Do téže čeledi jako bledule nebo narcisy se řadí křín

6. 1. 2019

Otázka: Před několika lety jsem dostala cibuli, která mi v září krásně rozkvetla. Nevím však, o jakou květinu se jedná. Na jednom stvolu má sedm poupat.

Crinum x powellii

Křín

Ptala se a fotografovala M. Luxíková

Odpověď: Při pohledu na takovou krásu člověk pookřeje. Možná proto ji naši botaničtí předchůdci nazývali okřín. Pak se nějak písmenko o ztratilo, a vzniklo současné platné české jméno křín.

Možná, že s okříváním nesouvisí, protože spíš zobrazuje latinské, vědecké jméno rodu, Crinum (čtěte krínum).

Květina naší tazatelky se jmenuje Crinum x powellii. Ležatý křížek mezi rodovým a druhovým jménem napovídá, že jde o hybridogenní druh, křížence. V tomto případě mezi přírodními druhy Crinum bulbispermum a Crinum moorei.

Všechny kříny patří do čeledi amarylkovitých, Amaryllidaceae – stejně jako naše bledule a narcisy. Oba rodičovské druhy jsou z jižní Afriky.

Zdroj Zahrádkář 1/2013

Poznámka redakce: Dotazy pro Václava Větvičku je možné zasílat do redakce tištěného časopisu Zahrádkář na e-mail auf(zavináč)zahradkari.cz. Odpovědi jsou však zveřejňovány v časopise a jen některé posléze publikovány na webu.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

29. 5. 2024

Snížením počtu plůdků jablek, hrušek a broskví zlepšíme úrodu

U ovocných stromů je žádoucí menší množství plodů. Jabloně, hrušně a broskvoně se příliš velkým nasazením plodů oslabují. Plody zůstávají drobné, přibývá chorob i škůdců a také nasazení květních pupenů pro úrodu v příštím roce je podstatně nižší.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x