Jak draslík chrání zdraví rostliny, kdy ho doplnit a čím

30. 8. 2022

V největší míře přijímají draslík mladé rostliny a to až do doby, kdy kvetou. Nedostatek draslíku v mladém stadiu nelze později vyrovnat.

Draslíku se připisují zejména vlastnosti, které podporují rezistenci především proti houbovým a bakteriálním chorobám. Tuto účinnost svého času potvrdily dlouhodobé německé výzkumy ve sklenících, fóliovnících a v polních podmínkách.

Při optimálním zásobení draslíkem bylo napadení houbovými chorobami o 37–58 % nižší. Bakteriálních onemocnění se objevilo o 35–68 %  méně.

Bakteriální skvrnitost a vadnutí ohrožují zdravé muškáty

Bakteriální skvrnitost a vadnutí, foto J. Rod

Kterým chorobám brání draslík v rozvoji

Draslík v náležitém množství posiluje odolnost:

  • rajčat, melounů, zelí a karafiátů k fusariovému vadnutí,
  • révy k napadení hroznů šedou hnilobou,
  • rajčat, paprik, jahod a aster k verticiliovému vadnutí ,
  • růží, hrachu, okurek, jahod, angrešt k padlí,
  • salátu, špenátu, zelí, cibule, trvalek a révy vinné k plísni.

Jak draslík podporuje zdraví rostliny

Draslík přispívá ke snadnému transportu vody, živin a asimilátů vodivými pletivy rostlin od kořenů po vegetační vrchol. Rostliny jsou schopny samy si regulovat zásobení draslíkem.

Mladé rostliny a rašící listnaté dřeviny potřebují přísun draslíku. Když chybí, přemísťují ho ze starších do mladších listů. Příznaky nedostatku jsou proto nejdříve viditelné na spodní části rostlin. Zvýšená fotosyntéza pak pomáhá s transportem asimilátů.

Draslík má příznivý vliv na bilanci vody v rostlině. V odpovídajícím množství zvyšuje příjem vody a snižuje transpiraci o více než 20 %.

Stresy z nepříznivých teplot, z větru či vlhkosti se při dobrém zásobení draslíkem zeslabují. Pevnost a odolnost rostlin se zvyšuje.

Rybízu chybí draslík

Listy rybízu s příznaky nedostatku draslíku, foto J. Rod

Jak poznat, že rostlině chybí draslík

Již bez viditelných příznaků poznáme nedostatečně zásobení draslíkem. Rostliny za slunných, teplých a suchých dnů rychleji vadnou, mají svěšené listy.

Nedostatek draslíku závisí zejména na druhu rostliny a na tom, v jaké kondici se tvoří jemné kořenové vlášení a jak kořeny prorůstají do hloubky. Čím je tvorba kořenů intenzivnější, tím je jistější příjem draslíku.

  • Rostliny trpící nedostatkem draslíku vykazují ochablý růst a jsou méně pevné. Růst se stále více zpomaluje. Příjem živin a jejich pohyb o rostlině neprobíhá dostatečně rychle, takže přítomný draslík už nestačí a dochází k zastavení růstu.
  • Dvouděložné rostliny vytvářejí při nedostatku draslíku růžicovité formy růstu.
  • Časnými příznaky nedostatečného zásobení draslíkem jsou bodové nekrózy (odumření pletiv), které se rozšiřují na plošné nekrózy.
  • Tvorba světle až tmavě hnědých nekróz začíná od špiček a okrajů listů (zasychání okrajů spodních listů) bez předchozích žloutenek.
  • Dalšími příznaky nedostatku je ohýbání listů dolů. Listy mají tvar šálku či naběračky.

Nápadné je, že rostliny s počínajícím nedostatkem draslíku mají zpočátku ještě zdravý vzhled a teprve po vyčerpání zásoby draslíku v půdě dochází k rychle pokračujícímu chřadnutí.

Brambory

Modrá nebo černá skvrnitost, například brambor, je výrazným příznakem nedostatku.

