Co může být příčinou hnědnutí a opadávání jehlic borovice

22. 5. 2019

Otázka: Na zahradě mám borovici a každoročně na ní hnědnou a opadávají jehlice. Může to být nebezpečná sypavka? 

Odpověď: Příčin hnědnutí a opadávání jehlic na borovici může několik. Je zcela přirozené, že se takto chovají jehlice starší než tři roky. Příčinou opadu mladších jehlic pak může být

  • extrémní sucho,
  • exhalace,
  • ozon,
  • posypové soli používané na blízké vozovky a chodníky,
  • nevyhovující výživa,
  • dřevokazné houby (např. vrstevník vrstevnatý),
  • některé houbové choroby jehlic (např. rzivosti),
  • škůdci (např. bejlomorkou borovou).
Jehluice poškozené sypavkou borovou

Příznaky sypavky borové na jehlicích borovice

Pokud se jedná o sypavky, i těch je několik druhů a příznaky se podle toho částečně odlišují. Obecně pro ně platí, že jehlice jsou nejprve skvrnité, na jehlicích jsou drobné černé plodničky, popř. napadené jehlice jsou s příčnými tmavými linkami. Více v rostlinolékařské publikaci Nebezpečné sypavky na borovicích.

Foto autor

Zdroj Zahrádkář 5/2013

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Na borovici Mugo, kterou pěstuji v truhlíku, se objevily ve velkém množství rezavé jehlice, které ale neopadávají ani nejsou skvrnité. Přesto jsem vloni stříkala proti skvrnitosti, ovšem bez viditelného úspěchu. Můžete mně poradit, jak mám letos postupovat? Děkuji.

Žloutnou od nejstarších? Hnojíte? není už substrát v nádobě zasolený od zálivky (tvrdá voda ze studny, voda v oblastech, kde je kras)? Nebo alespoň doplňujete kyselý substrát? Jinak jehlice mají svou „životnost“ 5-8 let, pak přirozeně žloutnou, odcházejí.

Hnojím pravidelně, přesazuji, tvrdou vodu nemáme a rozhodně nejde o nejstarší jehlice.

A fotíte? To by dost pravděpodobně někomu, kdo se zabývá jehličnany výrazně pomohlo. Ukažte pacienta, bez něj se diagnóza velmi těžko stanoví.

Jedno kvalitní foto nahradí řadu otázek. Fotografie můžete k dotazu vložit v sekci tematických diskusí. Máme to tak zavedeno: V tematické diskusi se k podobným dotazům vyjadřují odborníci a pěstitelé s vlastní zkušeností s tím, co uvidí na fotce.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 5. 2024

Citlivě upravená venkovská zahrada si uchová svou krásu

Zahradu na venkově bychom měli upravovat tak, aby odpovídala místním pěstitelským tradicím, klimatickým poměrům i okolní přírodě.Víc než jinde tu platí, že v jednoduchosti spočívá půvab i svéráz zahrady.

zobrazit další rady a tipy
5
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x