Jiřinky v říjnu: Hlízy vyzvedneme z půdy po prvních mrazech

9. 10. 2019

Také při podzimním uskladňování hlíz jiřinek začínáme s přípravami na příští květinovou sezonu. Na jaře postačí, aby v teple narašily, a koncem dubna je můžeme vracet do země.

Teď budou půl roku odpočívat.

Oblíbené jiřinky (Dahlia) pocházejí ze Střední Ameriky, kde jsou zimy daleko mírnější, než ve střední Evropě. Tuzemskou zimu by hlízy nepřežily, a tak je třeba se o ně včas postarat. Říjnové počasí zpravidla přinese první pokles teploty pod nulu. Nastává čas pro zazimování jiřin.

Vyjmeme hlízy, odřežeme stonky

Jiřinky vyzvedneme z půdy po prvních mrazech a to tak, abychom co nejméně poškodili hlízy. Každé poranění se může stát ohniskem hniloby.

Jiřiny po prvním mrazu

Jiřiny poškozené podzimními mrazy, foto J. Rod

Namrzlé nadzemní části zkrátíme asi na 10–15 cm, případně i víc: Všechna změklá pletiva stonků odstraníme, aby hlízy při skladování nenapadla hniloba. Také je mírně osušíme. Trsy otočíme, aby nezůstala voda ve stoncích.

Po mírném oschnutí v mrazuprostém prostředí trsy opatrně zbavíme zbytků zeminy.

Zazimování v chladu s mírnou vlhkostí

Hlízy uskladníme při 5 °C. Vhodné je prosypat je rašelinou. Zajistíme tím hlízám potřebnou vlhkost a přitom zabráníme šíření případné houbové infekce. Při uskladnění nesmí na odříznuté nadzemní části zůstat žádné zbytky listů ani jiného materiálu, který by mohl snadno plesnivět a být zdrojem infekce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

Zahrádkář 10/2019 Zahrádkářka 10/2019 předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

15. 10. 2019

Proč a kdy vysadit na zahradě lískové keře

Vysazujeme několik keřů, aby se navzájem dobře opylovaly, obvykle na vzdálenost tři až čtyři metry od sebe. Lísku můžeme vysadit na jaře nebo na podzim.

zobrazit další rady a tipy