
Nový stromek v zahradě: Dejte pozor na zababčení a podnož!
30. 6. 2022Někdy se stává, že nově vysazený stromek vykvete. Často jabloně, broskvoně či meruňky na slabě rostoucích podnožích. Vzniká riziko zababčení.
V největší míře přijímají draslík mladé rostliny a to až do doby, kdy kvetou. Nedostatek draslíku v mladém stadiu nelze později vyrovnat.
Draslíku se připisují zejména vlastnosti, které podporují rezistenci především proti houbovým a bakteriálním chorobám. Tuto účinnost svého času potvrdily dlouhodobé německé výzkumy ve sklenících, fóliovnících a v polních podmínkách.
Při optimálním zásobení draslíkem bylo napadení houbovými chorobami o 37–58 % nižší. Bakteriálních onemocnění se objevilo o 35–68 % méně.
Draslík v náležitém množství posiluje odolnost:
Draslík přispívá ke snadnému transportu vody, živin a asimilátů vodivými pletivy rostlin od kořenů po vegetační vrchol. Rostliny jsou schopny samy si regulovat zásobení draslíkem.
Mladé rostliny a rašící listnaté dřeviny potřebují přísun draslíku. Když chybí, přemísťují ho ze starších do mladších listů. Příznaky nedostatku jsou proto nejdříve viditelné na spodní části rostlin. Zvýšená fotosyntéza pak pomáhá s transportem asimilátů.
Draslík má příznivý vliv na bilanci vody v rostlině. V odpovídajícím množství zvyšuje příjem vody a snižuje transpiraci o více než 20 %.
Stresy z nepříznivých teplot, z větru či vlhkosti se při dobrém zásobení draslíkem zeslabují. Pevnost a odolnost rostlin se zvyšuje.
Již bez viditelných příznaků poznáme nedostatečně zásobení draslíkem. Rostliny za slunných, teplých a suchých dnů rychleji vadnou, mají svěšené listy.
Nedostatek draslíku závisí zejména na druhu rostliny a na tom, v jaké kondici se tvoří jemné kořenové vlášení a jak kořeny prorůstají do hloubky. Čím je tvorba kořenů intenzivnější, tím je jistější příjem draslíku.
Nápadné je, že rostliny s počínajícím nedostatkem draslíku mají zpočátku ještě zdravý vzhled a teprve po vyčerpání zásoby draslíku v půdě dochází k rychle pokračujícímu chřadnutí.
Modrá nebo černá skvrnitost, například brambor, je výrazným příznakem nedostatku.
U rajčat často pozorujeme skvrnité dozrávání plodů: Objevuje se zelený límec se zelenými, ostře odlišenými skvrnami kolem konce stopky, označovaný také jako zelená skvrnitost. Rovněž zelené a žluté skvrny na slupce plodu. Tyto příznaky jsou znamením nevyrovnaného zásobení draslíkem.
Listy květáku jsou zbarveny modro až tmavozeleně, jsou dolů ohnuté a zvlněné. Podél okraje listů dochází k nekrózám.
Zelí vykazuje podobné příznaky. Hlávky zůstávají rovněž malé a měkké. Při silném nedostatku draslíku se dokonce netvoří hlávky.
Starší listy cibule vykazují při nedostatku draslíku světlezelené žloutenky, vadnou a odumírají od špiček.
Také mladší listy jabloní jsou modrozeleně zbarvené a zvlněné. Na starších listech se rozšiřují naproti tomu červenohnědé okrajové nekrózy (odumírání okrajů). Po odumření zůstávají ještě delší dobu viset. Plody jsou malé a mají stejně jako při nadměrném hnojení příliš mastné slupky plodů. Dužnina plodů je chudá na cukr a je kyselá.
Barevné změny na listech mohou mít více příčin. Jednou z nich je nedostatek živin. Zasychání a hnědnutí okrajů listů může mít na svědomí nedostatek draslíku. Foto I. Dvořák
Modrozelené listy třešní se svinují sou- běžně ke střední nervatuře. Následně se tvoří nekrózy okrajů listů s roztřepanými pletivy.
Slivoně na sebe upozorňují již od července purpurově červenými nekrózami listů s roz- třepenými okraji listů. Špičky a letorosty odumírají a mladé plody jsou méně chutné.
Také réva vinná je značně poškozena malými a kyselými plody. Při silném nedostatku odumírají často již květy.
Mezi poruchami vznikajícími z nedostatku živin se zdá být nedostatek draslíku nejčastěji rozšířen. Škody z přezimování jsou při nedostatku draslíku častější.
Listy jsou temně zelené a chlorotické. Okraje odumírají a pletiva jsou hnědá. Opad listů začíná odspodu a postupuje k vrcholu. K poškození rostlin dochází v době nasazování květů. Rostliny vadnou a nasazování pupenů je omezeno. Kořeny při nedostatku draslíku jsou dlouhé a vytvářejí málo postranních kořenů.
U azalek se při nedostatku draslíku objevují v době nasazování květních pupenů na listech fialové skvrny, které způsobují opad listů.
U kamélií jsou na listech světle hnědé nekrózy.
Chryzantémy mají rostoucí listy chlorotické, malé a internodia osy jsou krátká.
Fíkus má při nedostatku draslíku na listech hnědé ohraničené skvrny a jen občas se projevuje okrajová spála. Při jeho trvalém nedostatku je postupně zasažena většina listů. U růží vznikají chlorózy a poškozené listy jsou na okrajích načervenalé.
Pokud zjistíme nedostatek draslíku, měli bychom ho co nejrychleji odstranit.
K okamžitému ošetření rostlin trpících silným nedostatkem draslíku použijeme zálivku 2% roztokem síranu draselného.
Půdu bychom měli vyhnojit draselnými hnojivy a pak provádět pravidelný přísun draslíku podle stavu pěstovaných rostlin.
Foto I. Dvořák, P. Pavloušek, J. Rod
Doba zakořeňování přezimovaných hlíz begonií je přibližně 3 až 4 týdny. Výhodné je předklíčení na sucho při teplkotě 15-20 °C a ve tmě. Zhruba po týdnu se objeví na plošší straně malé puky. Hlízky opatrně očistíme od starých zbytků kořenů a vysadíme.