Co může být příčinou hnědnutí a opadávání jehlic borovice
22. 5. 2019Otázka: Na zahradě mám borovici a každoročně na ní hnědnou a opadávají jehlice. Může to být nebezpečná sypavka?
Zasadila jsem na zahradě vedle sebe dvě sazenice chryzantém rozdílné barvy. Velmi mě překvapily dva květy rozdílné barvy na jednom stonku.
Myslím si, že stonek jedné rostliny byl poškozen a v tomto místě došlo ke spojení se stonkem druhé rostliny a výsledkem byl jev, který jsem se pokusila zdokumentovat na fotografii. Prosím o potvrzení či vyvrácení mé domněnky a vysvětlení celého jevu.
Pozn. red.: Aktuální dotazy čtenářů, na které odpovídá Václav Větvička, najdete v každém vydání časopisu Zahrádkář. Do redakce časopisu také adresujte své případné otázky.
Kdyby tohle rostliny neuměly, bylo by na světě o mnoho kultivarů (odrůd) méně. Pro dvě barvy v úborech chryzantémy na jediné rostlině mohu nabídnout například výklad, založený na tzv. pupenové mutaci.
Změny fenotypu (v tomto případě manifestované zbarvením květů) mohou mít příčinu právě v tomto jevu, v pupenové mutaci.
Dobře ji znají například růžaři, kteří říkávají takto vzniklým odchylkám „sport“.
Když stonek každé barvy své chryzantémy rozřízkujete, můžete získat rostliny, které všemi květy pokvetou žlutě – a ty druhé masově červeně.
Pokud ji na podzim jen seříznete, vrátí se patrně celá k původnímu vybarvení.
Impulsem k pupenové mutaci může být dokonce i vnější podnět, např. poranění.
Foto A. Purmová
Stromky nesázíme ani na místě poraženého stromu dříve než po pěti letech. Půdu ozdravíme pěstováním záhonové plodiny, kypřením a přidáváním kompostované zeminy. Tam, kde žila jádrovina, i po několika letech upřednostníme peckovinu.