Den se krátí, chryzantémy však pokvetou až do zimy

24. 10. 2020

Chryzantémy jsou sice spojovány s tradicí Památky zesnulých, ale jejich obliba v zahradách stoupá díky čím dál tím početnějšímu sortimentu odrůd.

Řada odrůd velmi dobře odolává mrazu a žije mnoho let, v nabídce je však i mnoho těch, které se dají pěstovat například jen ve skleníku.

Zahradní trvalky i hrnkové květiny

Mezi chryzantémami najdeme druhy vhodné do zahrady jako trvalky, které rozkvétají ve středoevropských klimatických podmínkách na podzim a vydrží kvést až do zimy.

Chryzantémy

Chryzantémy, květiny krátkého dne; foto Shutterstock

Jiné jsou chryzantémy pěstované velkovýrobně, které si můžeme zakoupit jako hrnkové květiny. Pokud je ochráníme před mrazem, zdobí svou krásou truhlíky a přenosné nádoby dlouho do zimy.

Většina chryzantém zakládá květy při 10 a více hodinách nepřetržité tmy každou noc za vhodných teplotních podmínek (18–20 °C).

Hrnkové chryzantémy patří do skupiny odrůd vhodných pro tzv. řízené pěstování.

Zatímco odrůdy pro normální pěstování rostou v podmínkách přírodní délky dne a podle ranosti vykvétají v období od července do prosince, odrůdy pro řízené pěstování mají vyhraněnou fotoperiodickou reakci a jsou vhodné pro pěstování v různých termínech roku nebo dokonce pro celoroční pěstování na zakrytých plochách.

Je-li přírodní délka dne delší než 14 hodin, tyto chryzantémy rostou, ale nezakládají květy. V naší zeměpisné šířce je to od začátku května do konce července.

Všechny odrůdy pro řízené pěstování lze pěstovat v normální kultuře, tedy v přírodní délce dne. Vykvétají ovšem potom podle reakční doby odrůdy (ranosti) až od konce října do prosince.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

18. 4. 2024

Dubnové sečení, výsev a dosetí trávníku

Během dubna je již nutné první sečení, sekejte hodně nízko, podpoříte tím odnožování trav. Můžete začít i s přihnojováním, ale – na jaře mají traviny obrovskou růstovou sílu, ke které jim pomáhají uložené zásobní látky. Přirozené živiny vystačí zhruba do června.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x