V září vysadíme pěnišníky, jehličnany, cibuloviny

21. 9. 2022

Okrasné keře a stromy dobře zakoření, když je v září vysadíme s balem a pomalu rozpustným hnojivem. I cibulovinám svědčí výsadba v září.

Dřeviny vysadíme s balem a přihnojením

Podle průběhu počasí lze už vysazovat různé dřeviny s balem. Jsou to například pěnišníky (Rhododendron) nebo jehličnany. Pokud počasí dovolí, je tento měsíc pro výsadbu jehličnanů jedním z nejlepších v celém roce. Nutná je dostatečně velká výsadbová jáma.

Pěnišník křivopestíkatý Rhododendron campylogynum var. myrtilloides

Pěnišník křivopestíkatý (Rhododendron campylogynum var. myrtilloides); foto P. Horáček

Stávající zeminu vylepšíme zahradnickým substrátem. Také dřevinu bychom měli přihnojit tabletovým nebo granulovaným, pomalu rozpustným hnojivem.

  • Dřevinu po výsadbě nezapomeneme přivázat ke kůlu a dostatečně zalít. Kůl při výsadbě jehličnanů umisťujeme vždy šikmo.

Všechny dřeviny je vhodné v podzimních měsících občas zalít. Přihnojujeme podobně jako v předcházejícím měsíci, tedy hnojivy primárně určenými na vyzrávání pletiv (s vyšším obsahem draslíku).

V září vysadíme jehličnany

U jehličnanů umisťujeme kůl šikmo. Nezapomeneme na zálivkovou mísu.

Stromy potřebují spát, semínka dospět

Nezapomínáme na to, že v září většina dřevin upadá do spánku, tzv. dormance. Ta trvá zhruba do poloviny prosince (podle druhu). Není tedy vhodné jakýmkoli způsobem do nich řezat.

Výjimkou jsou snad jen živé jehličnaté ploty, které lze v prvních dvou zářijových týdnech ještě tvarovat, pokud jsme to nestihli dříve. Samozřejmě záleží na průběhu počasí.

Podzimní měsíce jsou nejvhodnější ke sběru semen a některá lze již přímo vysévat. U jiných je však lepší, když projdou stratifikací. Je zde však i skupina dřevin, která nemá dostatečně vyvinuté embryo, které je třeba nechat při vyšší teplotě (15–20 °C) a vlhkosti dovyvinout.

Proces je složitější a poměrně zdlouhavý, protože je třeba, aby prošlo ještě druhou vlhkou a studenou stratifikací. To se týká například jinanu (Ginkgo) nebo jilmu (Ulmus). Vegetativní množení necháme raději na jiné měsíce.

V září vysadíme i cibulky cibulovin

V vysazujeme též cibule a hlízy na jaře kvetoucích květin: narcisy, ladoňky, talovíny, sasanky, cibulnaté kosatce, šafrány a další. S tulipány počkáme spíše až do října, popřípadě až do začátku listopadu.

Cibilky narcisu

Cibulky narcisů; foto Shutterstock

Připomeňme, že cibule květin obvykle vysazujeme do takové hloubky, která odpovídá dvoj- až trojnásobku výšky cibule. Před výsadbou není na škodu vylepšit půdu přidáním kompostu nebo pomalu působících hnojiv (např. drcená rohovina).

Zdroj: Autoři jsou kurátory Botanické zahrady v Praze Troji

Kresba autoři

Foto P. Horáček a Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

5. 5. 2024

Růže v květnu: Zalijeme, léčíme, přihnojíme, vlky odřežeme

Prohlédneme keřové i stromkové růže, neraší-li na nich výhony z podnože – vlky. Odřežeme je co nejblíže u starého dřeva, mnohdy proto musíme u keřových růží odhrnout zem z kořenového krčku.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x