Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

17. 4. 2021

Hlíznaté květiny vysazujeme v teplejších oblastech koncem měsíce. Zohledníne i vývoj počasí. Jiřinky a další květiny pak krášlí zahradu po celé léto až do podzimních mrazíků.

Pokud chceme kvetení jiřinek a dalších hlíznatých uspíšit, přirychlíme je v teplejších podmínkách v květináčích a na záhon je vysadíme později: v květnovém termínu po ledových mužích. Pomineme-li první květy, jiřinky kvetou nejkrásněji zpravidla koncem léta.

Jiřina ze skupiny Vega

Jiřiny odrůdy Vega, foto Miloš Kožešník

Mečíky po vyrašení a před květem přihnojíme.

Mečíky (Gladiolus) můžeme vysazovat postupně ve dvoutýdenních intervalech s poslední výsadbou v polovině června. Vysazujeme je nejlépe ve skupinách jednoho druhu.

Nejlepším stanovištěm je slunce a závětří ve středně těžkých, propustných, na živiny bohatých půdách se slabě kyselou reakcí.

Ostatní hlíznaté a cibulovité květiny květiny, jako jsou sasanka věncová (Anemone coronaria), pryskyřník (Ranunculus asiaticus), boubelka (Alstromeria aurantiaca), galtonie letní hyacint (Galtonia candicans) a chocholatice (Eucomis), mohly v teplejších oblastech přezimovat na svém venkovním stanovišti.

  • Bezpečně přečkaly zimu zejména na chráněných místech, v nepříliš těžkých půdách a pod vyšší ochrannou vrstvou organického materiálu.
pryskyřník Ranunculus asiaticus

Pryskyřník Ranunculus asiaticus, foto Pixabay

Výživa pro krásky

Později, v květnu vysazujeme montbrécie (Tritonia, syn. Crocosmia), frézie (Freesia) a ostatní méně časté jako Hymenocalis, Acidantera, Sparaxis, Tigridia.

Pro tyto květiny je dobré lehké půdy vylepšit dobrým prosátým kompostem, zahradnickým substrátem a bentonitem. Těžší půdy je třeba obohatit ostrým pískem, drobným štěrkem, humusovitou zeminou a kompostem.

Po výsadbě ještě na povrch rozhodíme kompost a zapracujeme ho, povrch půdy namulčujeme kompostem či jiným organickým materiálem. Ušetříme si tak mnoho práce se zálivkou a okopáváním.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

15. 7. 2024

Průklest třešně: letní výchovný řez, nebo jarní zmlazení?

Třešně nevyžadují velký a pravidelný řez, ale je dobré držet jejich tvar nižší, abychom neměli problémy se sklizní. Jejich korunky jsou řidší a plodí na dvouletém a starším dřevě z tzv. kyticových pupenů.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x