
Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy
17. 4. 2021Hlíznaté květiny vysazujeme v teplejších oblastech koncem měsíce. Zohledníne i vývoj počasí. Jiřinky a další květiny pak krášlí zahradu po celé léto až do podzimních mrazíků.
Všeobecně je známé, že bromélie a orchideje v oblastech přirozeného výskytu žijí na stromech. Parazitují na těchto stromech?
Bromélie, orchideje, ale i další rostliny (např. kapradiny), včetně mechů a lišejníků, které nerostou na zemi, ale na stromech, jsou tzv. epifyty (z řeckého epi = na a phyton = rostlina). Epifytické rostliny se zachycují krátkými kořeny kmenů a větví stromů a živí se tzv. rostlinným humusem, který se hromadí v trhlinách kůry.
Vyživují se tudíž samostatně a v žádném případě na stromech neparazitují. Jsou hojné zejména v tropických deštných lesích, kde je celoročně vysoká vlhkost vzduchu.
Opakem epifytických rostlin jsou rostliny terestrické (z latinského terra = země), které rostou na zemi.
Foto autor
Zdroj Zahrádkář 5/2013
Doba zakořeňování přezimovaných hlíz begonií je přibližně 3 až 4 týdny. Výhodné je předklíčení na sucho při teplkotě 15-20 °C a ve tmě. Zhruba po týdnu se objeví na plošší straně malé puky. Hlízky opatrně očistíme od starých zbytků kořenů a vysadíme.