Rajčata

U rajčat často pozorujeme skvrnité dozrávání plodů: Objevuje se zelený límec se zelenými, ostře odlišenými skvrnami kolem konce stopky, označovaný také jako zelená skvrnitost. Rovněž zelené a žluté skvrny na slupce plodu.  Tyto příznaky jsou znamením nevyrovnaného zásobení draslíkem.

Rajčata nedozrávají, foto J. Rod

Květák, zelí, cibule

Listy květáku jsou zbarveny modro až tmavozeleně, jsou dolů ohnuté a zvlněné. Podél okraje listů dochází k nekrózám.

Zelí vykazuje podobné příznaky. Hlávky zůstávají rovněž malé a měkké. Při silném nedostatku draslíku se dokonce netvoří hlávky.

Starší listy cibule vykazují při nedostatku draslíku světlezelené žloutenky, vadnou a odumírají od špiček.

Ovocné dřeviny

Také mladší listy jabloní jsou modrozeleně zbarvené a zvlněné. Na starších listech se rozšiřují naproti tomu červenohnědé okrajové nekrózy (odumírání okrajů). Po odumření zůstávají ještě delší dobu viset. Plody jsou malé a mají stejně jako při nadměrném hnojení příliš mastné slupky plodů. Dužnina plodů je chudá na cukr a je kyselá.

Když chybí draslík, mj. zasychají okraje listů

Barevné změny na listech mohou mít více příčin. Jednou z nich je nedostatek živin. Zasychání a hnědnutí okrajů listů může mít na svědomí nedostatek draslíku. Foto I. Dvořák

Modrozelené listy třešní se svinují sou- běžně ke střední nervatuře. Následně se tvoří nekrózy okrajů listů s roztřepanými pletivy.

Slivoně na sebe upozorňují již od července purpurově červenými nekrózami listů s roz- třepenými okraji listů. Špičky a letorosty odumírají a mladé plody jsou méně chutné.

Také réva vinná je značně poškozena malými a kyselými plody. Při silném nedostatku odumírají často již květy.

Mezi poruchami vznikajícími z nedostatku živin se zdá být nedostatek draslíku nejčastěji rozšířen. Škody z přezimování jsou při nedostatku draslíku častější.

Nedostatek draslíku v modré révě

Nedostatek draslíku signalizuje výrazná změna barvy listů, foto P. Pavloušek

Květiny

Listy jsou temně zelené a chlorotické. Okraje odumírají a pletiva jsou hnědá. Opad listů začíná odspodu a postupuje k vrcholu. K poškození rostlin dochází v době nasazování květů. Rostliny vadnou a nasazování pupenů je omezeno. Kořeny při nedostatku draslíku jsou dlouhé a vytvářejí málo postranních kořenů.

U azalek se při nedostatku draslíku objevují v době nasazování květních pupenů na listech fialové skvrny, které způsobují opad listů.

U kamélií jsou na listech světle hnědé nekrózy.

Chryzantémy mají rostoucí listy chlorotické, malé a internodia osy jsou krátká.

Fíkus má při nedostatku draslíku na listech hnědé ohraničené skvrny a jen občas se projevuje okrajová spála. Při jeho trvalém nedostatku je postupně zasažena většina listů. U růží vznikají chlorózy a poškozené listy jsou na okrajích načervenalé.

Rychlé doplnění draslíku je důležité

Pokud zjistíme nedostatek draslíku, měli bychom ho co nejrychleji odstranit.

K okamžitému ošetření rostlin trpících silným nedostatkem draslíku použijeme zálivku 2% roztokem síranu draselného.

Půdu bychom měli vyhnojit draselnými hnojivy a pak provádět pravidelný přísun draslíku podle stavu pěstovaných rostlin.

Foto I. Dvořák, P. Pavloušek, J. Rod

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

18. 4. 2024

Dubnové sečení, výsev a dosetí trávníku

Během dubna je již nutné první sečení, sekejte hodně nízko, podpoříte tím odnožování trav. Můžete začít i s přihnojováním, ale – na jaře mají traviny obrovskou růstovou sílu, ke které jim pomáhají uložené zásobní látky. Přirozené živiny vystačí zhruba do června.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x