Jiřinky v říjnu: Hlízy vyzvedneme z půdy po prvních mrazech

9. 10. 2020

Také při podzimním uskladňování hlíz jiřinek začínáme s přípravami na příští květinovou sezonu. Na jaře postačí, aby v teple narašily, a koncem dubna je můžeme vracet do země.

Teď budou půl roku odpočívat.

Oblíbené jiřinky (Dahlia) pocházejí ze Střední Ameriky, kde jsou zimy daleko mírnější, než ve střední Evropě. Tuzemskou zimu by hlízy nepřežily, a tak je třeba se o ně včas postarat. Říjnové počasí zpravidla přinese první pokles teploty pod nulu. Nastává čas pro zazimování jiřin.

Vyjmeme hlízy, odřežeme stonky

Jiřinky vyzvedneme z půdy po prvních mrazech a to tak, abychom co nejméně poškodili hlízy. Každé poranění se může stát ohniskem hniloby.

Jiřiny po prvním mrazu

Jiřiny poškozené podzimními mrazy, foto J. Rod

Namrzlé nadzemní části zkrátíme asi na 10–15 cm, případně i víc: Všechna změklá pletiva stonků odstraníme, aby hlízy při skladování nenapadla hniloba. Také je mírně osušíme. Trsy otočíme, aby nezůstala voda ve stoncích.

Po mírném oschnutí v mrazuprostém prostředí trsy opatrně zbavíme zbytků zeminy.

Zazimování v chladu s mírnou vlhkostí

Hlízy uskladníme při 5 °C. Vhodné je prosypat je rašelinou. Zajistíme tím hlízám potřebnou vlhkost a přitom zabráníme šíření případné houbové infekce. Při uskladnění nesmí na odříznuté nadzemní části zůstat žádné zbytky listů ani jiného materiálu, který by mohl snadno plesnivět a být zdrojem infekce.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

22. 3. 2023

Klejotok mívá různé příčiny včetně přehnojení nebo škůdců

Klejotok je slizovitý lepkavý výtok z trhlin a ran listnatých stromů. Na vzduchu výtok tuhne v gumovitou žlutavě až černohnědě zbarvenou hmotu. Vyskytuje se zejména u peckovin, nejvíce u broskvoní, třešní a višní, méně u meruněk a slivoní.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x