Které cibuloviny vysadit do konce srpna a které i později

16. 8. 2019

Mezi prvními cibulovinami, které vysazujeme během srpna, jsou i takové, které na podzim vytvoří první listy, nebo stihnou vykvést.

Lilie

Lilie bělostná (Lilium candidum) patří k těm, které vysazujeme do konce srpna, protože ještě téhož roku vytvoří na záhoně růžici zelených listů. Má ráda dobrou hlinitou vápenitou půdu na slunném chráněném stanovišti. Sázíme jí mělčeji než ostatní cibuloviny tak, aby nad cibulkou byla jen 2–3cm vrstva půdy.

Lilium candidum

Lilie bělostná před výsadbou; foto Shutterstock

Jiné lilie lze však vysazovat ještě v září až začátkem října. Pozdější výsadba může vést k vymrznuti slabých kořínků. V tom případě raději odložíme výsadbu na jaro.

Řebčíky

Platí obecné pravidlo, že cibulky mají být umístěny v hloubce odpovídající 2,5 násobku výšky cibulky.

V srpnu vysazujeme nebo přesazujeme i řebčík královský (Fritillaria imperialis), náročný na na živnou, chladnou, dostatečně vlhkou a propustnou půdou. Cibule mohou mít více než 10 cm v průměru; zapouštíme je do hloubky asi 20 cm.

řebčík královský Fritillaria imperialis

Cibulka řebčíku královského má v průměru až 10 cm; foto Shutterstock

Na přelomu srpna a září lze vysadit další druhy skupiny řebčíků.

Poslové jara

V srpnu a září vysazujeme také všechny drobné cibuloviny – sněženky, bledule jarní (Leucojum), kandík psí zub (Erythronium).

Ocún, hybrid

Ocún vykvete ještě na podzim, foto Pixabay

Ocúny na září

V červenci a srpnu vysazené ocúny (Colchicum) stihnou rozkvést v září. listy vypučí až na jaře. Nejhezčí jsou ve skupinkách po několika kusech, 5–10 cm od sebe. Pro výsadbu se dobře hodí těžší půda. Na stanovišti je ponecháme více let.

Vajíčka plzáka španělskéhoplzák španělský Arion vulgaris

Vajíčka plzáka; foto Shutterstock

Pozor na plzáky

Prohlédneme půdu nad víceletými cibulovinami, zejména tu nekypřenou. Ve zbytcích odumřelých stvolů cibulovin vznikla ideální místa pro kladení a vývoj vajíček plzáků španělských.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

18. 2. 2020

Od února přesazujeme pokojové květiny

Od února – krátce před novým růstem – je nejvhodnější období pro přesazování pokojových květin. S prodlužujícím se dnem se začínají připravovat na novou vegetaci. Rostlinu, kterou chceme přesadit, vyklepneme z květináče. Je-li kořenový systém staršího data a příliš hustý, rozrušíme ho, případně část odstraníme.

zobrazit další rady a tipy