Do téže čeledi jako bledule nebo narcisy se řadí křín

6. 1. 2019

Otázka: Před několika lety jsem dostala cibuli, která mi v září krásně rozkvetla. Nevím však, o jakou květinu se jedná. Na jednom stvolu má sedm poupat.

Crinum x powellii

Křín

Ptala se a fotografovala M. Luxíková

Odpověď: Při pohledu na takovou krásu člověk pookřeje. Možná proto ji naši botaničtí předchůdci nazývali okřín. Pak se nějak písmenko o ztratilo, a vzniklo současné platné české jméno křín.

Možná, že s okříváním nesouvisí, protože spíš zobrazuje latinské, vědecké jméno rodu, Crinum (čtěte krínum).

Květina naší tazatelky se jmenuje Crinum x powellii. Ležatý křížek mezi rodovým a druhovým jménem napovídá, že jde o hybridogenní druh, křížence. V tomto případě mezi přírodními druhy Crinum bulbispermum a Crinum moorei.

Všechny kříny patří do čeledi amarylkovitých, Amaryllidaceae – stejně jako naše bledule a narcisy. Oba rodičovské druhy jsou z jižní Afriky.

Zdroj Zahrádkář 1/2013

Poznámka redakce: Dotazy pro Václava Větvičku je možné zasílat do redakce tištěného časopisu Zahrádkář na e-mail auf(zavináč)zahradkari.cz. Odpovědi jsou však zveřejňovány v časopise a jen některé posléze publikovány na webu.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

4. 10. 2023

Kam vysadit ovocné stromky, aby se jim dobře dařilo

Stromky nesázíme ani na místě poraženého stromu dříve než po pěti letech. Půdu ozdravíme pěstováním záhonové plodiny, kypřením a přidáváním kompostované zeminy. Tam, kde žila jádrovina, i po několika letech upřednostníme peckovinu.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x