Ibišek předvedl chiméru: různá zbarvení a tvar květů
14. 11. 2019Otázka: Mám asi desetiletý pokojový bílý ibišek. Před třemi lety jsem dala větvičku sousedce. Po dvou letech jí vykvetlo několik květů na střídačku bíle a červeně.
Otázka: Před několika lety jsem dostala cibuli, která mi v září krásně rozkvetla. Nevím však, o jakou květinu se jedná. Na jednom stvolu má sedm poupat.
Ptala se a fotografovala M. Luxíková
Odpověď: Při pohledu na takovou krásu člověk pookřeje. Možná proto ji naši botaničtí předchůdci nazývali okřín. Pak se nějak písmenko o ztratilo, a vzniklo současné platné české jméno křín.
Možná, že s okříváním nesouvisí, protože spíš zobrazuje latinské, vědecké jméno rodu, Crinum (čtěte krínum).
Květina naší tazatelky se jmenuje Crinum x powellii. Ležatý křížek mezi rodovým a druhovým jménem napovídá, že jde o hybridogenní druh, křížence. V tomto případě mezi přírodními druhy Crinum bulbispermum a Crinum moorei.
Všechny kříny patří do čeledi amarylkovitých, Amaryllidaceae – stejně jako naše bledule a narcisy. Oba rodičovské druhy jsou z jižní Afriky.
Zdroj Zahrádkář 1/2013
Poznámka redakce: Dotazy pro Václava Větvičku je možné zasílat do redakce tištěného časopisu Zahrádkář na e-mail auf(zavináč)zahradkari.cz. Odpovědi jsou však zveřejňovány v časopise a jen některé posléze publikovány na webu.
Stromky nesázíme ani na místě poraženého stromu dříve než po pěti letech. Půdu ozdravíme pěstováním záhonové plodiny, kypřením a přidáváním kompostované zeminy. Tam, kde žila jádrovina, i po několika letech upřednostníme peckovinu.