, sekejte hodně nízko, podpoříte tím odnožování trav. Můžete začít i s přihnojováním, ale – na jaře mají traviny obrovskou růstovou sílu, ke které jim pomáhají uložené zásobní látky. Přirozené živiny vystačí zhruba do června.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x