Chystáme výsadbu stálezelených dřevin a jehličnanů i mulčování

25. 8. 2021

Od konce srpna a během září vysazujeme stálezelené a jehličnaté druhy dřevin. Opatrně zacházíme zejména s těmi, které mají kořenový bal uložen jen v obalu.

Stromek  nebo keř přenášíme tak, abychom nadzemní část neutrhli od těžkého kořenového balu. Vždy ho uchopíme za kořeny uložené v zemině a obalené jutou nebo jinou textilií.

Sazenice jehličnanu s balem

Při přenášení držíme sazenici za kořenový bal; foto Shutterstock

U nově vysazených jehličnanů a stálezelených dřevin za slunného a teplého počasí nestačí jen hodně zalévat. Důležité je namulčování a zastínění vysazených rostlin rákosovou rohoží, jutou nebo látkou na dřevěné konstrukci. I toto přistínění pravidelně kropíme a to až několikrát denně.

Nově vysazený jehličnan

Mulč usnadní sazenicím dřevin zakořenění; foto Shutterstock

V tomto měsíci je vhodná doba pro rozmnožování jehličnanů řízkováním, zejména zakrslých kompaktních tvarů. Použijeme letošní výhony s částí loňského dřeva. Mnohé druhy zakoření ještě v letošní zimě, jen smrky potřebují pro vytvoření kořenů delší dobu.

  • U sloupovitých tvarů dřevin je nutné pro správné zachování charakteru růstu použít řízky vrcholových výhonů.

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

22. 3. 2023

Klejotok mívá různé příčiny včetně přehnojení nebo škůdců

Klejotok je slizovitý lepkavý výtok z trhlin a ran listnatých stromů. Na vzduchu výtok tuhne v gumovitou žlutavě až černohnědě zbarvenou hmotu. Vyskytuje se zejména u peckovin, nejvíce u broskvoní, třešní a višní, méně u meruněk a slivoní.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x