Korovnice, mera, zavíječ: Škůdci sají modřín, smrk či zimostráz

18. 5. 2020

Jarní zeleň svěžích lístků a nových výhonů má svůj jedinečný odstín. Občas ji však pokazí stopy po škůdcích. Atakují i krásu okrasných rostlin.

Korovnice modřínová a smrková

Prohlédněte své modříny, ale i další jehličnany, jestli se na nich neobjevují drobné bílé tečky. Prozradí je i lepkavost jehliček, země a rostlin pod stromky či keři. Oboje jsou příznaky napadení savými škůdci, v případě modřínu korovnicí modřínovou. I smrk má svou korovnici. Po ní zůstávají na koncích větviček hálky.

Korovnice smrková

Korovnice smrková na jehličí; foto Shutterstock

Ochrana není těžká. K přípravku, který použijete, je třeba použít smáčedlo.

Mera zimostrázová

Bílé kupičky na buxusu mohou být od mery zimostrázové. Také na lístcích v okolí sající mery se objevují lepkavé kapičky, později černě. Znehodnocuje buxus nejen sáním, ale i esteticky.

Asi nejlepší je keře ořezat, přihnojit a teprve pak ošetřit. V hustém keři se proti škůdci dosti složitě zasahuje.

Mera zimostrázová

Mera zimostrázová škodí sáním

Mera má na sobě ochrannou vrstvu, která zmírňuje účinky vlhkosti a deště. Při použití insekticidů bez smáčedla se může přihodit, že přípravek skončí podobně jako voda. Steče po povrchu bílých kupiček a příliš neublíží.

Pavučinka, která není od pavoučka

Pavučina zavíječe zimostrázového

Pavučina po zavíječi zimostrázovém

Daleko horší je, že buxus může navštívit menší motýlek, zavíječ zimostrázový. Naklade vajíčka dovnitř keře. Pak se začnou dít věci. Z vajíček se líhnou malé, velmi žravé housenky, které se zamotávají do pavučinek. Někdy stačí, abychom se jen pár dní na buxusy nekoukli, a je po nich. Je dobře, že existuje docela solidní ochrana.

Postižené keře seřízneme až do zdravého dřeva, přihnojíme je, opakovaně zalijeme. Můžeme počítat s tím, že pokud nejsou keře poškozeny ještě jiným způsobem, obrostou. Veškerou ořezanou hmotu spálíme.

Do určité míry existuje i možnost preventivní ochrany. Mezi přípravky na ochranu rostlin a hnojení najdeme takové, které vedle hnojiv obsahují insekticidy, které do rostliny pronikají prostřednictvím kořenů. Problém je ovšem v načasování: Zavíječ může být aktivní od konce března prakticky až do října.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

9. 9. 2024

Náš tip: krásné podzimní květy trvalky sasanky japonské

Sasanka japonská (Anemone japonica = A. hupehensis) je krásná na podzim kvetoucí trvalka, asi metr vysoká s jednoduchými nebo i plnými květy velkými v průměru 4 až 5 cm. Většinou v jemných růžových odstínech.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x