Zahradní skleník v říjnu: sklizeň plodů a výsev listové zeleniny

2. 10. 2019

Pokračujeme ve sklizních a pečujeme o rostliny, abychom je udrželi  co možná nejdéle. Můžeme ještě vysévat kozlíček polníček a špenát na ranou jarní sklizeň. Kontrolujeme výskyt škůdců.

Sklízíme a zavlažujeme rajčata a papriky. V říjnu se již začíná ochlazovat, větráme tedy pouze přes den podle počasí. Rostliny zaléváme jen ráno. Pokud nemáme vytápění, chráníme rostliny před nočními mrazíky netkanou textilií.

Salát ze srpnového výsevu udržujeme v bezplevelném stavu, zaléváme již jen omezeně, abychom předešli podehnívání hlávek. Dorůstající hlávky postupně sklízíme.

Roketa, čertvá zelenina

Roketa neboli rukola

Výsev cibule sečky pravidelně zavlažujeme, v případě potřeby okopeme a odplevelíme. Jednocení však ponecháme až na jaro, podle stavu po přezimování. Roketu (někdy označovanou jako rukola) ze zářijového výsevu pravidelně zavlažujeme a pomalu ji můžeme probírkou sklízet. Po sklizeném salátu můžeme ještě do poloviny října vyset její další řádek. Mladé listy budeme sklízet za 6–8 týdnů.

Kozlíček polníček, listová zelenina

Kozlíček polníček

Kozlíček polníček je nenáročná listová zelenina pěstovaná pro chutné listové růžice, které se upravují jako salát, avšak mají vyšší nutriční hodnotu.

Na zbývající místo po sklizeném salátu a ředkvičkách ze srpnového výsevu vysejeme tři řádky kozlíčku polníčku pro časné jarní sklizně. Říjnové výsevy ve skleníku dobře přezimují a sklízíme je časně zjara. Vyséváme do řádků 10 cm, v řádku optimálně 2 semínka na centimetr řádku.

Pěstitelské schéma pro skleník

Plánek má rozměry modelového skleníku o délce 3 a šířce 2 metry, vzdálenost řádků 25 cm. Použité schéma je jen jednoduchým vodítkem.

Například odrůdu Larged leaved (D´olanda a seme grosso). Tato odrůda má středně zelený, oválně prodloužený list a polovzpřímený habitus. Poměrně dobře přezimuje.

Ředkvičky ze zářijového výsevu pravidelně zaléváme a koncem října začneme také probírkou sklízet.

V polovině října zrušíme porost rajčat, zryjeme, uhrábneme a připravíme pro výsadbu předpěstovaných sazenic ozimého salátu.
Sazenice ozimého salátu Humil rozsadíme do dvou tří řádků po sklizených rajčatech. Pokud máme dostatek sazenic, vysázíme je do vzdálenosti 10 až 15 cm od sebe. Vyjednocení na konečnou 25–30cm vzdálenost necháme až na jaro po přezimování. Vysazený salát v případě potřeby zaléváme, aby dobře zakořenil.

Na uvolněné místo vysejeme špenát pro časné jarní sklizně. Vysejeme si dva řádky ve vzdálenosti 10–15 cm, v řádku hustěji, cca 100 až 150 semen na běžný metr. Volíme odrůdy k tomuto vhodné, např. odrůdu Winter riesen. Tento špenát má velké silné listy středně zelené barvy a chuť obzvlášť aromatickou, proto ho můžeme doporučit pro kuchyňskou úpravu v syrovém stavu jako špenátový salát.

Lazio, listový salát

Salát Lazio

Vhodná je i hybridní odrůda Lazio F1, která tvoří mohutné růžice tmavozelených listů, je rezistentní k plísni špenátové a taktéž dobře přezimuje.

Foto archiv Semo

Zdroj Zahrádkář 10/2013

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

14. 9. 2024

Za příznivého počasí lze v září venku vysít odolné letničky

Vybrané druhy letniček v září vysejeme na chráněná venkovní stanoviště podle aktuálního vývoje počasí. Když je příznivé, rostliny na jaře pokvetou dřív. Pokud vyklíčí už na podzim, přikryjeme je v listopadu chvojím.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x