Na podzim množíme trvalky, sázet se dají i koncem řijna
11. 10. 2021Řadu vytrvalých květin můžeme během podzimu namnožit dělením nebo řízkováním a vysadit tak, aby trvalky stihly zakořenit.
Někteří pěstitelé doporučují výsadbu cibulek narcisů koncem září, další až v první polovině října a to hlavně v záhřevných půdách nebo v teplém přelomu léta a podzimu.
Jde o to, aby cibulky na podzim dobře zakořenily, ale nezačaly růst. Při teplotách vyšších než 13 °C navíc roste riziko, že je napadne botrytida (plíseň).
Narcisy vysazujeme poměrně hluboko, podle velikosti cibulí až 15 cm. V těžších půdách můžeme vysazovat poněkud mělčeji, ale nikdy ne méně než 10 cm i u menších.
Vzdálenost jednotlivých cibulek se řídí způsobem a účelem výsadby. V okrasných záhonech sázíme pěkné cibule asi na vzdálenost 15×15 cm.
Nikdy však nezaléváme narcisy denně jako zeleninu!
Po výsadbě potřebují narcisy dostatek vláhy, aby dobře zakořenily a půda přilehla k cibulím. Nejlepší je vydatná zálivka po výsadbě. Je-li suchý a teplý podzim, musíme ji později opakovat.
Narcisy doporučujeme chránit před mrazem. Jejich mrazuvzdornost není vždy dostatečná.
Některé zvláště hluboce prošlechtěné odrůdy bývají málo odolné. I když zimu přečkají, jejich nižší odolnost se projevuje následující náchylností k chorobám.
Na přikrytí je vhodná sláma, chvojí, rašelina a drcená borka. Sláma musí být včas na jaře odstraněna, aby rašící listy příliš nevybělily. Borka chrání půdu před vysycháním, zabraňuje růstu mnoha plevelů, udržuje půdu kyprou a vyrovnává teplotní rozdíly. Po deštích půda není utlučena, neboť voda po borce splývá. Borku však nastýláme až po prvních mrazících.
Narcisy pocházejí z horských oblastí, kde rostou převážně na slunných loukách a stráních, v jarním a podzimním období dostatečně vlhkých. Z toho vychází i požadavek k jejich pěstování. Vhodné je slunné otevřené stanoviště. Ve stínu málo kvetou. Pouze některé původní druhy můžeme vysazovat do polostínu.
Půdní reakce má být neutrální až slabě zásaditá.
Půdy musí být propustné, nejvhodnější jsou středně těžké s dobrou drenáží. V lehkých půdách se jim daří dobře za předpokladu dostatečné zálivky a hnojení.
Půda pro výsadbu musí být včas a dobře připravena. Nejméně 14 dní před výsadbou záhony zryjeme. Současně zapravíme do půdy hnojiva a optimálně i dobře vyzrálý kompost. K narcisům nikdy nehnojíme čerstvým hnojem! Použijeme v množství podle návodu: buď kombinovaná bezchloridová hnojiva, nebo jednotlivá hnojiva, jako je síran amonný, superfosfát a draselná sůl.
Jako předplodiny se nehodí rajčata, česnek, cibule ani brambory.
Pro výsadbu má být půda dostatečně kyprá, aby stejnoměrně přikryla vysázené cibule. Kypré musí být i dno brázdy pro snadné prorůstání kořenů do země. V opačném případě by byla cibule vytlačována vzhůru.
Pokud narcisy v zahradě přesazujeme, obvykle to děláme v intervalu 3–4 let. Lepší je však přesazení po 2–3 letech. Při přesazování cibule dobře prohlédneme, ošetříme a zasadíme do kypré, dobře vyhnojené půdy.
Sklízíme je včas, to je v době, kdy ještě nevytvářejí nové kořeny. Narcisy nemají v letním období úplný vegetační klid, zakořeňují velmi brzo. Kořeny poškozené při sklizni cibulí, nebo při sušení se plně neobnovují a rostliny v následujícím roce trpí suchem a nedostatkem výživy.
Je-li nutné vyjmout narcisy ze země koncem června až koncem července, raději je ihned vysadíme a půdu z kořenů zbytečně neoklepáváme.
Správná sklizňová zralost nastává zpravidla při snadné odlučitelnosti stopky od větévky. Jsou však odrůdy u kterých to neplatí, potom se hodnotí ostatní znaky: barva jadérek, vybarvení slupky a i větší propad plodů za bezvětří.