Jehličnany kvetou tajně, prozradí je větrosnubný pyl

10. 5. 2020

Jaro přináší mnohé radosti včetně kvetení. Těšíme se zejména z květů jarních cibulovin, talovínů, lýkovců, čemeřic, ovocných či okrasných stromů.

To, že kvetou také jehličnany, si uvědomíme obyčejně jen po dešti, když jsou louže žluté od jejich pylu. Pylu z jehličnanů si všimneme i po ránu na rosou svlažených oknech aut. Přitom květy jehličnatých stromů také stojí za prozkoumání a za fotografii.

Po dešti je z pylu jasné, že právě kvetou jehličnany

Často až déšť prozradí, že kvetou jehličnany

  • Jehličnany tvoří dva druhy květů: Samičí mají bliznu, která čeká na pyl z květů samčích.

V době, kdy se otevírají kvítky samičí, musí ty samčí i při sebemenším vánku zaplnit vzduch množstvím pylových zrn, aby si mohly najít svou blizničku a na ní se zahhnízdit.

Tuto strategii zpravidla zaregistrujeme, když kvete jiná větrosnubná rostlina – líska. Ta se o potomstvo stará brzy, a tak pod ní ještě může ležet sníh, který se při kvetení lísky barví dožluta. Za příznivého počasí létají včely ke keřům na první bílkovinnou – pylovou – pastvu.

 

Samičí kvítky jehličnanů jsou schované v mlaďounkých, měkkých šištičkách. To, že se na smrku nebo modřínu něco dělo, že i tady probíhá zázrak opylení a tvorby zárodků nových generací stromů, zaznamenáme obyčejně, až když šišky vyrostou a zdřevnatí.

Na borovici najdeme šišky i samčí květenství

Borovice nese šišky i samčí květenství

Jaro bývá poslední roky krátké a uspěchané. Stojí však za to všimnout si i této krásy jarního kvetení.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

22. 9. 2023

Tipy k výsadbě cibulovin: skalky, záhony, trávník, truhlíky, růže…

Konec září a také měsíc říjen jsou nejdůležitějším obdobím pro výsadbu cibulovin do trvalkových záhonů, skalek, květináčů a truhlíků pro jarní a předjarní radost z květů. Nezapomeňme přitom na výsadbu ve skupinkách.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x