Chystáme výsadbu stálezelených dřevin a jehličnanů i mulčování

19. 8. 2019

Od konce srpna a během září vysazujeme stálezelené a jehličnaté stromy a keře. Opatrně zacházíme zejména se dřevinami s kořenovým balem v obalu.

Stromek  nebo keř přenášíme tak, abychom nadzemní část neutrhli od těžkého kořenového balu. Vždy ho uchopíme za kořeny uložené v zemině a obalené jutou nebo jinou textilií.

Sazenice jehličnanu s balem

Při přenášení držíme sazenici za kořenový bal; foto Shutterstock

U nově vysazených jehličnanů a stálezelených dřevin za slunného a teplého počasí nestačí jen hodně zalévat. Důležité je namulčování a zastínění vysazených rostlin rákosovou rohoží, jutou nebo látkou na dřevěné konstrukci. I toto přistínění pravidelně kropíme a to až několikrát denně.

Nově vysazený jehličnan

Mulč usnadní sazenici zakořenění; foto Shutterstock

V tomto měsíci je vhodná doba pro rozmnožování jehličnanů řízkováním, zejména zakrslých kompaktních tvarů. Použijeme letošní výhony s částí loňského dřeva. Mnohé druhy zakoření ještě v letošní zimě, jen smrky potřebují pro vytvoření kořenů delší dobu.

  • U sloupovitých tvarů dřevin je nutné pro správné zachování charakteru růstu použít řízky vrcholových výhonů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

19. 9. 2019

Plody peckovin zasažených virem šarky předčasně opadávají

V Česku jsou rozšířeny všechny kmeny šarky švestky, které napadají všechny druhy modrých peckovin, meruněk a broskvoní. Virus je přenášen mšicemi, dále je šířen ovocnými výpěstky – rouby a očky, vegetativně množenými podnožemi.

zobrazit další rady a tipy