Přírodní zahrada v Radonicích: bez rašeliny a pesticidů

23. 3. 2018

Jan Nussbauer z jihočeských Radonic na své zahradě nepoužívá rašelinu ani lehce rozpustná minerální hnojiva a pesticidy. Tento způsob hospodaření bývá v přírodních zahradách pravidlem. 

Zahrada umístěná na plochách okolo i uvnitř bývalého statku má i svou přirozenou vodní plochu: Jezírko 12×12 m vzniklo na místě staré žumpy a pojme 200 m³ vody. Je rozdělené na koupací část a pobřežní mělčinu, na které roste převážná většina rostlin. Nádrž disponuje filtrací s nuceným oběhem, která je zvláště nutná na jaře a na podzim, kdy rostliny obrážejí, respektive ukončují vegetaci a jejich filtrační schopnost je menší.

Přírodní jezírko

Jezírko je rozděleno na koupací část a pobřežní mělčinu s vegetací

Instalace 80 zelených plastových přepravek se štěrkem posloužila v pobřežní mělčině k ukotvení kosatců žlutých, šípatky střelolisté, kypreje vrbice a dalších, namnoze i chráněných druhů, získaných z Botanického ústavu AV ČR v Třeboni. Nejvíc pěstitelských zásahů jezírko vyžaduje v listopadu, kdy se veškerý odumírající porost stříhá, stáhne a uloží na kompost.

Zeleninový koutek na vysokém záhonu

Významnou, i když poměrně malou plochu zaujímá zeleninová zahrádka, netradičně umístěná na vysokém záhonu. Jan Nussbauer vysvětluje: „Jsme v cihlářské oblasti a pod necelou půlmetrovou vrstvou ornice už máme cihlářský jíl. Díky vysokým záhonům se daří vypěstovat zeleninu dříve. Rostliny netrpí chladem a v deštivém období ani přemokřením. Nedochází k extrémnímu přehřívání ani k vysušování záhonu, jsem spokojený.“

Vysoké zeleninové záhony

  • Protože ve spodní části záhonu jsou uloženy postříhané větvičky růží, keřů, trvalek a rostlinné zbytky (tráva, sláma, listí), je třeba každý rok záhon doplňovat kompostem.
  • K zalévání slouží čtyři plastové kubíkové nádrže doplňované dešťovou vodou ze střechy přilehlé stodoly.
  • Majiteli se velmi osvědčilo mulčování starou slámou.
  • Většina zeleniny pěstuje z hybridního osiva, výjimkou jsou cibule sazečka a česnek.

Zelenina je určena ke spotřebě v domácnosti během pěstební sezony. Smíšené zeleninové záhony doplněné bylinkami tu hnojí zkvašeným slepičím trusem a jíchou z kopřiv. Možná i díky skladbě pěstovaných druhů zeleniny a bylinek se zde nepřemnožují škůdci. „Postavit vyvýšený záhon svépomocí nebylo úplně jednoduché, musel jsem oloupat kůru, rozpůlit kulatinu a sestavit konstrukci, ale stojí to za to,“ dodává majitel.

Okrasná zahrada za domem

Na zahradě za statkem je vedle zeleninových záhonů také voliéra se slepicemi (s volně pobíhajícími slepicemi si poradila liška), rovněž několik starých jabloní a velká travnatá plocha ohraničená keři a květinami.

Nehnojený a nezavlažovaný trávník má různorodé složení, protože se nachází na místech vlhčích, sušších, osluněných i zastíněných. Místo si oblíbily děti, a tak je třeba porost pravidelně jednou týdně sekat. Přestože se jedná původně o louku deset let často sečenou, udržuje si porost značný podíl bylin.

Kompost v přírodní zahradě

Kompost, nezbytná součást zahrady

V ústraní zahrady stojí velké kompostéry postavené z nevratných palet od sádrokartonových desek. Toto útočiště užovek a líhniště zlatohlávků zakrývají odolné sadové růže. Trávník je lemován živým plotem z opadavých dřevin, na něž navazují nižší rostliny – růže, rdesna, šanty, mohutné kontryhely, okrasné kakosty, porosty čistce vlnatého a mnoha dalších květin. Vše je mulčováno slámou, která má kromě předností i jednu nevýhodu, bývá líhništěm plzáků.

Oranžerie

Kombinace stavby z obnažených cihel, velkých litinových továrních tabulkových oken a prosklené střechy dává prostoru dostatek světla. Pocit klidu a jistoty vyzařuje z cihlové podlahy obklopené subtropickými rostlinami zasazenými ve volné půdě. Protože se jedná o oranžerii, mají zde místo především citrusy, které v zimě snesou pokles teploty až k bodu mrazu. Nechybí tu ani Citrus reticulata (mandarinky), fíkovníky, Citrus aurantium (hořký pomeranč), aj.

Oranžerie

Pohled do oranžerie, rostliny v kontejnerech se letní venku

Úroda citrusů slouží i k výrobě marmelád. Během jednu z minulých zim však došlo při dvacetistupňových mrazech k poruše kotle, a tak nejenže nebylo co sklízet, ale při –8 °C pomrzly koruny stromů. Kupodivu pak většina rostlin zregenerovala.

Zdejší přemnožující se škůdce – svilušky – úspěšně redukuje dravý roztoč Typhlodromus pyri z Bioly Chelčice, respektive mšice a puklice aplikace přípravku Biool. Jan Nussbauer má dobré zkušenosti i s kopřivovou jíchou. Protože zde nechce půdu nastýlat mulčem zkouší půdopokryvnou rostlinu Ophiopogon japonicus.

Trošku staré Anglie

Při procházce zahradou si lze povšimnout absence žlutých (až na lekníny a kosatce v jezírku a lichořeřišnici a slunečnici v zeleninové zahradě), ostře oranžových ani červených květů, vládnou zde studené tóny – bílá, růžová, lila a fialová.

Předzahrádka

Předzahrádka vyžaduje pečlivou údržbu

Přestože jsme na vesnici, objevíme před domem formální ornamentální odpočinkovou zahrádku pro 1–2 lidi. Hlavní slovo zde mají růže, kompozici určuje krušpánek (zimostráz, Buxus). Šanta tu dostala za úkol vytvořit ploché koberce. Převahu mají odolné odrůdy růží od firmy Kordes, nechybí tu však ani voňavé anglické růže. Z odrůd jmenujme alespoň Abraham Darby, Mary Rose nebo Alchimist.

Foto autor

Zdroj Zahrádkář 3/2013

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

25. 4. 2024

Výsevy a zeleninová zahrada ve vyšších polohách koncem dubna

I ve vyšších polohách již v těchto dnech vyséváme na záhony kořenovou a jinou zeleninu. V příznivých podmínkách sejeme do volné půdy pod netkanou textilii okurky nakládačky. Sklízíme první řapíky reveně, květní stvoly včas odstraňujeme.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x