V září přesazujeme trvalky, dvouletky a bylinky

3. 9. 2019

Září je hlavním obdobím pro podzimní výsadbu a přesazování trvalek a bylinek. Rostliny stihnou do zimy dobře zakořenit. Současně můžeme rostliny množit – dělením trsů.

Nezapomeneme ani na bylinky v květináčích, které si hodláme umístit za okno. Vysadíme je do květináčů – pažitku, petržel a petrželku. Venku je můžeme nechat, do mrazů. Ve variantě můžeme bylinky založit v zahradě a pak je podle potřeby odebírat k rychlení.

Prvosenku bezlodyžnou vysazenou v zahrádce během léta na zimu vrátíme jako hrnkovou květinu do chladných a světlých míst v domě.

Cheiranthus

Chejr (Cheiranthus cheiri Covent Garden) foto M. Kožešník

Vysazujeme předpěstované dvouletky na trvalé stanoviště jako náhradu za odkvétající letničky – při teplém počasí však většina letniček vydrží až do října. Jedná se o macešky (Viola x wittrockiana), sedmikrásky (Bellis), poměnky (Myosotis), silenky (Silene), chejr (Cheiranthus), zvonek (Campanula medium), náprstníky (Digitalis), hvozdík bradatý (Dianthus barbatus).

A ještě:

  • Připravíme záhony pro výsadbu růží.
  • Odstraníme suché stonky trvalek.
  • Dělíme a přesazujeme většinu trsnatě rostoucích trvalek. Vynecháme pouze druhy, kvetoucí na podzim.
  • Dokončíme výsadbu pivoněk a kartáčkatých kosatců. Vysazujeme cibuloviny, především hyacinty, krokusy, ladoničky, ladoňky, modřence, puškinie, řebčíky a tulipány. Hloubku výsadby volíme podle velikosti cibulí, v lehkých půdách vysazujeme hlouběji.
  • Ze země naopak vyjímáme odkvetlé teplomilné cibuloviny a hlíznaté rostliny jako jsou begonie, jakubské lilie, tygřice či Zephyranthes a v chladnějších oblastech i mečíky.
  • Přemístíme do domů letněné pokojové rostliny.
Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

22. 4. 2025

Ořešák řežeme jen výjimečně a tak, aby se rány zahojily

Připomeňme si nejdůležitější zásady pro řez ořešáku. Výchovný – tvarovací řez korunky stromku děláme jen pokud je nutný v období prvních pěti let po výsadbě. Řez prosvětlovací – průklest, je možný v plodném věku stromu a to vždy v několikaletém odstupu.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x