Jak a čím řezat smrk, aby větve obrůstaly a houstly

11. 5. 2021

Smrk, který dlouhými větvičkami zasahuje například do cesty nebo nad nižší rostliny, vyžaduje úpravu. Měli bychom větve řezat tak, aby zásah nebyl posléze znát.

Volně rostoucí větve smrku mají na koncích pupeny, které prorůstají. Když je plotostřihem seřežeme v ploše, konce větví zůstanou trčet do prostoru bez velké naděje, že by obrostly.

Na smrk se víc hodí nůžky

Na takové úpravy jsou lepší nůžky. Odstraňujeme jimi část větve, třeba i delší, a to tak, že větev sestřihneme nad některým z nižších větvení.

Větev smrku před úpravou

Větev, kterou chceme krátit tak, aby smrk zůstal hustý

Rozvětvené tenčí větvičky reagují na krácení intenzivnějším prorůstáním. Stávají se postupně dominantními, koncovými. Vyvíjejí se na nich další pupeny a nové přírůstky, které v případě potřeby můžeme opět krátit.

Při takto opakovaném zakracování stěna houstne podobně, jako když vytváříme ze smrku živý plot.

Takový zákrok stromu neublíží, může se udělat najednou, na více větvích najednou. Optimální je upravit vždy celé patro, nenechávat v něm větve bez úpravy. Nejlépe na jaře, před rašením smrků.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

3. 5. 2024

Venkovní výsevy a výsadba zeleniny v květnu

Setí a ani sázení sazečky cibule kuchyňské dříve než v polovině května může ohrozit nálet květilky cibulové. Její larvy působí na cibuli velké škody. Poškozuje i pórek a některé okrasné cibuloviny. …

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x