
Které jalovce infikují hrušně rzí a které nejsou hostiteli choroby
7. 5. 2020Příznaky rzivosti hrušně na listech i na hruškách signalizují houbovou chorobu, která během roku střídá hostitele. Které jalovce hostí rez?
Od konce srpna a během září vysazujeme stálezelené a jehličnaté druhy dřevin. Opatrně zacházíme zejména s těmi, které mají kořenový bal uložen jen v obalu.
Stromek nebo keř přenášíme tak, abychom nadzemní část neutrhli od těžkého kořenového balu. Vždy ho uchopíme za kořeny uložené v zemině a obalené jutou nebo jinou textilií.
U nově vysazených jehličnanů a stálezelených dřevin za slunného a teplého počasí nestačí jen hodně zalévat. Důležité je namulčování a zastínění vysazených rostlin rákosovou rohoží, jutou nebo látkou na dřevěné konstrukci. I toto přistínění pravidelně kropíme a to až několikrát denně.
V tomto měsíci je vhodná doba pro rozmnožování jehličnanů řízkováním, zejména zakrslých kompaktních tvarů. Použijeme letošní výhony s částí loňského dřeva. Mnohé druhy zakoření ještě v letošní zimě, jen smrky potřebují pro vytvoření kořenů delší dobu.
Klejotok je slizovitý lepkavý výtok z trhlin a ran listnatých stromů. Na vzduchu výtok tuhne v gumovitou žlutavě až černohnědě zbarvenou hmotu. Vyskytuje se zejména u peckovin, nejvíce u broskvoní, třešní a višní, méně u meruněk a slivoní.