Chystáme výsadbu stálezelených dřevin a jehličnanů i mulčování

19. 8. 2019

Od konce srpna a během září vysazujeme stálezelené a jehličnaté stromy a keře. Opatrně zacházíme zejména se dřevinami s kořenovým balem v obalu.

Stromek  nebo keř přenášíme tak, abychom nadzemní část neutrhli od těžkého kořenového balu. Vždy ho uchopíme za kořeny uložené v zemině a obalené jutou nebo jinou textilií.

Sazenice jehličnanu s balem

Při přenášení držíme sazenici za kořenový bal; foto Shutterstock

U nově vysazených jehličnanů a stálezelených dřevin za slunného a teplého počasí nestačí jen hodně zalévat. Důležité je namulčování a zastínění vysazených rostlin rákosovou rohoží, jutou nebo látkou na dřevěné konstrukci. I toto přistínění pravidelně kropíme a to až několikrát denně.

Nově vysazený jehličnan

Mulč usnadní sazenici zakořenění; foto Shutterstock

V tomto měsíci je vhodná doba pro rozmnožování jehličnanů řízkováním, zejména zakrslých kompaktních tvarů. Použijeme letošní výhony s částí loňského dřeva. Mnohé druhy zakoření ještě v letošní zimě, jen smrky potřebují pro vytvoření kořenů delší dobu.

  • U sloupovitých tvarů dřevin je nutné pro správné zachování charakteru růstu použít řízky vrcholových výhonů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

18. 2. 2020

Od února přesazujeme pokojové květiny

Od února – krátce před novým růstem – je nejvhodnější období pro přesazování pokojových květin. S prodlužujícím se dnem se začínají připravovat na novou vegetaci. Rostlinu, kterou chceme přesadit, vyklepneme z květináče. Je-li kořenový systém staršího data a příliš hustý, rozrušíme ho, případně část odstraníme.

zobrazit další rady a tipy